Skupaj gradimo dom! Začetek delovnega leta Slovenske Vincencijeve konference
Kot je že stalnica, so se člani in prijatelji Slovenske Vincencijeve konference srečali na praznik sv. Vincencija, 27. septembra, pri sveti maši in na kratkem spoznavnem srečanju, na katero so bili letos vabljeni predstavniki Društva prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote (VZD) s sedežem v Mirnu pri Gorici. Sveta maša je bila letos pri Sv. Ivanu, ob somaševanju g. Petra Žaklja je bogoslužje daroval g. Tomaž Kunaver, tudi duhovni asistent Vincencijeve konference.
V homiliji je poudaril, kako nam je Bog ob strani pri vsakem koraku našega življenja in kako si želi, da občutimo ljubezen do bližnjega, do bližnjega v stiski, kar je dobro razumel tudi sv. Vincencij, ki je bil zelo občutljiv in imel veliko srce. Pomagal je ljudem, ki so bili potisnjeni na rob družbe, in tako moramo tudi mi zanje skrbeti v teh negotovih časih, ko v družbi prevladuje individualizem in je posameznik v stiski večkrat pozabljen.
V župnišču za cerkvijo je nato potekalo srečanje z lazaristom Petrom Žakljem in dvema sodelavkama VZD, humanitarne organizacije, ki deluje od leta 2006 ter skuša odgovarjati na potrebe in stiske sodobnega časa. Goste in prisotne je najprej pozdravil predsednik Vicencijeve konference Trst – Gorica Marijan Kravos, ki je povedal, kako skušajo s takimi srečanji odborniki in člani splesti mrežo med prostovoljci in društvi, ki se zgledujejo po dobrodelnosti sv. Vincencija.
Razvejano dejavnost društva, ki se ukvarja z otroki, mladimi, pari, družinami, posamezniki in brezdomci, so nato prek video projekcije predstavili predsednik društva Peter Žakelj, Katja Kovšca in Andreja Ličen. Potem pa se je vnel še pogovor z vprašanji oz. primerjanjem med prisotnimi člani Vincencijeve konference.
Žakelj že od nekdaj deluje v Vincencijevem duhu, saj se je Vincencijevim konferencam približal že v študentskih letih. Naposled se je odločil, da ustanovi društvo, ki v določeni meri bolj odgovarja potrebam našega časa. S tem se lahko pride do višjih sredstev, kar obenem pomeni več pomoči, je povedal prisotnim. Danes je vsako delovanje profesionalizirano, tudi dobrodelno društvo ne more učinkovito delovati brez profesionalne pomoči. Lahko deluje neprofesionalno, a s profesionalno pomočjo. Tako ima VZD strokovnjake, ki so redno zaposleni, teh je približno 20, in izvajajo potrebne načrte na raznih področjih in programih. Načrtom sledi prek 200 prostovoljcev, ki so prav tako dragoceni in še vedno enako vredni in upoštevani kot nekoč, le da imajo profesionalno oporo, ki je danes nujna, je povedal Žakelj, ki je omenil učne načrte, psihološko pomoč, zdravstvo, socialo itd.
“Naše temeljno poslanstvo je ustvarjati dom kot prostor sprejetosti, pripadnosti in možnosti za osebno rast za vsakogar. Skupaj gradimo dom za ljudi, kjer bi bil vsak slišan,” sta dejali strokovni delavki, ki se na Mirenskem Gradu in Novi Gorici ukvarjata predvsem z brezdomci. V Novi Gorici je namreč dnevni center za brezdomce, v katerem lahko uporabniki vsak delovni dan poskrbijo za osebno higieno in prejmejo tople obroke. V popoldanskem času pa potekajo različne delavnice. Podobni dnevni center deluje pod okriljem VZD tudi v Ljubljani. Na Mirenskem Gradu imajo brezdomci možnost prenočišča, skupaj s prostovoljci in strokovnimi delavci pa tudi obdelujejo vrtove in njive, kuhajo ter opravljajo druga dela.
Veliko dejavnosti je tudi za mlade in družine, saj na Mirenskem Gradu deluje Center za družine Mirenski Grad, prostor, kjer družina in vsi njeni člani ter posamezniki lahko najdejo oporo, pomoč, razvedrilo, nova prijateljstva itd. Pomoč gre od študija, osebnih pogovorov in svetovanja, aktivnosti za osebno rast otrok do izobraževalnih, praktičnih in počitniških dejavnosti tako za starše kot otroke.