Zgodba mitraljezca Ivana
Gorica / Predstavitev nove knjige Vilija Prinčiča
V sredo, 26. junija, je v Kulturnem domu v Gorici potekala predstavitev nove knjige Vilija Prinčiča Ivan Kovačič in njegova Schwarzlose, ki je ravno izšla pri Založništvu tržaškega tiska (ZTT). Srečanje so priredili Kulturni dom, ZTT in kulturna zadruga Maja s pokroviteljstvom občin Gorica in Nova Gorica ter Avtonomne dežele Furlanije – Julijske krajine. Z avtorjem se je pogovarjala Martina Kafol, glavna urednica Založništva tržaškega tiska, ki je uvodoma spomnila, da je Prinčič pri njihovi založbi izdal že štiri knjige, od katerih tri obravnavajo problematiko beguncev med prvo svetovno vojno. Za razliko od prejšnjih knjig je Kafolova povedala, da se zgodba o mitraljezcu Ivanu Kovačiču bere skoraj kot roman. Kovačiča je Prinčič spoznal leta 1995 in prvemu obisku je sledilo več srečanj, tudi v spremstvu Davida Brezigarja in njegove žene Marinke Terčon, ki sta poskrbela za več video posnetkov pogovorov. Po izbruhu pandemije covida-19 je avtor izkoristil prisilno izolacijo za urejanje zapisov iz video in avdio posnetkov, ki jih je potem strnil v pričujočo knjigo.
Ivan Kovačič je bil doma iz Avč pri Kanalu, kjer je preživel skoraj celo življenje z izjemo vojnih let. Rodil se je leta 1898 in umrl leta 2001. Bil je zadnji še živeči slovenski veteran avstro-ogrske vojske, zgodbe iz vojaškega življenja je zelo rad pripovedoval, s Prinčičem pa je stkal posebno vez. V avstro-ogrsko vojsko so Ivana vpoklicali januarja 1916, v 97. pehotnem polku se je izuril za mitraljezca, kasneje pa bil premeščen v 28. pehotni polk, ki so ga sestavljali večinoma Čehi. Boril se je na kraškem bojišču, po avstro-ogrskem preboju fronte pri Kobaridu pa ob reki Piavi oz. na območju Monte Grappe, kjer je tudi dočakal konec vojne. Kljub temu da je njegova enota utrpela veliko izgub, je Ivan preživel vojno brez večjih poškodb: le enkrat mu je na Krasu krogla prestregla del ušesa. Pri soborcih si je zaradi sreče, ki mu je med vojno vedno stala ob strani, prislužil prav poseben status. Ivanov brat dvojček Rafael je služil v topniški enoti, med drugim tudi pri Verdunu, in prav tako preživel grozote vojne. O Kovačiču so med predstavitvijo na kratko spregovorili tudi njegovi trije vnuki, Marinka Terčon in David Erik Pipan, predsednik Društva soška fronta 1915–1917, katerega častni član je bil tudi Ivan Kovačič.
Zanimanje za novo knjigo je bilo med številno publiko veliko, podobna dela o Slovencih v avstro-ogrski vojski so namreč dokaj redka, Vili Prinčič pa je poskrbel, da bo zgodba mitraljezca Ivana ostala zapisana tudi za naslednje generacije.