Nagrada Nadâl Furlan tudi ministru Mateju Arčonu in Walterju Bandlju
Krožek Circolo Laurenziano je v soboto, 6. decembra 2025, v Avditoriju furlanske kulture v Gorici podelil nagrado Nadâl Furlan izjemnim posameznikom, ki so s svojim delom zaznamovali družbeno, kulturno in človeško življenje Furlanije – Julijske krajine. Med letošnjimi nagrajenci sta bila tudi podpredsednik Vlade Republike Slovenije in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon ter predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj.
Nagrada Nadâl Furlan, ustanovljena leta 1979, je namenjena javnemu priznanju oseb, ki so se odlikovale na humanitarnem, socialnem, umetniškem ali kulturnem področju ter svoje delovanje utemeljile na vrednotah krščanskega navdiha, darovanju za skupnost, posebej furlansko. Vsako leto nagrado podeljuje krožek Circolo Laurenziano v sodelovanju z videmsko nadškofijo, Občino Buja, Furlanskim filološkim društvom ter pod pokroviteljstvom Dežele Furlanije – Julijske krajine in pokrajine Videm.
Predsednik Sveta slovenskih organizacij Walter Bandelj je nagrado prejel kot predstavnik slovenske manjšine ter pobudnik spoštljivega sodelovanja s furlanskim in italijanskim kulturnim ter družbenim prostorom. V svojem nagovoru je poudaril, da ga je pri delu vodil zgled pokojnega Mirka Špacapana: “Le njegovo delo peljem naprej in skušam uresničevati njegove ideje. Odnosi med manjšinami rastejo in se krepijo, tudi po zaključku EPK pa je treba še intenzivneje delati za jezike in narodne skupnosti.”
Med prestižne prejemnike je letošnja komisija izbrala tudi ministra Mateja Arčona, ki je nagrado prejel za izjemno predanost družbenim in kulturnim vrednotam; te ga namreč od vedno vodijo na politični poti, predvsem na področju čezmejnega sodelovanja. Kot nekdanji župan Mestne občine Nova Gorica je s takratno goriško občinsko upravo ustanovil Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje EZTS GO ter bil med pobudniki skupne kandidature obeh Goric za Evropsko prestolnico kulture. S tema in drugimi projekti se zavzema za premagovanje zgodovinskih nasprotij ter ovrednotenje povezanosti čezmejnega prostora. V pozdravu je poseben poudarek namenil dragocenemu bratstvu, solidarnosti in miru na našem območju, ki ga imamo preveč za samoumevno srečo.
Stik z mejo je bila in naj bo še naprej priložnost za sodelovanje: “EPK je rezultat dolgoletnega prijateljstva, spoštovanja in sodelovanja, ki so se z Evropsko prestolnico kulture le še okrepili. Slovenska narodna manjšina v Italiji ima v čezmejnem sodelovanju pomembno vlogo. Pogosto marsikaj jemljemo kot samoumevno, a mi smo pravi zgled miru, spoštovanja in prijateljstva. Prav vsak od nas lahko prispeva svoj košček k izpopolnitvi tega mozaika.”
Med njimi izstopa Feliciano Medeot, direktor Furlanskega filološkega društva, ki je z neomajno predanostjo pospeševal razvoj in raziskovanje furlanske kulture, zgodovine in jezika. Visoko priznanje je prejel tudi dr. Enrico Rejc, uveljavljeni zdravnik in raziskovalec, znan po svojem vrhunskem strokovnem delu na področju nevrofiziologije ter rehabilitacije poškodb hrbtenjače. Posebno pozornost je pritegnil tudi najmlajši med nagrajenci, devetnajstletni študent Paolo Visintin, ki se z izjemno zavzetostjo posveča zgodovini goriškega prostora.
Slovesnost ob 47. podelitvi nagrad sta uvedli skupina harmonikarjev iz Tarčmuna in Folklorna skupina “Michele Grion” iz Koprivnega. Nagrajence je obdaril predsednik združenja Maurizio Piemonte.

