Ruah od Padove do Rižarne, svečanosti ob 80-letnici uboja častitljivega patra Corteseja

Piše: MO

Pretekli petek, 15. novembra, je po vsej verjetnosti minilo 80 let tihe junaške smrti velikana človečnosti, svetniškega patra, sicer Božjega služabnika, častitljivega Placida Corteseja v temnem bunkerju gestapa na Oberdankovem trgu v Trstu, kraju, ki je zaznamoval usodo tolikih naših ljudi v štiridesetih letih preteklega stoletja pod nacifašistično oblastjo. Med temi sta bila tudi Pahor in Mušič. Placido Cortese, frančiškan s Cresa, menih pri Svetem Antonu v Padovi, se je razdajal v pomoč predvsem slovenskim civilistom v koncentracijskem taborišču Chiesanuova pri Padovi in po drugih taboriščih. Samo v Chiesanuovi je bilo od 1500 pa do 3000 zapornikov. Zatem je po kapitulaciji leta 1943 minorit pomagal pri begu Judom, zavezniškim ujetnikom in drugim.

Po izdaji in ujetju so ga v Trstu mesec dni zasliševali in mučili. V zapisniku pričevanja, ki ga je Ivo Jevnikar izsledil v britanskem državnem arhivu, pravi angleški narednik Roland Barker, da ga je v bunkerju prizadelo še zlasti mučenje duhovnika od Svetega Antona v Padovi. “Imel je s silo odstranjene vse nohte, zlomljene roke, sežgane lase, bil je ves prebičan in pretepen. Ta človek je pomagal britanskim vojnim ujetnikom. Videl sem ga pošastno razmučenega v grozovitem stanju. Menim, da so ga ustrelili.”

Tržaški škof Henrik Trevisi se je v torek, 12. novembra, v cerkvi svetega Frančiška na Ulici Giulia udeležil predstavitve (v italijanščini) dvojezične knjižice Ruah – Vetje Duha Elene Blancato v prevodu Marije Cenda s predgovorom Vlaste Polojaz in zgodovinskim orisom Iva Jevnikarja. Vicepostulator za Cortesejevo proglasitev blaženim pater Giorgio Loggioni pa je predstavil novo žepno knjižico v italijanščini Mučenec zaradi ljubezni, pater Placido Cortese. Posvečena je množičnemu seznanjanju o njegovem poslanstvu. Tržaški škof je v svojem nastopu poudaril prav potrebo po čim širšem poznavanju patra Placida v prizadevanju za priprošnjo čudeža. Izrazil pa je upanje, da pride do priznanja mučeništva iz ljubezni do bližnjega kot v primeru svetega patra Kolbeja. Zavzel se je za primernejše obeležje in spominsko zaščito mučilnice. Trevisi je že oktobra daroval mašo v spomin na patra Corteseja ob somaševanju duhovnikov iz Trsta, Padove in Slovenije v sklopu romanja na Cres.

Osrednja svečanost ob 80-letnici uboja patra Placida Corteseja bo v nedeljo, 24. novembra, v baziliki Svetega Antona v Padovi, ko bo ob 11. uri ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar vodil somaševanje in molitev ob spominski spovednici patra Placida za glavnim oltarjem. Spovednico je obiskal tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella, ko je izročil posmrtno zlato kolajno patru Placidu za civilne zasluge tamkajšnjim minoritom.

Že v soboto popoldne bodo v dvorani teološkega studia ob baziliki in križnem hodniku Magnolije odprli razstavo Kot rana v mojem srcu, posvečeno koncentracijskemu taborišču Chiesanuova in poslanstvu patra Corteseja. Sledila bo predstavitev knjige Ruah – Vetje duha, srhljive, a tudi pesniško blage in strnjene pripovedi o mučeniku molka in ljubezni, ki je z molkom rešil na desetine ljudi, potem ko jih je že na stotine obvaroval pred gladom in do 300 omogočil beg iz države.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme