Zmagovalec je švedski mešani zbor Stockholms Musikgymnasium Chamber Choir
V finalu 12. Mednarodnega zborovskega tekmovanja Maribor, ki je danes potekal v polni dvorani Union v Mariboru, je zmagal švedski pevski zbor Stockholms Musikgymnasium Chamber Choir, ki ga vodi zborovodkinja Helene Stureborg in ki se bo prihodnje leto udeležil tekmovanja za veliko zborovsko nagrado Evrope 2014 v Debrecenu na Madžarskem. Tako je odločila mednarodna žirija v sestavi Stephen Connolly (Velika Britanija), predsednik žirije, Helena Fojkar Zupančič (Slovenija), Laurent Gendre (Švica), Urša Lah (Slovenija) in Leon Shiu-wai Tong (Hong Kong, Kitajska). Žirija je zmagovalcu podelila »Gallusa«, kipec, ki ga je za to priložnost ustvarila akademska kiparka Metka Kavčič.
“Prvič v dvanajstih letih tekmovanja se je zgodilo, da je zmagal mešani mladinski zbor, pa tudi sicer so se na letošnje tekmovanje v Mariboru uvrstili predvsem mladinski in študentski pevski zbori, kar prej kot nekemu trendu pripisujemo naključju, saj so trije zbori iz Venezuele, Kitajske in APZ Tone Tomšič v zadnjem trenutku iz različnih razlogov odpovedali sodelovanje”, je povedala programska direktorica tekmovanja in svetovalka za vokalno glasbo pri JSKD Mihela Jagodic. Članica žirije in zborovodkinja Helena Fojkar Zupančič pa je dejala, da so švedski zbor odlikovali zelo lep in homogen zvok, dobra intonacja, dober in tehten program in dovolj prepričljiva izvedba. “Tako pri tem kot tudi pri drugih zborih pa smo pogrešali več drznosti v samem nastopu in stika z občinstvom. Slednje je morda najbolje uspelo Zboru konservatorija za glasbo in balet Ljubljana”, je še dejala Helena Fojkar Zupančič.
Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor poteka vsaki dve leti in ima velik ugled tako doma kot tudi v tujini. Zaradi visoke kakovostne ravni so tekmovanje leta 2008 sprejeli v ekskluzivno Zvezo tekmovanj za veliko zborovsko nagrado Evrope. V Mariboru so se tokrat pod pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja že dvanajstič predstavili vrhunski zbori iz Estonije, Švice, Nemčije, Švedske, Poljske in Slovenije.
Šest zborov je tekmovalo v obveznem in prostem programu, pet najboljših pa se jih je danes pomerilo za veliko nagrado 12. Mednarodnega zborovskega tekmovanja Maribor in s tem za uvrstitev v finale tekmovanja za veliko nagrado Evrope 2014, ki bo prihodnje leto v Debrecenu na Madžarskem. Posebnost Mednarodnega zborovskega tekmovanja Maribor je v skrbi za promocijo slovenske glasbe, saj mora vsak zbor izvesti eno skladbo našega renesančnega skladatelja Jacobusa Handla Gallusa in eno od sodobnih slovenskih zborovskih skladb. Gre za izredno zahtevno tekmovanje, saj lahko vsak zbor na tekmovanju ponovi le eno skladbo, v celoti pa mora pripraviti kar za okrog 45 minut čiste vokalne glasbe.
Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor poteka vsako drugo leto od leta 1992 in se izmenjuje z državnim zborovskim tekmovanjem Naša pesem, ki poteka že več kot 40 let. Obe tekmovanji sta namenjeni ženskim, moškim in mešanim zborom. Mednarodno zborovsko tekmovanje Maribor je plod dela širše skupine organizatorjev, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, Mestne občine Maribor, Zveze kulturnih društev Slovenije in Zveze kulturnih društev Maribor. Prireditev pripravlja in vodi organizacijski odbor, izbor med prijavljenimi zbori pa po strogih kriterijih kakovosti opravi in predlaga umetniški svet tekmovanja, v katerem sodelujejo Stojan Kuret, Martina Batič, Karmina Šilec, Ambrož Čopi in Damijan Močnik.
V letošnji finale so se uvrstili naslednji zbori:
– Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskor, Estonija
– Kammerchor Alumni Heidelberg, Nemčija
– Resonans con tutti, Poljska
– Stockholms Musikgymnasium Chamber Choir, Švedska
– Zbor Konservatorija za glasbo in balet, Slovenija
O zmagovalcu, švedskem zboru Stockholms Musikgymnasium Chamber Choir:
Leta 1989 je zbor ustanovil Gary Graden, ki je takrat poučeval na šoli, da bi študentom lahko ponudil širše izkušnje v zborovskem petju kot dopolnitev rednega zborovskega izobraževanja na Glasbeni gimnaziji v Stockholmu. Zbor si je pridobil velik ugled in zmagal na več mednarodnih tekmovanjih. V zgodovini zasedbe izstopa tudi povabilo na simpozij Mednarodnega združenja za zborovsko glasbo (IFCM) v Ljubljani leta 1995, kjer je zbor zastopal Švedsko. Od leta 2002 s tem nadarjenim zborom dela Helene Stureborg, zborovodja in od leta 1990 profesorica glasbe na šoli. Izdali so dve zgoščenki (God Jul and Ave Maria) ter se uspešno udeleževali zborovskih tekmovanj in festivalov (Tours, Marktoberdorf, Cork, UsedomerMusikfestival, ConcordiaVocis v Cagliariju na Sardiniji in Evropski festival mladinskih zborov v Baslu). Izvedli so tudi številne koncerte (program vključuje Bachov Komm, Jesu, komm, Mahlerjev lchbinderWeltabhandengekommen in Martinovo Mašo za dva zbora), nastopili v berlinski stolnici in se udeležili turneje z Andrejem Bocellijem v Oslu, Köbenhagnu in Stockholmu (2010). Zbor vadi dve uri na teden po polnem šolskem dnevu. Ker imajo pevci na glasbeni gimnaziji le tri leta družboslovja ali naravoslovja, se v zboru vsako leto zamenja 10–12 od skupaj 38 članov.