Po Cortesejevih stopinjah: Ob 80-letnici mučeniške smrti duhovnika minorita

Piše: IJ

Kletni prostori palače na trgu Oberdan in Rižarna

Tržaški del romanja po Cortesejevih stopinjah je obsegal tudi zadnji postaji njegovega življenja. Pred mašo so romarji iz Padove in skupina minoritov iz Slovenije s provincialom p. Milanom Kosom na čelu obiskali kletne prostore palače na Trgu Oberdan, v katerih so med nemško okupacijo gestapovci uredili tesne, mračne in vlažne zaporniške celice (“bunker gestapa”). Po vojni so zidove celic podrli. Tam je bil do smrti zaprt p. Cortese. Kot je skupini povedal Ivo Jevnikar, ki je bil z njo vse tri dneve, polne duhovnih in družabnih doživetij, je več pričevalcev, ki so v različnih obdobjih okusili tisto ječo, na primer Ljubomir Sušić, Boris Pahor in Zoran Mušič, opisalo grozodejstva tako v temnici kot v zgornjih prostorih stavbe, kjer so potekala zasliševanja in mučenja. Palačo, ki je razen pritličja že več let prazna, bodo novi lastniki v kratkem povsem preuredili.

Po maši pa so romarji obiskali še Rižarno, kjer je bilo po vsej verjetnosti sežgano izmučeno Cortesejevo truplo. Romarji iz Padove, ki sta jih vodila vicepostulator v Cortesejevem beatifikacijskem postopku p. Giorgio Laggioni in organizator, ravnatelj doma duhovnosti Oasi di sant’Antonio v kraju Camposampiero p. Nicola Zuin, so na obeh prizoriščih molili za p. Corteseja in ostale žrtve nasilja ter za mir.

Na rojstnem Cresu

Sledila je pot na Cres, kjer so bili romarji gostje minoritskega samostana sv. Frančiška. Ob gvardijanu p. Vitu Glavašu so jih sprejeli p. Ljudevit Maračić, ki je ob svojem znanstvenem opusu posvetil p. Corteseju dve knjigi z več ponatisi, in drugi redovniki iz hrvaške province sv. Hieronima. V sredo, 9. oktobra, so si romarji ogledali samostan, pred katerim stoji bronasti kip častitljivega p. Placida Corteseja, nato hišo, kjer se je rodil 7. marca 1907, na kar spominja dvojezična plošča, in župnijsko cerkev sv. Marije Velike, kjer je prejel krst in birmo. V njej je bilo pozno dopoldne slovesno somaševanje kakih dvajset krajevnih in italijanskih redovnih ter svetnih duhovnikov, ki ga je vodil škof v Krku, kapucin p. Ivica Petanjak. Ob njem sta bila tudi generalni vikar škofije, sicer pa ugledni cerkveni zgodovinar msgr. Franjo Velčić in pa provincialni vikar hrvaških minoritov p. Martin Jaković. Bogoslužje je bilo delno v italijanščini, pridigo o življenju in zgledu p. Corteseja je imel škof. Kljub delavniku je bila prostorna cerkev kar polna.

Popoldanske ure in lepo vreme so obiskovalci izkoristili za daljši sprehod po kamniti pokrajini z razgledom na morje med oljkami in ovcami do božjepotne cerkvice svetega Salvadurja, ki je bila p. Corteseju zelo draga. To je leta 1942 izpričal tudi v članku za letni Almanah revije Messaggero di sant’Antonio, ki jo je urejal. V cerkvici ga je ob molitvi rožnega venca prebral p. Laggioni.

Tretji dan romanja je bil v samostanski cerkvi sv. Frančiška najprej namenjen rožnemu vencu, prepletenemu z mislijo na p. Corteseja, nato hrvaško-italijanskemu somaševanju 16 duhovnikov pod vodstvom vikarja hrvaške minoritske province p. Jakovića, ki je nadomestil zadržanega provincialnega ministra p. Miljenka Hontića. O Cortesejevem življenju je pridigal p. Maračić. V polni cerkvi je pel domači zbor ob spremstvu orgel in kitare. Izvedel je tudi himno za p. Corteseja, ki jo je ob 80-letnici mučeniške smrti napisala domačinka Marizela Ćormarković. Z njo sta pri uglasbitvi sodelovala Magda Toić in Ive Flego. Pred veliko sliko p. Corteseja levo od vhoda v cerkev je sledila še krajša komemoracija z molitvijo za beatifikacijo, zahvalami sodelujočim in branjem dveh pisem, ki ju je Placido, star 16 oz. 17 let, pisal svoji družini v letih 1923 in 1924 ob redovni preobleki in nato ob prvih zaobljubah. To je bilo ravno sto let po tistem 10. oktobru 1924.

Pred odhodom na romanje so se verniki udeležili maše v cerkvi sv. Frančiška v Trstu, o kateri poroča Matevž Čotar v drugem članku (klikni in preberi).

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme