Mladi likovniki so se res izkazali!

“Lani smo nagradili prihodnje pisatelje, letos pa nagrajujemo prihodnje likovnike”. Tako je povedala Maja Lapornik, koordinatorka projekta z naslovom V iskanju pravljic, v večnamenski dvorani ZKB na Opčinah v četrtek, 23. aprila. Pred njo so bili namreč otroci slovenskih osnovnih šol s Tržaškega, ki so se odzvali na drugo fazo projekta, in njihovi starši in zaslužni učitelji, ki so otrokom stali ob strani.
Tridelni projet, ki ga prireja Radijski oder na podlagi deželnega projektnega sklada, se je začel lani, ko je ustanova razpisala natečaj za izvirno kratko pravljico. Komisija je takrat ocenila kar 91 pravljic osnovnošolcev iz tržaške, goriške in videmske pokrajine, sodelovalo pa je več kot 120 avtorjev. Drugi del projekta pa je temeljil na razpisu natečaja za ilustracije, ki bi se izhodiščno navezovale na izbor pravljičnih besedil. V tretjem delu pa bodo člani Radijskega odra besedila zvočno posneli in izdali v obliki CD-ja, nato bodo pravljice deležne tudi knjižne izdaje: v publikacijo bodo uvrstili tudi etnološko gradivo, ki bo temeljilo na zgodbah naših babic.
Koordinatorka je uvodne besede izrekla s hotenim pretiravanjem, so pa vsekakor temeljile na trdnem prepričanju, da sta bodisi lanski izbor pravljic bodisi letošnja kopica risb (teh je bilo kar 166!) potrdila žlahtno fantazijo naših otrok, hkrati tudi požrtvovalno in dragoceno mentorsko vlogo učiteljskega kadra. “Naše šole dobro izpolnjujejo svoje poslanstvo”, je poudarila Lapornikova.
Poleg koordinatorke projekta in predsednika Radijskega odra Marjana Jevnikarja so spregovorili tudi nekateri člani ocenjevalne komisije, ki so jo sestavljali Monika Sulli, Franko Žerjal, Matej Susič in Andrej Pisani. Ta je poudaril, da je bilo delo komisije težavno, a hkrati prijetno. “Ko smo razvrstili ilustracije na mizo, se nam je razleglo pisano morje otroške fantazije. Presenetila nas je predvsem raznolikost tehnik, ki so jih mladi ustvarjalci uporabljali pri snovanju svojih izdelkov, od vodenk do svinčnikov in kolaža”, je dejal Pisani. Dodal je, da je s sodelavci izdelke razvrstil po starostni stopnji, “drugi kriterij, ki smo se ga pri ocenjevanju poslužili, je pa temeljil na vprašanju, katere ilustracije izžarevajo največjo domišljijo in sporočilnost ter izvirnost”.
Komisija je na to vprašanje takole odgovorila:
Tretjo nagrado v prvi skupini so prejeli Ema Stanissa (1. r. OŠ A. Sirk iz Križa), Vanessa Dagri (1. r. OŠ M. Samsa od Domja) in Matej Salvi (1. r. OŠ P. Voranc iz Doline); drugo nagrado so si prislužili Giacomo Cavalic in Thomas Richter (oba obiskujeta 2. r. OŠ F. Milčinski s Katinare); prva nagrada je šla Mateji Savi (1. r. OŠ A. Sirk iz Križa) in Micholasu Cattalanu (1. r. OŠ M. Samsa od Domja). Matej je ilustriral pravljico Muca Mija se uči jadrati, Micholas pa besedilo Mucek Piki.
Tretjo nagrado v drugi skupini so prejeli Tilen Scatizzi (4. r. OŠ Fran Venturini iz Boljunca), Aleš Šavron (3. r. OŠ P. Voranc iz Doline) in Elia Zudek (3. r. OŠ Ivan Trinko Zamejski z Ricmanj); druga nagrada je šla Tinkari Vidoni (5. r. OŠ Virgil Šček iz Nabrežine), Dana Mahnič, Maruška Zonta, Gaja Salvi in Tanja Olenik (5. r. OŠ P. Voranc iz Doline) ter Jakob Tul (4. r. OŠ P. Voranc iz Doline); prve nagrade sta bili deležni Teresa Filippini (3. r. OŠ Ivan Trinko Zamejski iz Ricmanj) in Asja Sawait (4. r. OŠ F. Milčinski s Katinare). Teresa je ilustrirala pravljico z naslovom Matejeva zlata riba; Asja pa pravljico Flaschie čarovnica.
Posebno nagrado je izjemoma prejela Jasna Tul, ki še obiskuje vrtec. Poleg zmagovalcev je komisija izbrala še vrsto izdelkov, ki bodo zaradi prodornosti vključeni v publikacijo. Dejansko pa so vsi sodelujoči prejeli nagrado kot spodbudo za vloženi trud. Na koncu nagrajevanja je vse čakal tudi košček slastne tortice.
IG

Radijski oder - Natečaj z naslovom V iskanju pravljic

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme