Stiska Katoliške knjigarne

“Zelo smo zaskrbljeni z nezavidljivim stanjem, v katerem se je znašla Katoliška knjigarna, saj je prodaja knjig in drugih prodajnih predmetov zadnje čase močno upadla in je sam obstoj najstarejše knjigarne v Gorici pod vprašajem. Katoliška knjigarna ima stoletno prisotnost v mestu in tega pomena se zaveda tudi Deželna uprava Furlanije Julijske krajine, ki je knjigarni podelila odlikovanje. Dejstvo pa je, da je Katoliška knjigarna danes v krizi, in to predvsem zato, ker je upadlo povpraševanje po slovenskih knjigah. Katoliška knjigarna je slovensko kulturno središče na Travniku, v samem centru Gorice, in je bila od nekdaj pomemben prostor za slovensko in ne samo slovensko narodno skupnost, saj se v prostorih likovne galerije Ars nad knjigarno od nekdaj prirejajo razstave, predstavitve knjig in druge kulturne prireditve, ki so širšega pomena, a kriza danes postavlja pod vprašaj obstoj knjigarne”, je bil zaskrbljeno poveden predsednik Katoliškega tiskovnega društva dr. Damjan Paulin, ko smo ga zaprosili, naj nam pove, v kakšnem stanju je danes Katoliška knjigarna.
Naše uredništvo imamo v drugem nadstropju stavbe, v kateri se nahaja Katoliška knjigarna, in sami vsakodnevno vidimo, kako se je obisk knjigarne zmanjšal, kot smo tudi sami neme priče krizi, ki je zajela ves Travnik in vso Gorico. Ne moremo si predstavljati, da bi Katoliška knjigarna izginila, zaprla svoja vrata, saj vemo, kako veliko vlogo je odigravala v preteklih časih, kako pomembna je še danes, a dejstvo je, da s prodajo šolskih knjig in šolskih potrebščin ne more preživeti v današnjem svetu. Cinične pripombe od zunaj, da je tak pač danes globaliziran svet, in ceneni nasveti, da bi se pač morala tudi Katoliška knjigarna prilagoditi časom, so tu popolnoma odveč, saj se teh sprememb še kako zavedamo vsi, tudi v Katoliški knjigarni.
V zadnjih petih letih se je zgodilo tudi to, da so razstave in druge kulturne dejavnosti v galeriji Ars vse manj obiskane, kot so tudi slabše obiskane skorajda vse naše kulturne prireditve, če odmislimo le nastope otroških pevskih zborov, na katerih je zagotovljena prisotnost sorodnikov nastopajočih malčkov.

Predvsem pa se je zgodilo to, da ljudje vse manj kupujejo knjige pri nas, še posebej (drage) slovenske knjige, ki jih ponuja Katoliška knjigarna, o čemer lahko spregovorijo tudi predstavniki naših knjižnih založb, če se že nočemo opirati samo na naravnost alarmantne številke, s katerimi nam postrežejo v Sloveniji, kjer se knjigarne zapirajo druga za drugo kot za stavo. Podatek, da se v Sloveniji počasi zapirajo manjše knjigarne, je dovolj zgovoren, v Ljubljani na Slovenski cesti grozi zaprtje celo največji in najlepši slovenski in edini slovenski knjigarni evropskega formata, Konzorciju.
Če vemo, da so danes skorajda vse knjigarne v krizi, poleg Tržaške knjigarne, ki je nedavno to z javno, skrbno pripravljeno in odlično obiskano ter medijsko izjemno odmevno kulturno prireditvijo opozorila na nevzdržno stanje, v katerem se nahaja, vemo tudi, da sta tako Tržaška knjigarna v Trstu kot Katoliška knjigarna v Gorici izjemnega pomena za našo narodno ter širšo skupnost, saj sta edini slovenski knjigarni v Italiji.
Dobesedno vse, kar se okrog knjige pri nas dogaja, je odvisno od omenjenih knjigarn, ki imata nezamenljivo vlogo!
Tega se moramo vsi zavedati, tudi vsi tisti predstavniki naših društev in organizacij, ki zaradi malenkostnih razlik v cenah raje kupujejo artikle, pisarniško blago in knjige, drugje in ne v naših knjigarnah!
Gotovo je treba iskati rešitve in konkretno pomoč naše širše skupnosti in organiziranosti, prav gotovo ne le v praznih besedah izrečene solidarnosti, s katero si upravitelji knjigarn ne morejo pomagati, sicer se besede o solidarnosti res zelo lepo slišijo, a so v končni fazi bolj v posmeh kot v pomoč upraviteljem knjigarn!

Jurij Paljk

Splošna kriza pesti naše ustanove

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme