Moč lepote
Pred mesecem dni je moja sestra odpotovala na počitnice v Maroko, čudovito afriško državo. Ob prihodu domov mi je, kot običajno, prinesla majhen spominek, tokrat je bil čisto poseben. Kot večini deklet mojih let je tudi meni zelo pri srcu nega telesa, obraza, las in seveda ličila. Morda je to moda, morda pa neke vrste ljubezen do sebe. Prinesla mi je serum za kožo, serum za lase in čisto posebno šminko za ustnice. Šminka, imenovana aker fassi, je naravno ličilo, narejeno iz rastlin oz. makovega prahu in granatnega jabolka. Zmes vlijejo v posebno glineno vazico in tu nastane čarovnija. Dovolj je, da s kapljico vode zmočiš vazico – in vse je pripravljeno.
Še bolj zanimiva pa je zgodba o serumih. Ko mi ju je sestra izročila, mi je najprej povedala, da take in podobne kozmetične preparate izdeluje zadruga, ki jo upravljajo izključno ženske. “To je ena redkih zadrug oz. dejavnosti v lasti žensk.” Seveda me je zgodba hitro pritegnila in sem o tem želela izvedeti več, kajti glede na družbeni položaj žensk v Maroku je to morala biti čisto enkratna in zanimiva zadeva. Ko sem začela brskati po spletu in iskati več o zadrugi Cooperativa Rosamgoun, sem našla nekaj redkih pričevanj. To je zadruga, specializirana za proizvodnjo in destilacijo cvetov vrtnice ter naravnih zdravilnih zelišč. Proizvajajo rožno vodo in eterična olja, ki jih nato prodajajo v zadružni trgovini, ter kozmetične izdelke, kot so mila, kreme, parfumi in mazila, pridelana iz cvetov vrtnice.
Nabiralke se ob zori napotijo v znano “dolino vrtnic”, kjer nabirajo kilograme cvetov, iz katerih na koncu nastane dragoceno olje. Žetev se začne ob zori in traja približno šest ur, preden sonce poškoduje rožnate cvetne liste. Ženske napolnijo vreče in jih nato na glavah nosijo do tehtnice. Sorta vrtnice je znana t. i. damaščanska vrtnica (Rosa damascena). V tistem predelu Maroka se vse vrti okoli vrtnic, od imen hotelov do kozmetičnih izdelkov, trgovin in zadrug, kot je Cooperativa Rosamgoun. Zadruga je torej majhna destilarna, ki sta jo ustanovili sestri. Odločitev jima je bistveno spremenila življenji. Po pričevanjih na spletu veliko žensk opusti delo v tovarni ali drugo delo, da se posveti temu delu, ki je veliko bolje plačano ter nudi izredno boljše delovne in življenjske razmere.
Ženske se torej po vsem svetu vsak dan borijo in delajo, da bi izboljšale družbene razmere in zagotovile boljšo prihodnost sebi in novim generacijam žensk. Ustanavljanje zadrug je izjemno pomemben in navdihujoč korak v smeri večje ekonomske neodvisnosti, socialne vključenosti, predvsem pa enakopravnosti. To je jasen odziv na vse omejitve, s katerimi se ženske soočajo zaradi tradicionalnih družbenih norm, pomanjkanja priložnosti za zaposlitev in skoraj nične podpore v smislu enakosti spolov. S svojimi močmi ustvarjajo društva in zadruge, ki na neki način združujejo ženske z vsega sveta. Moč ženske in moč lepote presega vse meje.