Vseslovensko zborovanje za mir v duhu umetnosti
Slavnostno prireditev, ki vsako leto poteka na Cerju ob mednarodnem dnevu miru, s katerim se klanjajo žrtvam prve svetovne vojne in vsem, ki so med vojno branili slovensko ozemlje, hkrati pa si želijo krepiti zavedanje o miru kot temeljni vrednoti posameznika, naroda in globalne civilizacije, je letos zaznamoval klic k miru preko umetnosti. Kot je na spletnem portalu www.mojaobcina.si zapisala mag. Ariana Durnik, direktorica JZ Miren Kras, je bila rdeča nit slovesnosti odkritje zadnjih treh del Rudija Španzla, posvečenih spominu na soško fronto, ki s predhodnima Plesom življenja in smrti ter Vetrom pozabe tvorijo edinstven likovni opus Amen čez kamen.
Tridnevno dogajanje na Cerju se je odvijalo v duhu citata iz Pahorjeve Nekropole: “Bomo Slovenci morali prej ali slej dobiti sodobnega Collodija, ki bo otrokom povedal zgodbo naše preteklosti? Vprašanje pa je, kdo si bo upal približati otroškemu srcu tako, da ga hudobija ne bo ranila, a da bo hkrati obvarovano pred skušnjavami prihodnosti.”
Prejšnji četrtek, 19. septembra, je vrata obiskovalcem Pomnika braniteljem slovenske zemlje odprla umetniška razstava fotografij NO.108- Boris Pahor by Alenka Slavinec; dan kasneje, v petek, 20. septembra, je o miru razpravljalo skoraj 600 udeležencev srečanja UNESCO ŠOL iz Slovenije in Italije, v soboto, 21. septembra, pa je pred veličastno zgradbo potekala slovesnost, ki so jo obogatili nagovori in izvrstni nastopi glasbenikov, predvsem pa simbolično odprtje zaokroženega likovnega sporočila akademskega slikarja in grafika Rudija Španzla, posvečenega spominu na padle v 1. svetovni vojni, ki je hkrati močan klic k MIRU vsem sedanjim in bodočim rodovom.
Predsednik Društva za negovanje rodoljubnih tradicij TIGR Primorske, ki je skupaj z Občino Miren – Kostanjevica vsakoletni soorganizator velikega dogodka na Cerju, Gorazd Humar je poudaril pomen Cerja, ki s svojimi vsebinami in dogodki postaja pravi “svetilnik miru” ne samo v Slovenskem, temveč v širšem evropskem prostoru. Župan Mauricij Humar pa se je v govoru zahvalil vsem zaslužnim podpornikom, donatorjem in sponzorjem 10-letnega projekta AMEN ČEZ KAMEN, ki je tako pomembno nadgradil zbirke in sporočilo pomnika. Slavnostna govornica in senatorka v rimskem parlamentu Tatjana Rojc je izpostavila pomen vseh zaslužnih za mir in svobodo na nekoč skupnem, danes z državno mejo razdeljenem območju Primorske, izzive Slovencev v zamejstvu in neugodno klimo v Evropi, ki postaja vedno bolj podobna razmeram pred obema vojnama, hkrati pa pozdravila poslanstvo pomnika na Cerju in vse aktivnosti, povezane z mladimi, ki bodo morali prevzeti skrb za ohranjanje identitete slovenskega naroda in skrb za ohranjanje miru. Prireditev pod taktirko režiserja dr. Roka Andresa, ki jo je povezovala Urška Koželj, so poleg tradicionalnega poklona praporščakov Veteranskih organizacij Slovenije in poslanice generalnega sekretarja ZN Antonia Guteresa obogatile vrhunske predstave nastopajočih glasbenikov, dijakov Gimnazije Nova Gorica, pesnika in igralca: Rebeke Preglej, Tatjane Mihelj, Tomaža Domicelja, Ervina Fritza, Vladimirja Jurce, ob spremljavi Big Band NOVE.
Udeleženci dogodka so prejeli v dar novo publikacijo AMEN ČEZ KAMEN, ki jo je izdal Javni zavod Miren Kras ob odkritju likovnega opusa, sestavljenega iz petih veličastnih del Rudija Španzla. Pomnik na Cerju je bogatejši za edinstven in trajen umetniški poklon prednikom, zaslužnim za mir v tem delu sveta, ki je hkrati močan klic k miru tudi vsem prihodnjim generacijam.
Cerje zato postaja zaradi vsebin, arhitekture in izjemne lokacije ena najbolj obiskanih točk v širši, čezmejni regiji, je še zapisala mag. Ariana Durnik.