Prisrčni in bogati glasbeni srečanji
Tradicionalno srečanje gojencev glasbenih šol v okviru petnajstih Koroških kulturnih dnevov na Primorskem je v torek, 23. oktobra, v komorni dvorani Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici izzvenelo kot hvaležen poklon pokojnemu prof. Silvanu Kerševanu, dolgoletnemu ravnatelju Slovenskega centra za glasbeno vzgojo Emil Komel, ki je prisrčno kulturno izmenjavo vedno podpiral in negoval. Nanj se je v svojem pozdravu uvodoma spomnila vodja goriške glasbene šole Alessandra Schettino. Ravnatelj Glasbene šole na Koroškem Roman Verdel (prinesel je tudi pozdrave Krščanske kulturne zveze) je povedal, da je bil Kerševan, ki ima velike zasluge za razvoj teh srečanj, njegov dolgoletni sopotnik. “Iz leta v leto se borimo, da sploh lahko še vzdržujemo naše ustanove”, saj je “glasbena šola izredno pomembna za razvoj kulture na vseh področjih, saj je glasba veliko več kot samo kultura, tega sva se s Silvanom zelo dobro zavedala”. Sodelovanje poteka že več kot 20 let, vsi doživljamo težave, a sodelovati je treba še naprej, saj “smo toliko vsi idealisti, da bomo to lahko zmogli tudi brez sredstev”. V imenu Glasbene matice Trst in Gorica je Nataša Paulin dodala, da tudi oni delajo z zagonom za mlade. Silvan Kerševan je znal iz otrok izvabiti glasbo, bil je “čudovit človek, saj ni iskal daril in pohval, a predvsem stik s človekom”.
Na odru so se nato zvrstili mladi gojenci treh glasbenih šol. Na klavir, saksofon, harfo, kitaro, prečno flavto, harmoniko in čelo, kot solisti ali v duetih, so predstavili bolj ali manj znane skladbe iz svetovne zakladnice ter publiki podarili – v univerzalnem glasbenem jeziku – pravi užitek ob njihovem poslušanju.
Drugi dogodek, koncertni večer z naslovom Cerkvena glasba skozi stoletja, je potekal v sodelovanju s Kulturnim društvom Sabotin iz Štmavra v petek, 26. oktobra, v župnijski cerkvi sv. Silvestra v Pevmi. Tokrat so pod vodstvom prof. Romana Verdela nastopili pevci odličnega Mešanega pevskega zbora Prosvetnega društva Sele in člani Orkestra GŠ Glasbena pomlad. Kot je povedala povezovalka sporeda Katja Roblek, Korošica, ki jo je življenjska pot zanesla na Goriško, je MePZ PD Sele približal občinstvu izbor biserov iz 1500 let stare cerkvene glasbene literature od gregorijanskih koralov prek liturgičnih skladb do današnjega časa. Glasbeno popotovanje je zbor – v moški zasedbi – začel prav z znanim koralom Veni Creator Spiritus, nadaljeval z renesančnima večglasnima Alta Trinita' beata in Gallusov motet Resonet in laudibus. Baročna instrumentalna glasba je zaživela z J. S. Bachom, čigar skladbo je na pevmske orgle zaigral Andrej Feinig, Scarlattijevo Alelujo pa zapel mešani zbor. Ta je – kot primer dunajske klasike – skupno s solisti, godalci in orglami – nato izvedel tri dele Mozartove maše. Romantiko, polno hrepenenja in močnih čustev, sta zastopala Bruckner in Mendelsson Bartholdy, prvi z znano Locus iste, drugi s psalmom Denn er hat seinen Engeln. Drugi del koncerta je bil posvečen razvoju slovenskega cerkvenega petja, od starejših ljudskih prek tipičnih selskih do novejših glasbenih del, katerih avtor je prof. Verdel. Koroški gostje so sklenili večer s hvalnico iz pravoslavje liturgije Tebe poem.
DD