Kljub epidemiji izvrstno delo športnega združenja

Piše:

50. občni zbor ZSŠDI

Pomen športa, športni dosežki, a tudi jezik, narodnost, matična domovina, prihodnost in mladi so bile glavne teme 50. občnega zbora volilnega značaja, ki ga je Združenje slovenskih športnih društev v Italiji priredilo v nedeljo, 6. junija 2021, v veliki dvorani Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici.

prostorih slovenskega goriškega hrama je zadonela Zdravljica, potem pa je občni zbor odprl predsednik ZSŠDI Ivan Peterlin, ki je pozdravil prisotne člane društev in goste, med katerimi so bili senatorka Tatjana Rojc, predsednica SKGZ Ksenija Dobrila, predsednik SSO Walter Bandelj, predstavnica olimpijskega komiteja Slovenije Sonja Poljšak, predsednik ZKB Trst-Gorica Adriano Kovačič, delegat CONI Jure Kufersin in legenda svetovnega športa ter ikona slovenskega športa Miroslav Cerar. Vsi so prinesli kratek pozdrav na oder. Senatorka Tatjana Rojc je čestitala združenju za vse dosežke v tem pol stoletju in spomnila, da imamo pred sabo velike izzive predvsem glede mladih, ki jim je bil v zadnjem letu odvzet čas, saj brez šole in športa je zmanjkalo druženje. Sonja Poljšak je povedala, kako so v Sloveniji ponosni na to, kar delamo Slovenci v Italiji na področju športa, in predsedniku Peterlinu izročila posebno darilo, ki je namenjeno le zvestim prijateljem, in sicer srebrnik Miroslava Cerarja. Predsednica SKGZ Ksenija Dobrila je poudarila, kako je kljub mrkim časom ZSŠDI razvijalo stalne stike z vsemi društvi, predsednik SSO Walter Bandelj pa je čestital za plodno delovanje in poudaril pomembnost športa, ki je prav gotovo eden od glavnih stebrov naše narodne skupnosti. Pisni oz. spletni pozdrav sta poslala tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch in deželni svetnik Igor Gabrovec. Ministrica je povedala, da je bilo ZSŠDI eden izmed najboljših primerov dobre prakse v izrednem času, saj je nadaljevalo razne spletne delavnice in solidarnostne akcije. Šport, pravi ministrica, je narodnostna hrbtenica mladih, kot rad večkrat ponavlja predsednik Ivan Peterlin. Lepe besede je poslal tudi Igor Gabrovec, ki je voščil novemu odboru v upanju, da bo deloval brez skrbi, ki jih še prinaša pandemija koronavirusa. Predsednik ZKB Adriano Kovačič je čestital vitalnemu športnemu združenju, ki se ne boji sprememb in je vedno v koraku s časom. Navedel je primer inovativnih projektov in izobraževalnih delavnic, ki so bile pravi biser v času pandemije. Na koncu je prisotne pozdravil še Miroslav Cerar, ki je poudaril pomembnost športa, čestital združenju za delovanje in za negovanje slovenstva.

Sledilo je podeljevanje priznanj ZSŠDI. Priznanji za življenjsko delo na področju našega športa sta prejela prof. Aldo Rupel in časnikar Branko Lakovič. Profesor in športni pedagog Aldo Rupel je bil dolgo let odbornik ZSŠDI in je naredil veliko za šport v Italiji. Ni le športni, ampak vsestranski pedagog, izreden planinec in kajakaš. Načrtno in odločno se je vedno spopadal z vsemi življenjskimi in športnimi izzivi. Časnikar Branko Lakovič je nenadomestljiva osebnost v našem športnem svetu. Predan športu, izjemen organizator in trener je skušal vedno zapisati vse, kar se je dogajalo na našem športnem prizorišču, in tako večkrat žrtvoval sobote, nedelje in praznike. On je naša športna vest, naša kronika, avtor številnih knjig in brošur, na zadnje avtor knjige 50 let ZSŠDI.

Individualna priznanja oz. priznanja za zvestobo našemu športu sta prejela nogometaš, športni talent in trener Goran Krpan ter dolgoletni odbojkar Sloge, športni pedagog in trener Ambrož Peterlin. Sledila je podelitev   priznanj društvom, ki so praznovala pomemben jubilej, in sicer ŠZ Olympia (60 let), KK Bor (55 let), Sokol (55 let), Sloga (50 let), AŠZ Soča (40 let).

Nato je bil na vrsti izčrpen in vedno kakovosten govor predsednika Ivana Peterlina, ki je prisotnim obrazložil, kako so se pri združenju lotili pisanja poročila s težko prekritim strahom, ki ga povzroča epidemija, a vseeno takoj z zadovoljstvom in prepričanjem razumeli, da jim je uspelo, kljub nelahkim razmeram, ustvariti in ponuditi veliko lepega, dobrega, novega, iznajdljivega in koristnega. K zadovoljstvu jih usmerja cela vrsta uspešno izpeljanih pobud, in sicer uresničitev in izpeljava Solidarnostnega športnega sklada Skupaj zmoremo, večmesečni tečaj uporabe praktične slovenščine, Akademija ZSŠDI, mesečna spletna oddaja ZSŠDI kliče, sodelovanje pri pohodu olimpijske bakle, gibalni projekti, kot npr. Skokica s Skokičinim vrtiljakom. Predsednik je na koncu poudaril odlične odnose s SKGZ in SSO ter z institucijami v matični domovini.

Sledili sta blagajniško poročilo Jana Gregorija in nadzorniško poročilo Nadie Kralj. Nazadnje pa so bile na vrsti še volitve in izvolitev novega odbora, ki mu bo še naprej predsedoval prof. Ivan Peterlin. Izvršni odbor sestavljajo Andrej Vogrič, Peter Žerjal, Jan Gregori, Maja Peterin, Sonia Sirk, Mario Adamič, Loredana Marusic in Veronika Don. V nadzornem odboru sedijo Marjan Černic, Poalo Vidoni, Samo Kokorovec, Edi Sosic (namestnik) in Nadia Kralj (namestnica), v razsodišču pa Mitja Primosig, Jure Kufersin, Boris Bogatec, Igor Kocjančič (namestnik) in Claudio Starc (namestnik).

 

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme