Zaklad katedrale med lepoto in zgodovino, slovesno odprtje stolne zakladnice
Prihodnji četrtek, 28. novembra, bo svoja vrata odprla zakladnica goriške katedrale, ki bo imela sedaj stalno razstavo na galeriji katedrale. Gre za prav poseben “zaklad”, ker ga ne sestavljajo po materialu in prefinjenosti dragoceni predmeti, temveč tisti, ki izpričujejo svetost, ki so jo doživljali ljudje v naših krajih in s katero so se “hranili” goriški kristjani. Spomini, ki izpričujejo pastoralno dobrodelnost pastirjev do goriškega krščanskega ljudstva.
Za nastanek razstave zakladnice je značilno tudi to, da sta jo omogočila ne le delo mnogih ljudi, pač pa tudi temeljni prispevek iz sklada katoliške Cerkve 8×1000, ki ima opraviti tudi z varovanjem in zaščito dragocenosti zgodovinskih in umetniških dobrin, ki so značilne za naše cerkve. Prispevek je dodelila tudi Dežela Furlanija – Julijska krajina. Z obiskom zakladnice goriške stolnice se lahko podate po zgodovini svetosti in pastoralne oskrbe v škofiji. Razstava se začenja na desni galeriji cerkve, posvečeni svetima Hilariju in Tacijanu, s prvim delom, namenjenim predstavitvi različnih relikviarijev.
Del razstave je posvečen oglejskim svetnikom, ki že od nekdaj navdihujejo krščansko skupnost v Posočju: na začetku so bili svetniki predvsem mučenci; ko pa se je doba mučencev končala, zgodovina svetništva še ni bila dopolnjena, nasprotno, rodile so se nove oblike svetnikov: pastirji, teologi, pridigarji, možje in žene krščanskega usmiljenja. Stolni zaklad vsebuje elemente, vezane na svetega Antona Padovanskega, svetega Ignacija, sveto Terezijo Deteta Jezusa in svetega Janeza Boska. Na galeriji si bo mogoče ogledati relikviarije različnih oblik in iz različnih obdobij, nekatere tudi precej izvirne.
Razstava se nato nadaljuje v prostoru nad kapelo sv. Ahacija, kjer bo predstavljena povezava med oglejsko cerkvijo, evangelizacijsko materjo celotnega severovzhoda, in goriško krščansko skupnostjo. Občudovati bo mogoče lesene in kovinske relikviarije v obliki doprsnega kipa, ki povezujejo prve oglejske pastirje, zlasti Mohorja in Fortunata, Hilarija in Tacijana. Dojeli bomo lahko povezavo s Solkanom, mestom, kjer je stala župnijska cerkev, posvečena svetemu Štefanu, od katere je bila odvisna goriška skupnost, ki je kasneje prešla pod sveta Hilarija in Tacijana.
Razstava bo popeljala obiskovalce do nastanka goriške nadškofije v letih 1751/1752, ko je bil oglejski patriarhat zatrt in ozemlje razdeljeno med videmsko in goriško nadškofijo. Da bi zagnali pastoralno dejavnost škofije, so krajevni plemiči in cesarica Marija Terezija prvemu goriškemu nadškofu Karlu Mihaelu Attemsu podarili “doto”. Ta dar je bil uporabljen za slovesno obhajanje evharistije, da bi se pokazala dragocenost občestva z Gospodom. Doto sestavljajo oblačila, vključno z modrimi oblačili, s katerimi sta sveta Hilarij in Tacijan predstavljena na Tominčevi oltarni sliki nad glavnim oltarjem stolnice, kelih, ciborij, male ampule, svečniki, razpelo … skratka vse, kar služi obhajanju evharistije.
Kot rečeno, bo slovesno odprtje stolne zakladnice v četrtek, 28. novembra, ko bo ob 18.30 nadškof msgr. Carlo Redaelli vodil evharistično bogoslužje na dan posvetitve stolnice. Ob 19.30 bo javno predstavljena zakladnica. Zaenkrat bo za obiskovalce odprta ob sobotah in nedeljah od 15. do 17. ure, ko bodo prisotni prostovoljci. Kdor bi želel pomagati kot prostovoljec, naj piše na e-naslov cattedrale@ardiocesi.gorizia.it.