Za uvod v jubilejno praznovanje SKD Hrast večer z Borisom Pahorjem

Doberdob praznuje v letošnjem letu pomembno kulturno obletnico: pred 45 leti je bil namreč ustanovljen SKD Hrast: ustanovni občni zbor je potekal 14. oktobra 1968. Doberdobsko društvo je že od takrat postalo okrilje za številne kulturne prireditve in dogodke. In v sklopu letošnjega jubileja je doberdobsko društvo v sodelovanju z doberdobsko župnijsko skupnostjo priredilo prejšnjo sredo, 6. novembra, odlično obiskan večer s tržaškim pisateljem Borisom Pahorjem.
Župnijsko dvorano v Doberdobu so do zadnjega kotička napolnili številni domačini, predvsem je bilo veliko mladih obrazov, ki so pozorno prisluhnili pričevanju stoletnega literata, ki se je v 20. stoletju predrzno uprl vsem trem totalitarizmom. S pisateljem se je pogovarjala prof. Tatjana Rojc, izhodišče pogovora pa je bila monografija Tako sem živel, ki prinaša podrobno Pahorjevo življenjsko zgodbo in postavlja njegovi življenjski zgodbi tudi širše okvire burnega dogajanja na našem območju. Avtorica monografije je prof. Rojc. Doberdobski večer je po uvodnih besedah predsednika SKD Hrast Claudia Perica obogatila glasbena točka violončelista Jurija Lavrenčiča, mladi člani gledališke skupine društva Hrast pa so s prebiranjem odlomkov iz publikacije ustvarili prav posebno rdečo nit za celotni večer. Pisatelj se je posebej zaustavil pri vsakem od svojih treh “NE”, ki jih je izrekel v življenju: požig Narodnega doma, leta služenja v vojski, aretacija doma v Trstu in taboriščna leta ter nazadnje svobodomiselnost tudi v odnosu do stališč socialistične Jugoslavije. Tudi tokrat, tako kot ob vsakem javnem nastopu, Pahor seveda ni pozabil na nekaj ključnih poudarkov: kritično ost je obrnil proti odnosu Italije do njenega posega v času prve svetovne vojne. “Italijani takrat niso osvobajali italijanskih območij, ampak so se šli invazije krajev, kjer je živel drug narod”, je dejal Pahor. Hkrati se je pisatelj spomnil tudi vseh tistih, ki se iz taborišč niso vrnili in ki so prav tako vredni spomina. “Moja usoda je usoda vseh, ki so bili zaprti v taboriščih, podtaboriščih in zaporih. Jaz sem samo predstavnik vseh, ki smo te krutosti doživeli. Žal jih mnogi niso preživeli. Spomnite se predvsem tistih, ki se niso vrnili”, je dejal Pahor in ob tem posebej podčrtal, da iz kolektivnega spomina ne smejo izginiti italijanska fašistična taborišča. Ob sklepu večera je MePZ Hrast gostu in vsem prisotnim zapel Vrabčevo Zdravljico, pisatelj pa se je potem prepustil navdušenim poslušalcem ter se z njimi slikal in jim podpisoval knjige.
Petinštiridesete obletnice društva Hrast pa se bodo v Doberdobu spomnili še z enim dogodkom, s celovečernim koncertom istoimenskega mešanega pevskega zbora, ki bo v domači župnijski cerkvi sv. Martina v Doberdobu v soboto, 16. novembra, ob 20.45. Doberdobski pevski zbor pod taktirko Hilarija Lavrenčiča bo v domači cerkvi predstavil spored nabožne polifonije, a tudi lahkotnejših ljudskih pesmi. Vabilo na skupno praznovanje pomembnega jubileja je tako odprto vsem ljubiteljem zborovskega petja in vsem ostalim prijateljem.

Po večeru s pisateljem še slavnostni koncert v soboto, 16. novembra

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme