Za večjo prepoznavnost Slovencev pri nas!
Slovensko zamejsko numizmatično društvo J. V. Valvasorja je imelo svoj redni občni zbor v sredo, 13. aprila, v gostilni Veto na Opčinah, kjer že dolgo let prijazno gostijo numizmatike in jim dajejo na razpolago svoje prostore tudi za redna mesečna srečanja. Občnega zbora, ki ni bil volilnega značaja, se je udeležilo kar lepo število članov.
Na dnevnem redu je bilo najprej poročilo predsednika društva o opravljenem delu v preteklem letu. Andrej Štekar je izčrpno podal podatke o delovanju slovenskih deželnih numizmatikov, ki so v lanskem letu imeli običajno delovanje, torej mesečne sestanke, društveni izlet in višek lanskega delovanja, ki je bila izdaja medalje. Zamejski numizmatiki si že dolgo prizadevajo, da prispevajo k razpoznavnosti slovenskega dela prebivalstva v naših krajih tudi s kovanjem medalj, to je predmetov, ki se upirajo zobu časa in so lahko torej v dolgotrajen spomin. Lani so izdali že četrto medaljo (prva je bila v čast tisočletnici prve pismene omembe mesta Gorica, druga ob stoletnici openskega tramvaja, tretja pa ob šestoletnici prve omembe Kontovela). Zamisel za medaljo se je rojevala dalj časa, ob raznih pobudah ob 100-letnici začetka prve svetovne vojne so jo posvetili 97. polku avstro-ogrske vojske, ki so ga imenovali tudi Tržaški pešpolk, saj je bilo njegovo naborno območje na Tržaškem oz. na širšem območju Primorske, sestavljali pa so ga za več kot polovico Slovenci (ostali člani so bili Italijani, Hrvati in Furlani), tako da ga zgodovinarji prištevajo med tako imenovane “slovenske” polke. Medaljo (ki je bila nakovana decembra 2015) so uradno predstavili v četrtek, 10. marca 2016, v dvorani Alessi na sedežu tržaškega novinarskega krožka (Circolo della Stampa di Trieste). Večera, ki je potekal dvojezično, saj je bil namenjen tudi italijanskim someščanom, se je udeležilo res veliko število ljudi, ki so vsi z velikim odobravanjem sprejeli pobudo take spominske medalje in so aktivno sodelovali pri zgodovinski debati, ki se je razvila po predstavitvi. Posebnost medalje je, da so jo skovali iz brona na način, ki so ga uporabljali pred sto leti, torej nima kovina nobenih primesi in je niso naknadno sploh prebarvali z laki, tako da bo sčasoma pridobila lastno patino in posebno barvo; odtis v reliefu tudi ni posebno globok in je podoba na averzu nekoliko zamegljena, prispodoba tega, da s časom obrazi in spomini bledijo, medalja pa ostane kot opomin. Medaljo je torej svetovno znani umetnik Rudi Španzel, ki je narisal motiv na averzu, napolnil z mnogimi simboli. Slovensko zamejsko numizmatično društvo J. V. Valvasorja je z izdajo medalje, ki bo ostala v trajen spomin naših dedov in pradedov, ki so se borili v prvi svetovni vojni, in je opomin na vojne grozote vsem našim potomcem, zadelo v črno, saj so prejeli mnogo pohval in je medalja skoraj že pošla. Medalje so od nekdaj nastajale kot darilo, slovenski tržaški numizmatiki so tokrat tako “darilo” posvetili svojim prednikom. Nalašč pa so ta projekt izvedli čim bolj mednarodno: ideja in režija se je rodila med Slovenci v Trstu, izdelali so jo uveljavljeni umetniki iz osrednje Slovenije, nakovali so jo na Hrvaškem, posvečena pa je vsem tistim, ki so trpeli med prvo množično morijo, ki jo je zabeležilo človeštvo.
Na občnem zboru je Štekar med svojim podajanjem poudaril, da so numizmatiki lani spet organizirali društveni izlet na zgodovinsko tematiko, in sicer po sledeh bitke pri Frigidu, obiskali so tudi Ajdovski muzej, in sicer 25. aprila 2015, udeležila pa se ga je res velika skupina ljudi. Blagajnik društva Stanko Flego je nato predstavil lanskoletne prihodke in izdatke in z zadoščenjem ugotavljal, da člani večinoma redno plačujejo članarine in tako pripomorejo, da ima društvo zdravo blagajno. Pred zaključkom občnega zbora se je razvila zanimiva debata o nadaljnjih podvigih numizmatičnega društva, ki letos praznuje svojo dvajsetletnico neprekinjenega delovanja (saj je nastalo na Opčinah leta 1996). Govor je bil o nakupu raznih knjig na numizmatično tematiko, saj društvo razpolaga z zavidljivo bogato knjižnico, ki je lahko zanimiva za marsikaterega zgodovinarja. Mnogo je bilo predlogov za izlete in tudi želja, da bi spet obiskali Numižmatični kabinet pri Narodnem muzeju Slovenije v Ljubljani.
Slovensko zamejsko numizmatično društvo J. V. Valvasorja ima torej zelo živahno in plodno delovanje. Kdorkoli bi si želel bliže spoznati to zanimivo zgodovinsko področje, ki ga ponuja numizmatika, pa se lahko oglasi vsako drugo sredo v mesecu v gostilni Veto na Opčinah pri Trstu po 20.30, ko se redno srečujejo zamejski numizmatiki.
(MP)
Slovensko zamejsko numizmatično društvo J. V. Valvasorja