Pestrost dogodkov ob rujni kapljici in oljčnem olju
Števerjanski Likof 2013 je kot navadno potekal v znamenju promocije visoko kakovostnih vin, tokrat pa se je s čisto novo grafično podobo skušal približati predvsem mladi publiki in s posebnimi ponudbami skušal promovirati kulturno uživanje vin ter domačih avtohtonih pridelkov.
Na novo obnovljenem števerjanskem trgu, ki se z dvema razglednima točkama odpira na vinorodne griče Brd proti severozahodu in na števerjanske gorice proti jugovzhodu, so lahko številni gostje obiskali kioske enoteke in restavracije an plain air ter degustirali najboljše sadove zemlje po promocijski ceni pokušnje. Kljub občasnemu deževju, ki je deloma okrnilo predvsem sobotni program, je bila ponudba kar pestra in predvsem polna novosti in ponudb, zlasti za mlade.
V saboto, 8. junija, se je Likof začel z okoglo mizo, namenjeno obeležitvi 50. obletnice prve vinske ceste v Italiji, ki jo je leta 1963 ustanovil predsednik združenja Pro Loco iz Gorice, odv. Michele Formentini. Claudio Fabbro, agronom, enolog, novinar in vsestranski poznavalec našega območja, je opisal zgodovinski, kmetijski in socialni razvoj Collia od leta 1963 do danes. Novinar Stefano Cosma se je podrobneje osvetlil opis kmetijskega razvoja tega področja in povedal marsikatero anekdoto iz zgodovine fevdalnih dajatev avtohtonih pridelkov grofom. Svojo predstavitev je popestril z bogatimi projekcijami nekdanjih zapisnikov, zemljiških knjig in kmetijskih opisov območja Collia. Sam je spregovoril tudi o kratkometražnem nemem filmu Francesca Macedonia, ki so ga točno pred petdesetimi leti posneli na še ne asfaltirani vinski cesti med Oslavjem in v Števerjanom. Spregovoril je tudi Michele Formentini kot pričevalec razvoja območja in predsednik združenja Pro loco iz Števerjana, ki je pripravil ikonografsko razstavo reklamnih risb kmetijskih strojev iz 19. stoletja. Ta je bila na ogled v Sedejevem domu.
Bogat je bil tudi razvedrilni program za otroke in mladino z delavnicama izdelovanja rumenih zmajev z animatorko Stefanio in programom risanja z Renatom. Na sporedu je bil tudi razgiban glasbeni program z dj-jem F. Ballabenom. V nedeljo je nastopila skupina Jazz – Paraschos, Ivone, Dreas. Isti dan, 9. junija, sta bila na sporedu tudi dva nadvse zanimiva pogovora, ki sta ju vodila Marco Buzziolo, voditelj programa La vita nei campi deželnega sedeža Rai iz Trsta, in Marko Tavčar s Kmetijskega tednika slovenskega programa deželnega sedeža Rai v Trstu. Sproščen pogovor je bil “v salonu” na odprtem, ob okrogli mizi in kapljici vin števerjanskih vinarjev. Predavatelja sta se dotaknila teme razvoja avtohtonih vrst sadja. Ob 15. uri je bil na sporedu “talk” pod naslovom Češnje – odkrivajmo avtohtone vrste. Prisotni so bili ugledni gostje in strokovnjaki. Sadjarski raziskovalni center je predstavljala gospa Nikita Fait iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica, Ivan Kodrič s Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica. Spregovorila sta o razvoju, ohranjanju in raziskovanju avtohtonih sort. Jordan Drnovšček s kmetije Drnovšček v Vedrijanu, ki se ukvarja s poskusnimi nasadi češenj in z ohranjanjem avtohtonih vrst, ter Boleslav Prinčič iz Kozane, ki se posveča ohranjanju avtohtonih vrst koščičarjev, sta se dotaknila problematike trženja avtohotnih sort. Claudio Fabbro, somelier, agronom, časnikar in vsestranski poznavalec socialnega in agrarnega razvoja našega območja, je uvedel oba pogovora. Pri obeh “talkih” pa je bil prisoten tudi dott. Ennio Scarbolo, izvedenec z ERSE, ki je predstavil različne vrste nasadov. Sledil je pogovor pod naslovom Ekstradeviško oljčno olje z goriškega območja Collio in Brda. Prisotni so bili proizvajalci s te in one strani nekdanje meje: Aleš Komjanc, oljar, največji in prvi proizvajalec ekstradeviškega oljčnega olja (Oče Aš) na Goriškem, Fabjan Koršič, podpredsednik Vinoteke, ki se je pred kratkim začel ukvarjati z oljkarstvom kot integracijo turistične dejavnosti, Joško Sirk, predstavnik združenja Olio, ki združuje številne lastnike oljčnih dreves in malih nasadov, ki so jih v Colliu zasebniki in kmetje posadili skoraj izključno iz estetskih nagibov. S skupnimi močmi in tehničnim svetovanjem zunanjih izvedencev so obnovili in pravilno vzgojili drevesa ter ustvarili nov visokokakovosten pridelek ekstradeviškega oljčnega olja, ki je edinstven odraz območja in sort, ki na njem uspevajo. Kot predstavnik proizvajalcev iz občine Brda je bil v gosteh tudi Žarko Matuc, ki je kot član degustativnega panela spregovoril o svoji izkušnji.
Za tehninčni oris razvoja oljkarstva na področju Brd, Istre in Collia ter tržaškega Krasa so spregovorili tudi oljčni izvedenec dott. Paolo Parmegiani, Viljanka Vesel s Kmetijskega zavoda Koper, Milena Bučar-Miklavčič iz LABS Laboratorijske in Proizvodne storitve in Elizej Prinčic, predsednik Združenja oljkarjev Brda. Govor je bil o poskusnih nasadih, monitoraži avtohtonih vrst, razvoju in načrtnem sajenju avtohtonih vrst črnice in drobnice v Goriških Brdih ter seveda o perspektivah za razvoj oljkarstva.
Velik uspeh so letos požele degustacije ekstradeviškega oljčnega olja iz Brd in Collia, pod vodstvom izvedenca Paola Parmegianija, ki je pred samo degustacijo pripravil tudi manjši zgodovinski, socialni in senzorni uvod v degustacijo za začetnike. Posvetil pa se je tudi bolj izkušenim poznavalcem olj z vodeno degustacijo “step by step” po navadni formuli degustiranja. Možna je bila tudi izvendegustacijska pokušnja avtohtonih monosortnih olj z Dobrovega.
Vodena degustacija vina je bila letos namenjena rebuli. Predvideni sta bili dve degustaciji, rebula vs rebula. Prva, ki naj bi bila v soboto popoldne sicer namenjena svežim rebulam iz občine Števerjan pod vodstvom priznanega sommeliera Ottogallija, je sicer odpadla zaradi slabega vremena. Izvedli pa so drugo, ki jo je vodil enolog Robert Figelj s kmetije Figelj na Oslavju. V natrpani degustacijski hali so lahko gostje okusili šest vrst rebule z različnimi tipologijami vinifikacije, ki sta jih izbrala Nataša Kocijančič s kmetije Humar in Fabjan Mužič s kmetije Muzic. Z veseljem so organizatorji opazili, da zanimanje za kulturno uživanje vina iz leta v leto raste.
Dogajanje na trgu so popestrili tudi številni gastronomski dogodki. Med najbolj uspešnimi je bila kuharska šola z Damjanom Miklusom, ki nam je razložil prednosti cvrenja z ekstradeviškim oljčnim oljem. Dvojezično jih je vodila Jasmin Kovic, ki je v živahnem pogovoru pred mikrofon povabila tudi proizvajalca olja Oče Aš in vinarja Simona Komjanca.
V nedeljo popoldne je potekal tudi natečaj Pripelji dekle na Vespi, ki je bil dobro obiskan. Skoraj štirideset vespistov, z Vespami Collio na čelu, je prevozilo pot nekdanje vinske ceste in si prislužilo brezplačno degustacijo vina.
Likof, katerega organizatorji so Vinoteka števerjanski griči, društvi SKPD F. B. Sedej in KD Briški grič, pod pokroviteljstvom občine Števerjan, je praznik, ki z leta v leto raste in se vsestransko razvija, organizatorji pa se že pripravljajo na številne novosti in presenečenja, ki jih bodo odkrili šele na naslednjem Likofu, leta 2014.