Poklon velikemu Slovencu, odkritje plošče v spomin na Marjana Terpina
Na Terpinovi domačiji v Števerjanu je bilo v petek, 18. oktobra, posebno slovesno. Zbrali so se prijatelji in številni predstavniki civilnega in političnega življenja ter seveda člani družine Terpin, ki so se poklonili nepozabnemu Marjanu Terpinu, ki je preminil decembra 2022. Na pobudo Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) so mu na pročelje domače hiše postavili ploščo “… v spomin prijatelju, osamosvojitelju in velikemu Slovencu”. Ob prisotnosti praporščakov združenja VSO, OZVVS Kanal in Društva Tigr Primorske je slovesnost povezovala kulturna delavka Martina Valentincic, s kulturnimi vložki pa so dogajanje popestrili Mešani pevski zbor F. B. Sedej ter recitatorji Ema Terpin, Nina Pahor in Matej Pintar.
Kot vsestransko aktiven član slovenske narodne skupnosti v Italiji je Marjan Terpin deloval na različnih področjih. Bil je uspešen podjetnik, kulturni delavec v domačem prosvetnem društvu F. B. Sedej in seveda politik, saj je bil že od mladosti član stranke Slovenska skupnost, v kateri si je stalno prizadeval za pravice slovenske narodne skupnosti v Italiji, za njeno zakonsko zaščito in samostojno politično nastopanje. Redno je gojil stike z matičnim narodom in prav ti so se izkazali za izredno pomembne v času osamosvajanja Slovenije, je v uvodnih besedah povedala povezovalka.
“To je trenutek izjemnega ponosa za števerjansko občino,” je v nagovoru dejal župan Marjan Drufovka. Spomnil je, kako je Marjan Terpin pripadal generaciji, ki je obnavljala porušeno domovino in si želela svetlejše življenje slovenskega naroda. Delovali so z jasnimi vrednotami slovenstva, demokracije in krščanstva. “Njihov zgled je bil in je še zelo svetel,” je še dejal župan in spomnil, kako je Marjan vedno spodbujal mlajše generacije in kako so njegovi nastopi in prazniki državnosti utrjevali podlago, da so se mlajši zavedali svojih korenin in postali ponosni Slovenci. Župan sosednje Občine Brda Franc Mužič se je spomnil Terpina kot podjetnika in izrednega prijatelja, ki je navezoval stike čez mejo. Vsi so ga cenili kot človeka, ki je veliko je pomagal v časih, ki niso bili enostavni. “Bil je človek, ki se je znal pogovarjati z ljudmi in izpostavljati odnose, to, kar danes v družbi pogrešamo,” je povedal Mužič.
Spomine na zaslužnega Slovenca in med drugim strica je obujal Damijan Terpin, ki je spregovoril v vlogi predsednika območnega odbora združenja VSO Brda-Števerjan-Gorica. Podvigi Marjana Terpina so se vrstili tako v kulturi kot v zamejski politiki in segli do politike matične domovine, zlasti v času njenega osamosvajanja, ki se mu je posvetil z vsem srcem. Plošča je le majhno priznanje velikemu Slovencu, je dejal Damijan Terpin in se zahvalil članu VSO Borisu Šfiligoju, sopotniku Marjana Terpina, ki si je za to postavitev najbolj prizadeval.
“Števerjana nisem nikoli doživljal kot zamejstvo,” je ob začetku svojega pozdrava dejal predsednik združenja VSO Lojze Peterle, ki je jasno povedal, da je bila tukaj domovina in da Marjana ni nikoli doživljal kot zamejca, temveč Slovenca. “Ves čas je bil z nami, na taborih, kongresih, proglasitvi države … bil je iskren domoljub!” je povedal Peterle, ki je izročil priznanje Marjanovi ženi Mirki. “Ko ga boste prebirali, berite na njem tudi vaše ime, ker ste del tega priznanja, saj je Marjan večkrat ponavljal, kaj mu pomenite in kako je lahko ustvarjal in deloval, ker je imel vašo podporo in ljubezen,” je sklenil predsednik VSO.
Ko se je vozil proti Števerjanu, je razmišljal, kateri spomin o Marjanu se mu je najbolj vtisnil, je prisotnim razkril častni govornik in član predsedstva VSO Janez Janša ter dodal, da ni dolgo razmišljal, saj se je takoj spomnil oči in sijočega obraza tistega 26. junija leta 1991, ko so razglasili samostojno Slovenijo. Kljub pregradam se je Marjan prebil do Ljubljane in bil priča tistim sanjam, za katere je upal, da jih bo doživel v svojem življenju, je povedal Janša. Govornik se je nato spomnil, kako se je s Terpinom večkrat srečal v Ljubljani v časih, ko je cvetela slovenska pomlad, ko smo začeli upati, da bomo Slovenci končno gospodarji na svoji zemlji. Bil je dragocen svetovalec za tiste, ki so odraščali v enopartijskem sistemu in niso še točno vedeli, kaj je demokracija, kako se organizira volilna kampanja, katere organe morajo imeti stranke itd. Janša se spominja Terpinovega optimizma, ki “je bil včasih prav tisto, kar smo potrebovali”. “Bil je eden od stebrov slovenstva iz časov, ko nismo več klečali, a smo vstali,” je še dejal nekdanji predsednik vlade in obžaloval, da takih ljudi, kot je bil Marjan, ni videl sedeti v parlamentu. “Če bi iskali besedo, ki je bila Marjanu najbližje, je to beseda Slovenija, zato: Bog živi Slovenijo,” je sklenil Janez Janša, ki je nato z Lojzetom Peterletom slavnostno odkril ploščo, ki jo je blagoslovil domači župnik Marjan Markežič.