PASTIRČEK - Med jesenskimi meglicami topel spomin na naše drage in zahvala Bogu

Piše: Iva Koršič

Tretja številka otroške revije Pastirček v 79. letniku

Dnevne luči je zmeraj manj, mrak se spušča na zemljo vedno bolj zgodaj. Listopad trga pisane liste z dreves, medtem ko na božji njivi brlijo svečke našim rajnim, ki spokojno spijo v grobovih, polnih cvetja. Otožni mesec november je že tu in z njim tudi nova, zanimivosti polna številka Pastirčka. Kot opozarja njegov urednik Marijan Markežič, na prvi novembrski dan se spominjamo vseh tistih svetih, ki niso med koledarskimi svetniki, a so živeli po božjih navodilih in zdaj že uživajo božjo slavo v nebesih. Na dan vseh rajnih pa spomin splava k našim dragim, ki so odšli v večnost. “Toda vsak živi med nami, / kdor je v našem srcu skrit!”, je pomenljivo napisal V. T. Arhar v pesmi Spomin, ki uvaja vsebino tretje številke Pastirčka. Prav o tem pesniku in ugankarju, profesorju zgodovine, diplomiranem psihologu in bibliotekarju v NUK-u, ki se je rodil v Ljutomeru 22. julija 1922 in bil med vojno zaprt tudi v taborišču Gonars, umrl pa v Stični 10. novembra 2007, je govor v rubriki Skozi čas … o Pastirčkovih sodelavcih in urednikih. Njegove pesmi so bile objavljene v raznih otroških revijah, izšle pa so v različnih zbirkah. Med temi so Pikapolonice, Ogenjček, Cvilirepki, Svetilke neba, Tratnice. V zbirki Pastirčkova knjižnica sta izšli Miška teče, kar se da! in Spet na oder!, v kateri so  njegova dramska besedila. V Pastirčkovem  zapisu o njem je navedenih pet ugank, ki čakajo na rešitev …

V novembru obhajamo zahvalno nedeljo, ko se še posebej zahvalimo Bogu za vse, kar nam poklanja za dušo in telo. Na praznik Kristusa Kralja (24. 11.) se končuje cerkveno leto, v katerem vsako nedeljo poslušamo evangelije, ki so jih zapisali štirje evangelisti. Prav o enem izmed njih, sv. Luki, edinem Grku med njimi, rojenem v Siriji, v Antiohiji, kot vedno dobro dokumentirano piše zvesta Pastirčkova sodelavka Mariza Perat. Ker je bil zdravnik, se v svojih zapisih – v njih ob pomembnih dogodkih navaja imena vladarjev tistega časa, kar je zelo dragoceno! – rad zaustavlja ob Jezusovih ozdravljenjih najrazličnejših bolezni, pa tudi pri Jezusovih otroških letih. Tudi on je umrl mučeniške smrti. Njegov god obhajamo 18. oktobra.

Kralj David, ki je Boga slavil tudi v pesmih, je protagonist Zgodb iz Svetega pisma, kot jih predstavljata Walter Grudina in Paola Bertolini Grudina s svojimi privlačnimi, nežnimi ilustracijami toplih barv. Izpod njenega likovnega peresa sta vzklili še rubriki Spoznavajmo Sveto pismo! in Čas za igro!!!, v vsebini katere so pomembni novembrski dnevi. Z možem Walterjem je sooblikovala tudi vzgojni strip, v katerem se deček sprašuje, ali naj pomaga sošolki ali ne premagati bolečino ob ločitvi staršev.

Ob 5. obletnici smrti ilustratorke Paole, ki je s srčnostjo ilustrirala marsikatero svetopisemsko knjigo za otroke, tudi v tujini, bo v Kulturnem centru Lojze Bratuž od 16. novembra 2024, ko bo odprtje ob 20. uri,  do 10. januarja 2025 na ogled razstava njenih del.

Zvedavi muc Murko v prikupnem zapisu Lidije Jarc in simpatični ilustraciji Monice Quaggiato je doživel trebušne nevšečnosti, ker je pojedel kvas, da bi postal velik kot črni panter, njegov “sorodnik”. Odkar je postal skoraj hišni muc, je izvedel tudi marsikaj o krizantemah ali vahtnicah, katarinkah, katarinščicah, martinkah …, kot te cvetke poimenujejo v različnih krajih. Mala miška Danile Komjanc je obiskala knjižnico in si ogledala slikanice znanih pravljic, katerih naslove bodo morali napisati Pastirčkovi bralci.

V Jezikovnem kotičku dinozavra Matica Ema Terpin razlaga, kaj so to protipomenke, in vabi otroke, naj jih nekaj napišejo. Mali ponočnjak hrček pa kraljuje v Naravoslovnem kotičku za najmlajše. Njegove navade opisuje izkušena učiteljica Barbara Rustja.

Priznana umetnica Vesna Benedetič spretnim prstkom razlaga, kako naj sami doma naredijo krmilnico za ptičke.

Tudi novembrska Pastirčkova pošta je dobro založena s krasnimi risbicami malih risarjev. V njej je seveda tudi Packo, ki v svoji spakedranščini navaja pozdrave v “raznih jezikih” in se sprašuje, ali se vošči dober tek tekačem pred tekmo?! Otroci bodo lahko prebrali še pesmico za 5 prstkov Moj medvedek, ki jo je napisala Tatjana Ban, in verze Zore Saksida Nemirnež, ki jih je na notno črtovje kot zmeraj učinkovito prestavil Patrick Quaggiato.

Prijetno branje!

Preberi tudi

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme