Otroška revija Galeb še naprej nagovarja nove generacije
V daljnem šolskem letu 1954/55 so učenci slovenskih osnovnih in nižjih srednjih šol v Trstu in Gorici prvič dobili v roke mladinsko revijo Galeb. Od takrat Galeb osrečuje vsakega učenca in vsako učenko. Letos praznuje otroška revija Galeb visoki 70. rojstni dan. Ob tej priložnosti Založništvo tržaškega tiska z Zadrugo Novi Matajur – Čedad, Slovenskim stalnim gledališčem Trst, Slovensko kulturno-gospodarsko zvezo, Zadružno kraško banko, Glasbeno matico ter Krožkom za promocijo mladinske književnosti in ustvarjalnosti Galeb pripravlja pester program, ki bo vključeval različne prireditve za šolarje na celotnem območju, kjer izhaja revija. Bogat program so predstavili v četrtek, 17. oktobra, na Opčinah v prostorih ZKB Trst Gorica, kjer so spregovorili tudi o pomenu revije skozi čas. Dogodek sta z glasbo popestrila gojenca Glasbene matice kitarist Gabriel Možina in harmonikar Andrej Vrabec.
Prisotne je na dogodku najprej nagovorila urednica ZTT Martina Kafol. Revija Galeb izhaja pod okriljem Zadruge Novi Matajur, zanjo pa skrbi tudi Založništvo tržaškega tiska. “Skupaj imamo zelo lepo navezo. Revija ima velik pomen za dvojezične šole v Špetru, prav tako pa tudi za vse druge šole.” Besedo je nato prevzel odgovorni urednik revije Ace Mermolja. Zahvalil se je vsem, ki skrbijo za njen nastanek, predvsem pa vsem otrokom, ki revijo berejo in z njo ustvarjajo. “Otroške revije so ene tistih, ki so danes podvržene največjim spremembam in tem se je seveda treba prilagajati. Pomembno je torej danes imeti papirnato revijo, s katero se lahko otroci zabavajo, ustvarjajo in berejo, da ne mislijo, da obstaja samo mobilni telefonček.” O reviji je nato spregovoril tudi dolgoletni sodelavec Galeba in predsednik Društva Bralna značka Slovenije Marko Kravos. Poudaril je pomembnost revije, spomnil je, da je ta začela izhajati, ko se je ukinjalo Svobodno tržaško ozemlje in da je zgled svobode prišel tudi do revije. Spomnil se je vseh dolgoletnih avtorjev, ki so sodelovali pri reviji in večletnih uspehov. “Naj živi Galeb, svobodno, da bo omogočal avtorjem in vsem, ki sodelujejo, da z zaupanjem gledajo v prihodnost,” je sklenil Kravos. Prisotne je v imenu Zadružne kraške banke Trst Gorica pozdravil njen predsednik Adriano Kovačič. “Galeb in Galebov šolski dnevnik sta nekaj enkratnega. Vse nas je to spremljalo skozi naše otroštvo.” Predsednik je čestital vsem ob taki pomembni obletnici in zagotovil podporo ZKB Trst Gorica.
O bogatem programu ob praznovanju visoke obletnice sta nato spregovorila Martina Kafol in umetniški vodja SSG Danijel Malalan. Da bi obletnico praznovali na najboljši in najlepši način, so se organizatorji odločili, da bodo program pripravili skupaj s Slovenskim stalnim gledališčem. Danijel Malalan je tako poudaril, da bo do decembra še kar pestro, zvrstili se bodo številni dogodki, saj tudi SSG letos praznuje 60-letnico ustanovitve. Posebno praznično bo 18. decembra, ko bo v Kulturnem domu na vrsti pravi kulturni maraton. Zvrstilo se bo več gledaliških predstav, delavnic za otroke in Galebovo rajanje. Še prej pa bo Slovensko stalno gledališče skupaj z Galebom obiskalo šole s slovenskim učnim jezikom s predstavo, ki nastaja na podlagi pripovedi Giannija Rodarija.
Na srečanju sta aktualna urednika Galeba Maša Ogrizek in Ivan Mitrevski spregovorila o prihodnosti revije. Maša Ogrizek je najprej poudarila, da so glavni bralci revije zamejski otroci, zato skušata vanjo vpeljati zamejske teme. “Skozi vso revijo nevsiljivo vpletava zamejski, kraški, primorski kolorit. Drugi način preko katerega vključujeva ta prostor je prekov avtorjev, kot so Marko Kravos, Irina Obersnel, Janika Skerl, Alina Libek …” Spregovorila je tudi o Galebovem šolskem dnevniku, katerega cilj je, da ga otroci čim bolj uporabljajo. Ko sta ga skupaj z Ivanom oblikovala, sta se spominjala svojega otroštva, ko sta imela veliko spominskih knjig. Da je revija pomembna za otroke, je poudaril tudi Ivan Mitrevski in izpostavil, da smo vsi zrasli z Galebom, enako pa rastejo tudi nove generacije. “Želimo si, da bi z revijo rasli tudi avtorji, da bi z njo preizkusili svoje talente,” je sklenil Ivan Mitrevski.