Naivno “krvodajalstvo” dela slovenskih volivcev

V krogih slovenske manjšine so bili presenečeni nad ravnanjem lepega števila slovenskih volivcev na nedavnih parlamentarnih volitvah 24. in 25. februarja, kljub široki izbiri med velikimi in manjšimi političnimi strankami so namreč glasovali za hrupno protestniško Gibanje petih zvezd, ki ga vodi gledališki komik Beppe Grillo. Ni naš namen, da bi na tem mestu ocenjevali nastopanje in program tega svojevrstnega protestniškega gibanja, ki se je odločilo poseči v konkreten volilni boj. Res je, da je množice italijanskih volivcev zajela jeza nad volilnim političnim razredom, ki je zašel na nevarno pot zanemarjenja skrbi za skupno dobro in se predajal zasledovanju ozkih parcialnih interesov, vključno tudi osebnih. Zato je povsem razumljivo, da so svoj protest v presenetljivem številu izrazili z glasovanjem za omenjeno Grillovo gibanje.
Iz volilnih izidov v manjših občinah na Tržaškem in Goriškem, v katerih prevladuje slovensko ali mešano prebivalstvo z italijansko večino, je razvidno, da je protestni val zajel tudi znaten del slovenskih volivcev, ki so se v volilni kabini opredelili za Grillovo gibanje, ki nima kakega konkretnega programa za izhod iz krize v državi in je, mimogrede povedano, povsem prezrlo prisotnost manjšine v naši deželi. Kljub temu so kar številni pripadniki manjšine mirne duše povsem spregledali to veliko pomanjkljivost Grillovega gibanja in predvsem njegovih krajevnih kandidatov in mu na volitvah dali svoj glas. S tem so dali razumeti, da jih narodna pripadnost ne zanima veliko, in se kot ovce slepo pridružili omenjenemu protestniškemu gibanju. Ta in drugi podobni pojavi potiskanja vrednote narodne pripadnosti na, milo rečeno, stranski tir, bi morali resno zaskrbljati vse aktivne dejavnike manjšine in ne samo nekatere, ki tradicionalno zagovarjajo avtonomnost manjšine, predvsem na narodnostni podlagi.
Po drugi strani pa se moramo zamejski Slovenci resno vprašati, zakaj kljub veliko opevani “manjšinski organiziranosti” prihaja do takšnih in drugačnih neskladij pri političnem opredeljevanju, ki nazadnje spodkopuje temelje manjšinske bitnosti in vsega, kar je z njo tesno povezano.
Da bo bralcem obravnavana problematika bolj nazorno prikazana, navajamo nekaj konkretnih volilnih podatkov zadnjih parlamentarnih volitev, iz katerih je očitno, da je določeno, a nezanemarljivo število slovenskih volivcev v spodaj navedenih okoliških občinah na Tržaškem in Goriškem glasovalo za Grillovo gibanje, ne da bi kak posameznik ali ožja skupina v medijih pojasnila svoje razloge za podporo omenjenemu gibanju.
V občini Repentabor je Grillovo gibanje prejelo 150 glasov ali 27,04%. V občini Zgonik je Grillovo gibanje podprlo 375 volivcev ali 27,17%. Občina Dolina: 1135 glasov za Grillovo listo ali 30,93%. Občina Devin- Nabrežina: Grillovo gibanje 1599 glasov ali 29,57%. Občina Doberdob: Grillovo gibanje 225 glasov ali 23,83 glasov. Občina Sovodnje: Grillovo gibanje 263 glasov ali 23,72%. Občina Števerjan: Grillovo gibanje 115 glasov ali 22,16%.
Alojz Tul

Ob zadnjih parlamentarnih volitvah

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme