“Z energijo se v raznih oblikah srečujemo vsak dan”
POGOVOR – Ksenija Kosmač o Dragi mladih
V sklopu 59. študijskih dnevov Draga bo kot običajno potekala tudi Draga mladih. Pogovorili smo se s Ksenijo Kosmač, predsednico društva MOSP – Mladih v odkrivanju skupnih poti in članico odbora Slovenske prosvete v Trstu.
Od kdaj MOSP prireja Drago mladih v sodelovanju z DSI in kako je v letih potekalo to sodelovanje?
Sodelovanje z Društvom slovenskih izobražencev se je začelo že pred veliko leti, ko MOSP še ni obstajal v obliki, kot ga poznamo danes. Draga mladih je bila v preteklosti različno imenovana, Tabor mladih, Mini Draga, potekala je na različnih lokacijah po Sloveniji in v zamejstvu ter včasih tudi ne istočasno kot sama Draga. Ko se je začelo usklajevati datume in lokacijo, je Draga mladih potekala v Finžgarjevem domu na Opčinah v različnih oblikah. V teku let so se prirejale razne kreativne in izobraževalne delavnice za mlade ter na soboto jutranja okrogla miza z različnimi temami.
Letošnji program Drage mladih zadeva energetiko prihodnosti oz. obnovljive vire energije. Zakaj ste izbrali prav to temo?
Vsako leto se s pripravljalnim odborom Drage mladih sestanemo in debatiramo o temah, ki bi nas zanimale. Vsak od nas predstavi svoje ideje, nato jih skupaj razvijemo in skušamo ugotoviti, ali se da iz teh ustvariti debato. To je najdaljši del priprave, saj se trudimo, da je tema vsem všeč in da jih zanima o njej izvedeti več. Vprašanje energetike je pereče in aktualno, saj se z energijo v raznih oblikah srečujemo vsak dan.
Letošnja Draga pa je nedvomno povezana z Alojzom Rebulo in obletnico njegovega rojstva. Kako ste povezali obnovljive vire in tega izjemnega pisatelja?
Posredna povezava obstaja, saj je okoljska kriza, s katero se spopadamo, proizvod zahodne civilizacije, katere usoda je bila Alojzu Rebuli najbolj pri srcu.
Kaj bomo torej lahko izvedeli v soboto?
Na Dragi mladih bomo v soboto, 31. 8., ob 10. uri v Finžgarjevem domu na Opčinah skušali ugotoviti, kakšna bo energetika prihodnosti, s štirimi gosti, ki jih bo v pogovoru usmerjal Jakob Tul, član pripravljalnega odbora. Za okroglo mizo bodo sedeli doc. dr. Marko Jošt, prof. dr. Matjaž Valant in dr. Tomaž Žagar, po videu pa se nam bo oglasila dr. Ana Oberlintner.
Kako pomembno je na tako uveljavljeni zamejski pobudi, kot je Draga, posvetiti prostor mladim danes?
Vsaka generacija ima svoje ideje in poglede na svet, tako da je dati možnost mladim zelo pomembno. Mlade nagovarja eno, mlade odrasle drugo, odrasle tretje, nekatere stvari so skupne vsem, a vsak s svojimi očmi gleda na svet. V imenu pripravljalnega odbora lahko rečem, da je priprava na Drago mladih dolgotrajna in zahtevna, a je ves trud na koncu poplačan.
So danes mladi angažirani v socialnem življenju našega prostora?
Mladi so večinoma v svojih krajih vključeni v socialno življenje našega prostora, le da so ustvarili svoje kroge, saj je večkrat težko vstopiti v že ustvarjene organizirane skupnosti. Mladi bi potrebovali več zaupanja s strani starejših generacij, saj imajo tudi sami dobre ideje in želje, ki bi jih želeli uresničiti. Mladi med srednjo in višjo šolo imajo največ energije, začenjajo se zavedati svojega mesta in ustvarjati svoje ideje. Ostali moramo paziti, da jih ne izgubimo v tej fazi, saj je zelo pomembna; v tem času jim moramo postopoma pokazali, da je to varno okolje, v katerem lahko poskusijo deliti svoje ideje, da je njihova pomoč dragocena, a ne samoumevna, in paziti, da jih ne preobremenimo. Mladi so namreč naša prihodnost v naših društvih, v naših vaseh, skupnostih in na našem območju, zanje smo odgovorni vsi.
Kako pa mlade privabiti na Drago?
To je vprašanje, s katerim se srečujejo vsi, ki pripravljajo dogodke humanistične narave. Mlade mora nekaj pritegniti, mogoče tema, ki je obravnavana, mogoče prijateljsko in sproščeno vzdušje s temi, ki pripravljajo dogodek, ali obisk dogodka s svojim krogom prijateljev.