Poklon dobrohotnemu nadškofu Petru Cocolinu
V znamenje hvaležnosti za vse, kar je na Goriškem dobrega naredil nadškof Peter Cocolin (1920-1982), so mu v petek, 12. oktobra, v eni izmed soban škofijskega ordinariata v Gorici postavili doprsni kip, delo kiparja Gavina Pacorja iz Štarancana. Letos poteka namreč 30 let od njegove smrti in obenem 45 let od imenovanja na čelo krajevne Cerkve.
Na nadškofa Cocolina so bili – in so še – ljudje zelo navezani. Po rodu iz furlanske kmečke družine, je bil vzgojitelj, duhovnik in župnik v Ogleju ter Tržiču; nato goriški nadškof v letih 1967-1982, apostolski administrator v Trstu v letih 1975-1977. Goriško Cerkev je vodil v nelahkem obdobju po drugem vatikanskem cerkvenem zboru. Svoje pastirsko poslanstvo je uresničeval s srčno modrostjo in ljubeznijo, na prvo mesto je vedno postavljal dialog in srečanje v družbi, v kateri jezikovne, narodnostne in kulturne razlike predstavljajo bogastvo in priložnost. Njegov občutek za služenje ljudem in pripadnost goriški zemlji, pa tudi dobrohotni pogled je na krajši slovesnosti prejšnji teden podčrtal g. Renzo Boscarol. Pozdravil je navzoče svojce pokojnega nadškofa in na kratko orisal njegovo pot. Med drugim je poudaril, da msgr. Cocolinu v Ogleju ni bila draga le bazilika, temveč prav vsaka hiša, saj je vsepovsod imel veliko prijateljev. V petnajstih letih škofovske službe je v bratskem duhu naredil veliko dobrega, odprl je pot koncilu v naših krajih. “Bil je eden izmed nas”.
Msgr. Dino De Antoni je povedal, da je spomin temeljnega pomena tako v družini kot v Cerkvi. V Cerkvi je tudi pomembna kontinuiteta, ki jamči prisotnost Gospoda med nami. “Ne bi bilo Redaellija, če prej ne bi bilo Attemsa”… Konkretno uresničevati koncilske dokumente v prvih letih po cerkvenem zboru ni bilo lahko, saj je bilo treba narediti nekaj korakov naprej in hkrati ohranjati spoštovanje do tistih, ki premikov niso doumeli, je še dejal msgr. De Antoni. Posebno mesto v zgodovini nadškofije ima Cocolin tudi zaradi vsega, kar je naredil na področju misijonov: odpiral se je svetu in tudi prek krajevne Cerkve skušal širiti Kristusovo besedo med ljudmi, ki je še niso poznali.
DD
Doprsni kip ob 30-letnici smrti in 45-letnici imenovanja