Ne polovičarstvu!

V uvodu je papež Frančišek zapisal, da je Lumen fidei skoraj v celoti pripravil zaslužni papež Benedikt XVI. in da je sam dodal nekaj dopolnil, tudi zato je svet medijev takoj poimenoval okrožnico kot “okrožnico dveh papežev”, pa čeprav jo je podpisal samo papež Frančišek, sicer ne bi imela nobene cerkvenopravne veljave. Okrožnico o veri pa je vseeno treba prišteti k prvima dvema okrožnicama Benedikta XVI. o ljubezni in upanju.
Sveti oče Frančišek nas preseneča vsak dan znova in vsak dan z novostmi, tako je presenetil tudi s tem, da je svojo prvo okrožnico pripravil kot nadaljevanje dela svojega predhodnika, ki se je umaknil zaradi starosti, slabega zdravja in zaradi velikih težav, ki jih je videl predvsem v rimski kuriji in je bil zanje mnenja, da je prav, da jih reši nekdo, ki ima več moči. Nobena skrivnost ni, da je vrh Cerkve, če lahko tako imenujemo rimsko kurijo, danes v resnih težavah, o čemer pričajo vsakodnevne novice, ne nazadnje tudi dejstvo, da je sveti oče Frančišek imenoval posebno komisijo, ki naj razišče nespodobno pranje denarja v vatikanski banki IOR, v kateri sta bila prisiljena minuli teden odstopiti dva vodilna moža, italijansko sodstvo pa je nekaj vidnejših sodelavcev te vatikanske banke poslalo v pripor z obtožbo hudih finančnih zlorab, če se omejimo samo na banko, o kateri je v enem svojih nagovorov papež Frančišek že dejal, da ni življenjskega pomena za obstoj Cerkve.
V svojih vsakodnevnih nagovorih, predvsem pa z dejstvom, da še vedno noče oditi stanovat v papeško stanovanje, sveti oče jasno kaže svetu in rimski kuriji, da hoče postopoma očistiti hierarhični vrh, da se hoče znebiti vsega tistega škodljivega, koruptivnega, nečistega balasta, ki ga v Cerkvi itak ne bi smelo biti, zato nenehno obsoja korupcijo, nečistovanje, stremuštvo, karierizem, graja opravljivce in lažnike, zahrbtneže, pobeljene grobove ter pokvarjence vseh vrst, napuha polne ter blišča, bogastva željne visoke predstavnike Cerkve, nenehno postavlja na prvo mesto evangelij in Njegovo resnico. Predvsem pa preseneča s svojo neformalnostjo, ki je bližja sodobnemu človeku, kot so vse navlake, ki se jih je v Cerkvi nabralo skozi stoletja preveč, vabi predvsem posvečene osebe, naj se vrnejo h koreninam krščanstva, naj se odpovejo minljivi slavi in blišču, brez vsakih težav spregovori tudi o tem, kako tudi sam rabi pomoč pri vodenju Cerkve in zato ustanovi posebno komisijo kardinalov, čisto brez vsake dlake na jeziku pove, da obstaja “gayevski lobby” v vrhu rimske, in ne samo rimske!!!, kurije in pove, da se še posvetuje, “kaj bomo lahko ukrenili!, še in še bi lahko naštevali. Konec minulega tedna je šest tisoč zbranih sester raznih redov in bogoslovcev z vsega sveta pozval, naj se odpovedo “udobnim in luksuznim avtomobilom, ker ni lepo videti ne duhovnike ne sestre v zadnjem modnem avtomobilu”; avto naj služi le temu, da nam pomaga pri prevozih, a naj ne bo znamenje uspeha, bogastva, poroga revnim, lačnim otrokom po svetu.
Vsak dan znova papež Frančišek nagovarja vse nas, naj se vrnemo k resnični veseli novici, ki jo prinaša vedno sveži evangelij, ko zahteva od vsakogar izmed nas dejanja in ne besed, sicer je naša vera prazna!
Če za besedami ni dejanja, je vse zaman!

To nam sporoča s svojim življenjem in dejanji ter nagovori papež Frančišek, ko postavlja obrekovalce, zahrbtneže, tatove, krivičneže, opravljivce, lažnike, nečistovalce, pokvarjence pod luč žarometov javnosti, saj vsak dan znova govori prav o tem, da je v sami Cerkvi in med nami kristjani veliko stvari hudo narobe, pa čeprav “so med nami in v sami kuriji tudi sveti ljudje”.
Tudi v tej luči moramo razumeti papeža Frančiška, ki je te dni podpisal dekrete za imenovanje dveh novih svetnikov, in sicer dveh svojih velikih prednikov: Janeza Pavla II. in Janeza XXIII.
“Biti kristjan ne pomeni delati stvari, ampak pustiti se prenoviti Svetemu Duhu”, je rekel tik pred odhodom na kratek dopust minuli konec tedna sveti oče in nadaljeval: “Biti kristjan pomeni, da se Jezusu pustimo prenoviti v tem novem življenju. Krščansko življenje ni kolaž stvari. Je uravnotežena, skladna celovitost, ki jo ustvarja Sveti Duh. Prenavlja vse: prenavlja naše srce, naše življenje in nam pomaga živeti na nov način, na način, ki zaobjema celovito življenje. Kristjan ne moreš biti napol, na polovičen čas”!

V petek, 5. julija, je izšla prva okrožnica papeža Frančiška z naslovom Lumen fidei – Luč vere. Dokument, ki so ga predstavili na tiskovnem uradu Svetega sedeža, je razdeljen na štiri poglavja.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme