Danes je Dan migranta
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2000 zaradi vedno večjega števila mednarodnih priseljencev 18. december razglasila za mednarodni dan migrantov.
GS ZN je deset let pred razglasitvijo mednarodnega dneva migrantov, 18. decembra 1990, sprejela mednarodno konvencijo o varstvu pravic priseljenih delavcev in njihovih družinskih članov.
Po podatkih Združenih narodov je na svetu 214 milijonov migrantov. Z mednarodnim dnevom migrantov naj bi opozorili predvsem na družbene in gospodarske prispevke priseljencev.
Po podatkih slovenskega statističnega urada več kot polovica priseljencev v Sloveniji sodi v prvo priseljensko generacijo, torej med tiste, katerih prvo prebivališče je bilo v tujini, večinoma v državah na območju nekdanje Jugoslavije. Med prvo priseljensko generacijo je izrazito več moških kot žensk (74 žensk na 100 moških).
V 214.000 gospodinjstvih v Sloveniji, kar je četrtina vseh gospodinjstev, živi vsaj en priseljenec.
Z notranjega ministrstva so ob dnevu migrantov sporočili, da pripravljajo spremembe zakona o tujcih, s katerimi bosta v zakon preneseni direktivi EU s področja državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas, in obravnave vloge za enotno dovoljenje za državljane tretjih držav.
Sporočili so tudi, da je rok za zamenjavo dovoljenja za prebivanje v obliki nalepke s kartično obliko dovoljenja za prebivanje za državljane tretjih držav 18. maj 2013.
Konec novembra 2011 so se uveljavile spremembe zakona o mednarodni zaščiti, s katerimi se je zaradi javnofinančnih razlogov v postopku na prvi stopnji ukinila brezplačna pravna pomoč in podpora svetovalcev za begunce. Zakon je uvedel tudi možnost izvajanja postopkov določitve starosti za prosilce za mednarodno zaščito, ki trdijo, da so mladoletniki brez spremstva. Pomembna dopolnitev zakona, usmerjana v zvišanje standardov prosilcev za mednarodno zaščito z različnimi psihičnimi težavami, je tudi razširitev obsega dodatnih zdravstvenih storitev s psihoterapevtsko obravnavo.
V sodelovanju s šolskim ministrstvom je notranje ministrstvo pripravilo program Začetna integracija priseljencev, ki se bo izvajal v 30 krajih po Sloveniji.
Pripravili so tudi uredbo o načinih in obsegu zagotavljanja programov pomoči pri vključevanju tujcev, ki niso državljani tretjih držav. Veljati bo začela 1. januarja 2013, bistvene novosti pa se nanašajo na izpolnjevanje pogojev za udeležbo v brezplačnih programih učenja slovenskega jezika in spoznavanja slovenske družbe.
Ministrstvo je letos poleg programov spodbujanja medkulturnega dialoga skupaj z Evropskim skladom za vključevanje državljanov tretjih držav financiralo tudi več programov pomoči pri vključevanju za specifične ciljne skupine državljanov tretjih držav.
Nov pristop k spodbujanju državljanov tretjih držav za aktivno vključevanje v slovensko družbo prek delodajalcev pa je predstavljal pilotni projekt “Osveščanje delodajalcev o pomenu vključevanja državljanov tretjih držav v slovensko družbo”, katerega osnovni namen je bil informirati delodajalce o možnostih vključevanja zaposlenih državljanov tretjih držav v programe integracije.
Za izvajanje programov pomoči pri vključevanju državljanov tretjih držav, za nastanitev in oskrbo prosilcev za mednarodno zaščito ter pomoč pri vključevanju oseb z mednarodno zaščito ministrstvo črpa sredstva iz Evropskega sklada za vključevanje državljanov tretjih držav in Evropskega sklada za begunce.
Od 1. januarja do 30. novembra letos je bilo za programe pomoči pri vključevanju državljanov tretjih držav namenjenih 290.346 evrov iz Evropskega sklada za vključevanje državljanov tretjih držav in proračunskih sredstev, za nastanitev in oskrbo prosilcev za mednarodno zaščito ter pomoč pri integraciji oseb z mednarodno zaščito pa 285.315 evrov iz Evropskega sklada za begunce in proračunskih sredstev, so še sporočili z MNZ, je danes poročala Slovenska tiskovna agencija.
Danes, 18. decembra, mednarodni dan migrantov; v Sloveniji je 417.000 prebivalcev priseljencev, kar pomeni, da je priseljenec vsak peti prebivalec.