Lep praznik mladih ustvarjalcev

Slovenski kulturni klub, ki praznuje letos svojo 60-letnico (za tržaške višješolce ga je leta 1956 ustanovil Jože Peterlin), od nekdaj spodbuja besedno ustvarjalnost mladih, tudi s prirejanjem literarnih natečajev. To se je zgodilo tudi v tej sezoni, ko je Klub v sodelovanju z Mospom razpisal literarni natečaj za mlade od 14. do 19. leta starosti, 29. aprila, nekaj dni po svetovnem dnevu knjige pa so bili razglašeni zmagovalci. Njihova slovesna razglasitev in nagrajevanje sta potekala na sedežu Slovenske prosvete na ul. Donizetti in sta bila vključena v posebno kulturno prireditev, t. i. “Dan mladinske ustvarjalnosti”. Glavni namen prireditve je ta, da mladi, ki so ustvarjalni na raznih področjih, s svojim nastopom počastijo vse tiste, ki so se potrudili, da so poslali svoje prispevke na literarni natečaj.
In res so bili vsi, ki so oblikovali petkov spored, mladi in ustvarjalni. Šlo je za mladinsko dekliško pevsko skupino Vesela pomlad, ki je pod vodstvom dirigentke Andreje Štucin Cergol in ob klavirski spremljavi Alenke Cergol s kvalitetnim petjem uokvirila recital Kosovelovih pesmi, ki govorijo o poeziji (kot neobvezen navdih letošnjega natečaja so bili namreč mladim avtorjem ponujeni nekateri citati iz Kosovelovih pesmi ob njegovi 90-letnici smrti). Recitatorji Marija De Luisa, Jasmina Gruden, Gabriel Milič, Valentina Sosič, Tina Busan in Ksenija Vremec so se izkazali s sproščeno in smiselno interpretacijo ter z lepo dikcijo.
Režijo je prevzela Lučka Peterlin Susič, ki je opravila izbor pesmi in si zamislila izredno razgibano in izvirno podan recital.
Glavno točko večera, razglasitev prvouvrščenih, so mladi pripravili na sproščen in zabaven način. Prebrali so nekaj odlomkov iz nagrajenih del in povabili avtorje, naj pridejo v ospredje, če so prepoznali svoj prispevek. Šest finalistov sta potem Svetlana Brecelj in Veronika Bordon, ki obiskujeta časnikarski krožek Slovenskega kulturnega kluba in MOSP-a, v nekakšnem talk-showu predstavili res številnemu občinstvu v dvorani. Iz odgovorov mladim časnikarkam so prisotni izvedeli za literarne okuse in vire navdiha šestih “finalistk”. Za glasbene premore med intervjuji sta poskrbeli mladi in perspektivni glasbenici, Vera Sturman in Ivana Kreševič, ki sta, prva na violino, druga pa s harmoniko, izvedli skladbi: J. S. Bacha, part. št. 3, Preludij in Holminova: Pesem.
Občinstvo je zdaj poznalo imena nagrajencev, ne pa razvrstitve. Naloga, da jo razkrijeta, je pripadla predstavnicama strokovne komisije: pesnici in pisateljici Majdi Artač in mladinski pisateljici in režiserki Lučki Peterlin Susič. Tretji član komisije, novinar, pesnik in pisatelj Jurij Paljk se zaradi drugih obveznosti ni mogel udeležiti nagrajevanja.
V uvodnih besedah je bilo poudarjeno, da so bili člani komisije presenečeni nad številom prispevkov in domiselnostjo mladih avtorjev. Posebno pri proznih prispevkih je bilo kar presenetljivo, kako je nekaj citatov iz Kosovelovih pesmi sprožilo fantazijo mladih avtorjev, ki so se lotili tem od ljubezenskih razočaranj pa do družinskih napetosti in prepirov, nasilja, vojn, pa spet do svežega mladostniškega veselja; tudi pesmi gredo od drobnih haikujev do klasičnih ritmov in rim ali še – presenetljivo – do poskusov modernih otroških pesmi. Za vsa ta umetniška iskanja je komisija čestitala mladim avtorjem. Ker pa so bile predvidene le tri nagrade za prozo in tri za poezijo, je morala komisija natančno pretehtati vsa dela in jih razvrstiti glede na izvirnost, dodelanost besedila, pravilnost in bogastvo jezika.
Na tej podlagi je izbrala šest najboljših (vsi prispevki so bili podpisani s šifro oz psevdonimom –šele po odločitvi je komisija izvedela za prava imena avtorjev). Za poezijo je prva nagrada pripadla Nicole Gustini, ki je našla navdih ob Kosovelovi konstruktivistični poeziji in se duhovito poigrala z besedo Kons ter svojo pesem naslovila Nons 5. Drugo nagrado za poezijo je prejela Veronika Škerlavaj za cikel dveh pesmi, ki izražata avtoričino pesniško občutljivost. Tretja nagrada pa je pripadla Tini Sbarbaro za cikel pesmi 3 leta, 5 let, 7 let, v katerem izpoveduje strahove in bojazni otroka v različnih starostih.
Za prozo pa je komisija odločila tako: prvo nagrado je prisodila kratki noveli, ki jo je navdihnil citat “Pa zaprem svoj topli hram in odidem: toda kam? Oj, kam? ”, ki na izviren, fantazijski način obravnava temo drugačnosti. Avtorica je Mojca Petaros. (kot zanimivost naj povemo, da je ista avtorica – vendar pod drugačno šifro, poslala še en prispevek, ki ga je komisija nameravala nagraditi). Drugo mesto je zaslužila črtica “Svetli akordi klavirja” in govori o globoki ljubezni na preizkušnji. Avtorica je Belinda Trobec. Na tretje mesto pa se je uvrstila črtica “Sama moram biti”, ki govori o dekletu, ki zaide v depresijo zaradi samomora najljubše prijateljice. Avtorica je Urška Petaros.
Komisija je posebej pohvalila še štiri dela v prozi in štiri v poeziji ter jih – z nekaterimi popravki in izboljšavami- predlagala za objavo. Avtorji teh del so: za poezijo: Mattia Costantini, Lara Betocchi, Katarina Polojac in Aljoša Poljšak; za prozo pa Veronika Piredda, Tina Busan, Urška Stopar in Marija De Luisa.
Nagrade za prvouvrščene so prispevali Zadružna kraška banka, Draguljarna Malalan in Založba Mladika, ki je priskrbela knjižni dar tudi za avtorje pohvaljenih del ter za šole, ki so prispevale k temu, da so njihovi dijaki poslali svoja dela na natečaj. Za to nosijo zaslugo predvsem vsi tisti profesorji-mentorji, ki so pobudo podprli in jo priporočili svojim dijakom ter s tem pokazali, kako cenijo besedno ustvarjalnost mladih. S pismom je pobudi čestitala tudi predsednica Slavističnega društva Trst- Gorica – Videm, prof. Marija Pirjevec. Ves program sta povezovali mladi napovedovalki, Maja Mohor in Vida Petaros.
Da se končno vrnemo k prazniku “mladinske ustvarjalnosti”, – povemo, da se je zaključil kar se da mladostno in razigrano, ob zvokih rock ansambla Love Guns, ki je še dodatno dvignil razpoloženje vseh res številnih prisotnih.

L. S.

V Peterlinovi dvorani v Trstu

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme