V Parizu tudi Matteo Parenzan
V sredo so se v Parizu začele paraolimpijske igre. Največji dogodek za športnike invalide bo dopolnil in dokončal letošnjo pariško olimpijsko zgodbo. Tako kot na vseh olimpijskih igrah zadnjih desetletij namreč prireditelji na istih prizoriščih pripravijo še tekmovanje za paraolimpijce. V Parizu se veselijo tudi vrnitve v športno normalnost. To je namreč na zadnjih igrah v Tokiu pred tremi leti prekinila koronska kriza. Igre so Japonci izvedli z enoletno zamudo, a ne olimpijske ne paraolimpijske igre niso imele tistega pravega športnega duha – manjkali so navijači na tribunah.
Potem ko so 11. avgusta ugasnili olimpijski ogenj in zastavo predali naslednjim prirediteljem v Los Angelesu, bodo zdaj na svoj račun prišli še paraolimpijci. Igre, ki so se v Parizu s slavnostnim odprtjem začele v sredo, 28. avgusta, bodo potekale do 8. septembra. Največje tekmovanje športnikov invalidov se je v sodobnem času po logistiki, številu udeležencev in zahtevnosti izvedbe že pred leti močno približalo olimpijskim igram.
Že sam uvod je bil nekaj posebnega. Tako kot so na OI poskrbeli za novost in športnike popeljali z ladjicami po reki Seni, tudi prvo dejanje paraolimpijskih iger ni potekalo na običajni lokaciji. Slovesnost so postavili v središče mesta, na trg Concorde in Elizejske poljane. V Franciji namenjajo precej pozornosti tem igram. Napovedujejo “najbolj spektakularne” doslej, v zadnjih dneh olimpijskih iger in pred začetkom paraolimpijskih so prodali še veliko vstopnic, skupna številka se je približala milijonu in pol, tako da naj bi bilo tudi vzdušje na tekmovališčih pravo olimpijsko. Med 28. avgustom in 8. septembrom bo tako v Parizu nastopalo približno 4400 športnikov, podelili bodo skupno 549 kompletov medalj v različnih kategorijah v 22 panogah.
Športniki na paraolimpijskih igrah bodo tako spoznali prizorišča, ki so jih lahko od daleč spremljali že med olimpijskimi igrami. Na nekaterih, kot je stadion St. Denis, bodo tekmovanja imeli športniki v istih panogah (atletika), spet drugje jih bodo menjali. Prostor pod Eifflovim stolpom, ki so ga odbojkarji na mivki med OI razglasili za najlepše olimpijsko prizorišče, bodo tako med paraolimpijskimi igrami zasedli slepi in slabovidni nogometaši. Tudi med temi igrami pa bodo teniški igralci na slovitih igriščih Rolanda Garrosa, konjeništvo bo potekalo ob dvorcu v Versaillesu, lokostrelci bodo tekmovali v slikovitem okrožju Les Invalides v središču mesta.
V Pariz je odpotoval tudi naš namiznoteniški igralec, član ŠK Kras, Matteo Parenzan, ki bo v francoski prestolnici nastopil kot aktualni evropski in svetovni prvak razreda 6. Mladi Parenzan bo tako že drugič doživel olimpijsko razpoloženje, saj je bil tudi pred tremi leti v Tokiu, tokrat pa upa in cilja na boljši razplet. Tudi mi držimo pesti, da se bo s Pariza vrnil z medaljo.
Slovenska reprezentanca na paraolimpijskih igrah v Parizu bo imela predstavnike v štirih panogah. Poleg odbojke sede, še v lokostrelstvu, strelstvu in atletiki. Za strelca Frančka Gorazda Tirška, atleta Henrika Planka, lokostrelca Dejana Fabčiča bodo pariške igre četrte v karierah. Za lokostrelko Živo Lavrinc pa šele prve.