Predstavili so prve izsledke projekta EDUKA

Nedavne raziskave o večetničnih družbah podčrtujejo pomembnost uvajanja koncepta “upravljanja različnosti” na različnih ravneh državne, regionalne in krajevne politike. Gre za uvajanje politike priznavanja različnih etničnih skupnosti, ki so prisotne v družbi, ter njihovih interesov in pravic, tako na ravni posameznika kot na ravni skupine. S tem povezane prakse segajo na različna področja državnega delovanja, med katerimi gre poudariti zlasti pomembnost vzgoje in izobraževanja. Na tem konceptu temelji izbira tako naslova kot vsebin projekta EDUKA Vzgajati k različnosti, izsledke katerega so predstavili v ponedeljek, 1. julija, v dvorani Tessitori.
Slovenska narodnostna skupnost v FJK in italijanska narodnostna skupnost v Sloveniji sta v programu Interreg IIIA 2000-2006 svojčas razvili projekt Večine spoznavajo manjšine: ta raziskava je pokazala, da je poznavanje realnosti obeh manjšin pri mladih precej omejeno. Po drugi strani je med najstniki prisotna precejšnja radovednost v zvezi z manjšinami; sedanji šolski sistem pa žal temu ne namenja primerne pozornosti. Projekt EDUKA predstavlja tako naravni in potrebni razvoj omenjenega predhodnega projekta, saj si je za cilj postavil celovito obravnavo teme medkulturne različnosti, nanašajoč se tudi na tematiko slovenske in italijanske manjšine ter migracijskih tokov/priseljeništva. V primerjavi s projektom izpred nekaj let pa je ciljna skupina projekta EDUKA širša, saj vključuje celotno šolsko in univerzitetno populacijo. Projekt odgovarja trem osrednjim potrebam, ki izhajajo iz socialno-ekonomske analize območja programa: ojačiti čezmejno sodelovanje na področju vzgoje in izobraževanja, ovrednotiti kulturno dediščino in etnično različnost ter prenesti znanje iz raziskovalnih ustanov na območje.
Projekt EDUKA je namenjen promociji medkulturnih vrednot kot temeljev oblikovanja in razvijanja odnosov v večetnični in večjezikovni družbi. Potencial tovrstnega etničnega, kulturnega in jezikovnega bogastva žal ostaja omejen, predvsem zaradi zgodovinskih predsodkov, ki izhajajo iz skromnega poznavanja kulturnih in jezikovnih značilnosti manjšin med večinskim prebivalstvom. Nezadostno poznavanje manjšin je med drugim posledica tudi pomanjkanja ustrezne pozornosti, ki bi jo morale biti tovrstne skupnosti deležne znotraj izobraževalnega sistema na vseh ravneh. Cilj projekta EDUKA je ustvariti znanje in orodje (didaktično in informativno gradivo, priročnike, publikacije, igre itd.) za vzgajanje k različnosti in medkulturnosti v šolskem in univerzitetnem okolju ter jih posredovati predvsem mladim in učnemu kadru na vseh stopnjah izobraževanja na obeh straneh meje in ustvariti tako mrežni sistem dela.
Med operativnimi cilji načrta je tako izboljšanje komunikacijskih in izobraževalnih sistemov s promocijo sodelovanja in izvajanja skupnih pobud o medkulturni vzgoji med šolami, raziskovalnimi centri in univerzitetnimi središči ter obenem s širjenjem poznavanja zgodovinskih manjšin in novih migrantskih skupin v Evropi in v naši deželi, z medsebojnim spoznavanjem in sodelovanjem med mladimi različnih narodnosti (večinci, manjšinci in migranti); načrt prav tako cilja na medsebojno spoznavanje in sodelovanje med učnim kadrom večinskih in manjšinskih šol.
