Mladim ne primanjkuje ustvarjalnega duha
Trst / Dan mladinske ustvarjalnosti
Slovenski kulturni klub (SKK) že tradicionalno prireja Dan mladinske ustvarjalnosti – večer, na katerem se prepletata besedna in glasbena umetnost mladih. Gre za prireditev, na kateri višješolski dijakinje in dijaki dobijo rezultate vsakoletnega literarnega natečaja, pobudnik katerega je prav tako SKK in ki je v teku let že marsikoga spodbudil k literarnemu ustvarjanju. Letošnji Dan mladinske ustvarjalnosti je potekal prav ob zaključku šolskega leta, v petek, 7. junija 2024, v Peterlinovi dvorani v Trstu.
Spored so povezovali člani SKK-ja Petra Štrajn, Sabrina Beck, David Biancuzzi in Meta Peric, ki so tudi prebrali odlomke iz nagrajenih del. Šele potem so k mikrofonu povabili prisotni članici komisije, ki sta končno razkrili imena avtorjev slišanih izdelkov. Komisijo so sestavljali novinarka na deželnem sedežu RAI in mladinska pisateljica Helena Jovanovič, prevajalka in literarna ustvarjalka Mojca Petaros ter nekdanji profesor slovenščine, ravnatelj in predsednik Slovenske prosvete Tomaž Simčič. Slednji je bil na večeru opravičeno odsoten, zato je v imenu Slovenske prosvete, katere član je tudi Slovenski kulturni klub, pozdravila podpredsednica Eva Fičur.
Na natečaj je letos prispelo devetindvajset proznih in dvanajst pesniških izdelkov. V prozni kategoriji je slavil Iztok Kalc, dijak zavoda Žige Zoisa, ki je žirijo prepričal z zgodbo “v slogu filmskega scenarija, ki jo odlikujejo dovršeni opisi in tekoč jezik”, za katero ga je navdihnil citat Kaj bo od vsega tega čez sto let? Tako druga kot tretja nagrada sta bili podeljeni ex equo: na drugo mesto sta se zavihteli Martina Calici in Karin Leone, na tretje pa Berenika Brščič in Ajda Korošic. Vse štiri nagrajenke so dijakinje liceja France Prešeren. Dijak istega liceja je tudi zmagovalec pesniškega natečaja, to je Aleš Ricciato, čigar pesmi “nihajo med družbeno angažiranostjo in čustvenimi opisi narave in razpoloženj”, kot piše v utemeljitvi k nagradi. Drugo nagrado je prejel cikel pesmi dijakinje zavoda Jožef Stefan Yare Manasreh, tretjo pa konstruktivistična pesem dijaka liceja Prešeren Vincenza Mascolinija. Komisija je še štiri prozne izdelke priporočila za objavo; te so napisali dijaki zavoda Stefan Ivan Rebec, Nika Košuta in Caterina Pauli ter dijak liceja Slomšek Angelo Campagna.
Literatura se je ves večer prepletala z glasbenimi intermezzi, za katere sta poskrbela gojenca Glasbene matice harmonikar Emil Canciani iz razreda profesorja Fulvia Jurinčiča in pianistka Julija Cante iz razreda profesorice Beatrice Zonta.
Tudi letošnji nagrajenci so se morali preizkusiti v šaljivem intervjuju, ki ga je tokrat vodila Nika Simonič. Ob vrsti zanimivih vprašanj, na katera je Nika zahtevala hitre odgovore, je občinstvo med drugim izvedelo, da večina mladih piscev raje piše na roko in šele potem na računalnik, da bi ljubezen raje izpovedali v živo kot prek pisma in da bi, če bi bili junak iz knjige, raje kot protagonist nastopili v vlogi zabavnega stranskega lika ali celo v vlogi zlobneža. Bralne navade in okusi mladih pesnikov in pisateljev pa so zelo raznoliki.
Ob koncu uradnega dela večera je nastopil še Zois bend z istoimenskega tržaškega zavoda, ki je pod mentorstvom profesorjev Marka Štoke in Manuela Purgerja zaigral dve instrumentalni skladbi.