Globoko doživet koncertni večer
Palačo Attems je v petek, 14. junija 2013, napolnilo veliko število prijateljev glasbe. Večer je vzbudil ne malo zanimanja: nastopil je namreč pianist goriškega rodu Miran Devetak, ki že vrsto let živi in umetniško deluje v Parizu. Tam se je izobraževal pri priznanem ruskem pianistu Igorju Lazku. Preden ga je življenjska pot popeljala v to evropsko kulturno prestolnico, se je Miran Devetak glasbeno izobraževal na šoli Emil Komel v razredu Helene Plesničar, pod mentorstvom katere je absolviral na tržaškem konservatoriju G. Tartini.
Struktura in izbira programa celovečernega recitala sta idealno opisali umetniško pot štiridesetletnega pianista: prvi del je bil posvečen italijanskemu, drugi del pa francoskemu kulturnemu prostoru. V sklopu skladb Années de pelerinage Deuxieme Année, Italie madžarskega mojstra Franza Liszta, ki je zajel celoten prvi del koncerta, je pianist dokazal vrhunski nivo glasbenega poustvarjanja. Ne le, da je bil pianist kos vsem tehničnim in interpretativnim težavam heterogenega sklopa skladb, ampak tudi očaral občinstvo s prefinjenim fraziranjem (npr. v Petrarkovih sonetih) in s prepričljivim podajanjem Lisztove glasbene misli (npr. v Fantaziji quasi Sonata).
V drugem delu večera smo prisluhnili francoskim komponistom; Devetak je predstavil Nocturne št. 6 op. 63 Gabriela Fauréja, Regard de l'étoile Oliviera Messiaena in tri Preludije ter L'isle joyeuse Claudeja Debussyja. Pianist je zablestel predvsem pri Debussyju. S tankočutnim niansiranjem tona je znal podati občinstvu plastično podobo Debussyjeve glasbene govorice. Z mehkim tonom je npr. pričaral atmosfero meglenih dni iz Preludija Brouillards; z eksplozivnim temperamentom je podal razposajen značaj skladbe L'isle joyeuse.
Kot je sam glasbenik napisal v koncertnem listu, je bil večer posvečen spominu na pokojnega dolgoletnega prijatelja in ravnatelja šole Silvana Kerševana. V vsaki izmed predstavljenih skladb je namreč Devetak našel elemente, ki so ga spominjali na “predragega ravnatelja in profesorja (…), na njegov umetniški navdih, poetično žilico in na njegovo pristnost”.
Navdušenemu občinstvu je Devetak kot dodatek predstavil malo znano Schumanovo skladbo Pomladanska Arija v Lisztovi priredbi.
Neva Klanjšček