Na tiskovnem srečanju v dvorani Tessitori so koordinatorke projekta, Zaira Vidau, Norina Bogatec in Marianna Kosic SLORI-ja in Nives Zudič Antonič, s Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem predstavile rezultate različnih izobraževalnih, informativnih, promocijskih in raziskovalnih aktivnosti v sklopu projekta, ki so jih izvajali partnerji projekta v sodelovanju s šolami vseh stopenj in univerzami v šolskem letu 2012/2013 na območju, ki se razteza od Ljubljane do Ravenne. Aktivnosti se bodo nadaljevale tudi v šolskem letu 2013-2014.
Januarja letos so potekale čezmejne raziskovalne delavnice v koordinaciji SLORI-ja. Cilj le-teh je bil seznanjati dijake z vsebinami medkulturne vzgoje in z značilnostmi tradicionalnih manjšin in priseljenskih skupnosti, prisotnih v slovensko-italijanskem kontaktnem prostoru. Sodelovali so dijaki 4. a razreda liceja Carducci-Dante v Trstu in 3. razreda Gimnazije G. R. Carli v Kopru. Skupaj so izvedli anketno raziskavo in kratkometražni film z naslovom Živeti v različnosti. Od septembra 2012 do junija 2013 je potekala na različnih osnovnih in srednjih šolah v Sloveniji, srednjih šolah I. in II. stopnje v Italiji ter univerzah na obeh straneh meje vrsta informativnih in promocijskih dejavnosti o zgodovinskih narodnih in jezikovnih manjšinah ter migrantskih skupnostih, ki živijo na obmejnem območju. Sodelavci SLORI-ja, Italijanske unije iz Kopra in Furlanskega filološkega društva iz Vidma so izvedli 34 informativnih predavanj o slovenski narodni skupnosti in furlanski jezikovni skupnosti v Italiji ter italijanski narodni skupnosti v Sloveniji. Zvrstilo se je tudi 57 delavnic o temi migrantov. Vodili so jih sodelavci Inštituta za migracije Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU iz Ljubljane, SLORI-ja in Pokrajine Ravenna prek društva “Villaggio globale” ter v sodelovanju s predstavniki različnih migrantskih skupnosti na obmejnem območju.
Med januarjem in junijem 2013 so potekale čezmejne delavnice, namenjene učnemu kadru za pripravo didaktičnega gradiva o medkulturnosti. Čezmejno delovno skupino sestavljajo učitelji in profesorji osnovnih šol E. Vatovec iz Prad in P. P. Vergerio iz Kopra ter večstopenjskih šol pri Sv. Jakobu, V. Bartola in I. Masih iz Trsta. Rezultat delavnic v obliki dvojezične didaktične igre (v slovenščini in italijanščini) o kulturni in jezikovni različnosti za 5. razred osnovnih šol in zadnji razred osnovnih šol v Sloveniji oz. srednjih šol I. stopnje v Italiji bo pripravljeno v naslednjem šolskem letu 2013-2014.
Čezmejna raziskovalna skupina, v kateri sodelujejo univerze iz Trsta, Vidma, Benetk in Kopra, Mednarodni center za večjezičnost iz Vidma, Inštitut za izseljenstvo in migracije ZRC SAZU iz Ljubljane ter Slovenski raziskovalni inštitut SLORI iz Trsta, je predstavila potek sociolingvistične raziskave o medkulturni vzgoji. Skupina je izoblikovala različne vprašalnike, na katere so odgovarjali učitelji, starši in učenci 22 osnovnih šol v Sloveniji in srednjih šol prve stopnje v Italiji. Cilj je analizirati njihov odnos do večkulturnih in večjezičnih razredov ter izpostaviti težave, ki se porajajo pri njihovem upravljanju. Obenem so bila na nekaterih srednjih šolah prve stopnje v videmski pokrajini izvedena prva srečanja bodisi akcijske raziskave bodisi kakovostne raziskave, ki so jo izvedli z opazovanjem sodelujočih in s sociološkimi intervjuji, o temi doživljanja medkulturnosti v sodobnih vzgojnih okoljih.
IG

Projekt odgovarja trem osrednjim potrebam, ki izhajajo iz socialno-ekonomske analize območja programa

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme