Vino brezmejne zemlje

Piše:

DevinVitovska in morje

Minuli konec tedna je v organizaciji Društva vinogradnikov s Krasa zaživela že 18. izvedba priljubljenega dogodka Vitovska in morje, na katerem so se prepletali vino, hrana, kmetijstvo in kultura. Tudi letos se je pobuda začela s tradicionalno uvodno večerjo v Lokandi Devetak, kjer so gostje degustirali lokalne vitovske in okusili kulinarične dobrote, za katere so poskrbeli kuharji Lokande Devetak in gostilne Da Amerigo. V sklopu pobud organizatorji vedno poskrbijo za vodene delavnice in posvet, ki ima vsakič odmevno temo. Tudi letos je bila kongresna dvorana Devinskega gradu v petek, 28. junija, do kraja polna. Na posvetu, ki ga je vodil Stefano Cosma, sooblikovali pa so ga Matej Škerlj (Društvo vinogradnikov s Krasa), Oscar Farinetti (podjetnik, pisatelj in ustanovitelj verige Eataly), Luca Sarais (vinoteka Cantine Isola) in Fabrizio Gallino (član upravnega odbora Vinske banke v Pollenzu in sodelavec Slow Wine), je bil govor o poreklu in dilemi, ali poreklo ustvari proizvod ali je morda proizvod tisti, ki ustvari poreklo …

Pred začetkom posveta so prisotne pozdravili župan Občine Devin – Nabrežina Igor Gabrovec, deželni odbornik Pierpaolo Roberti, deželni svetnik SSk Marko Pisani, generalni konzul RS v Trstu Gregor Šuc, Adriano Kovačič v imenu ZKB, David Pizziga v imenu LAS Kras in senatorka Tatjana Rojc prek videoposnetka. Vsi so poudarili bogastvo našega območja ter kako so vino in drugi pridelki del kulture našega območja, posledično pa je tudi ta pobuda, ki je že dosegla 18. izvedbo, postala dragocena za ta prostor. 

Matej Škerlj je v uvodu povedal, da v času, ko na trgu prevladujejo velike proizvodnje, dogodki, kot je Vitovska in morje, predstavljajo izjemno pomemben trenutek za promocijo majhnih lokalnih odličnosti. “Varovanje avtohtonih sort, kot je vitovska, ne le ohranja bogastvo naše žlahtne vinogradniške dediščine, temveč tudi spodbuja model trajnostnega in okolju prijaznega razvoja.” Pri tem pa se odpira vprašanje, ali je izvor proizvoda tržna dobrina, ki jo je treba izkoristiti, ali vrednota, ki jo je treba zaščititi. Nacionalni sistem zdaj podpira predvsem velika podjetja, mali proizvajalci pa se zaradi padca vrednosti svojih izdelkov spopadajo s težavami, se je odprtih vprašanj glede porekla dotaknil Škerlj, ki je opozoril na nevarnost izgube značilnosti in zaščito avtohtonosti območja, ki jo je treba negovati. Institucije in konzorciji pa bi morali skrbeti za ravnovesje in zaščito posebnosti nekega, tudi manjšega območja. 

Med uglednimi gosti posveta je bil Oscar Farinetti, ki je v svojem značilnem hudomušnem slogu povedal marsikaj zanimivega. “Misliti globalno, delati lokalno” je njegovo najljubše geslo. Torej misliti in se učiti od velikih, mednarodnih stvarnosti ter potem to znanje prenesti na domače območje in ga poskušati uresničiti, ne da bi pozabil na tradicijo in značilnosti območja, ki so bistvo. Tako, pravilno delajo tudi vinogradniki na trdi kraški zemlji z vitovsko, trto, ki je v simbiozi s kamnom. Poudaril je neverjetno bogastvo in lepoto našega območja: “Da se poplača taka lepota, je treba tudi trdo delati,” se je pošalil in občudoval večkulturnost naših krajev. “Kako lepo je ob sprehodu slišati jezike, ki se prepletajo. Vitovski bi morali dati vzdevek ‘vino brezmejne zemlje’,” je še povedal Farinetti.

Zapletenega vprašanja glede porekla govorci niso rešili. Vsi pa so se strinjali glede posebnosti in značilnosti določenega območja in posledično produkta, ki na njem nastaja in mora biti odraz kmetovalca in značilnosti ozemlja. Če pridelek ni vezan na območje, bomo težko pripovedovali zgodbo o njem. Predvsem Luca Sarais in Fabrizio Gallino sta potrdila, da se zlasti majhni in veliki pridelovalci lahko dopolnjujejo. Biti velik ne pomeni biti hudoben in delati slabo, biti majhen pa ne pomeni biti nemočen. Veliki pridelovalci ne bi napredovali, če ne bi mali reformirali trga vina, je še dejal Sarais, ki je izpostavil tudi pomen konzorcijev.

Festival Vitovska in morje je vrhunski dogodek, ki združuje bogastvo lokalne vinske kulture in izvrstno kulinarično ponudbo. Dogodek je gostom, ki so vstopili na prestižno lokacijo Devinskega gradu, ponudil vrhunske vinske degustacije in odlično kulinarično ponudbo, ki temelji na svežih lokalnih sestavinah.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme