Zakonca Štremfelj na vrhu sveta
V dolini Manang v Nepalu je nastala zamisel za povsem zanimiv četrtkov večer z gorskima vodnikoma Andrejem in Marijo Štremfelj. Tam je Andreja naključno srečal prof. Adrijan Pahor, ki je tudi strasten planinec in se je v tistih krajih mudil z Vikijem Grošljem. Beseda je dala besedo in dogovorila sta se za Srečanje pod lipami, ki je zaživelo v četrtek, 19. septembra, v režiji Kulturnega centra Lojze Bratuž, Krožka Anton Gregorčič, Skupnosti družin Sončnica in Slovenskega planinskega društva Gorica. Na večeru sta zakonca v pogovoru s Pahorjem predstavila knjigi Objem na vrhu sveta in Kristali sreče.
Mednarodno priznana alpinista sta leta 1990 kot prva zakonca stopila na najvišjo točko sveta, 8849 m visok Mount Everest. Objem na vrhu sveta je posebna knjiga, v kateri imamo simbiozo dveh glasov, saj vsak s svojega zornega kota opisujeta občutke od odločitve za odpravo in priprav do uspešnega zaključka in vrnitve domov, je ob začetku povedal Adrijan Pahor ter dodal, da se pri branju včasih občuti, da dihata vsak zase svojo pot, drugič pa, da sta en sam subjekt in da se njuna pot odvija vzporedno. Marija je bolj subjektivna in čustvena, Andrej bolj stvaren in objektiven, verjetno tudi zaradi različne vloge, ki jo je imel v odpravi, saj je moral zamenjati vodjo in prevzeti nase vodstvo in odgovornost odprave. Knjiga je aglomerat poglavij, ki skupaj sestavljajo celoto, pripovedovanje namreč bogatijo njuni matični spomini, utrinki iz preteklosti, a tudi nesreče, ki se v hribih dogajajo in so neizogibne.
Marija Štremfelj je povedala, kako sta se odločila za pisanje. Izkoristila sta pandemijo koronavirusa, ko se je vse upočasnilo, pri tem pa sta se tudi zavedala, da se bliža 30-letnica vzpona na Everest. Občinstvu sta ob pripovedovanju o pisanju pokazala tudi več fotografij družinskega kroga, s podvigov in seveda zgodovinskega vzpona na Everest. Pri slednjem sta delila več osebnih občutkov in dogajanj.
Andrej Štremfelj se je po izidu zavedel, da je izdati knjigo možno, in se tako lotil še avtobiografije z naslovom Kristali sreče. Povedal je, da se knjiga začne v otroških letih, ko opisuje življenjske razmere in zgodnje stike s pohodništvom ter ljubezen do gora. Že zgodaj je z bratom začel hoditi v gore, potem plezati in pri dvajsetih je že šel v Himalajo in preplezal prvi osemtisočak. Kakšno leto kasneje je postal član jugoslovanske odprave na Everest in kot prvi Slovenec skupaj z Nejcem Zaplotnikom stopil na vrh sveta. V knjigi opisuje tudi težke trenutke, ki so si naenkrat kar sledili in ga zelo prizadeli. Med odpravo z Marijino sestro se je ta smrtno ponesrečila, leta 1983 pa se je smrtno ponesrečil še prijatelj Nejc Zaplotnik.
Zakonca sta z občinstvom delila še marsikaj zanimivega, otroške spomine in prve stike s pohodništvom, ki so se takoj razvili v strastno ljubezen do gorskega sveta in narave. Povedala sta tudi, kako je bilo zapustiti družino pri večmesečnih odpravah in da je to nekoliko olajšalo dejstvo, da je v hiši bilo pet družin: z njimi so živeli še Marijini bratje, Marijina mama pa je bila vedno na razpolago. Nobeden jima ni nikoli nič očital. Niti s službo nista imela večjih težav, saj sta si kot učitelja vzela neplačani dopust, ob tem pa je pomagalo to, da so bile odprave ne le individualni podvig, temveč tudi dosežek za slovenski narod.
Ob koncu večera sta zakonca razkrila še nekaj slik in vsebin iz nove knjige, ki bo izšla letos jeseni in v kateri opisujeta Veliko himalajsko pot, ki sta jo prehodila v 88 dneh.