Umetno (ne)razmišljanje

Piše: Anastazija Pertot

Italijansko ministrstvo za šolstvo in zaslužnost, ki ga vodi minister Giuseppe Valditara, je letos poleti izdalo okrožnico, ki prepoveduje uporabo mobilnih telefonov pri pouku, tudi v izobraževalne in didaktične namene, za učence od vrtca do srednje šole, razen v redkih primerih. Novica, ki je bila do danes malo zanemarjena, vzbuja ob začetku šolskega leta veliko pozornost. Razlog za to odločitev, sporoča ministrstvo, je zaskrbljenost zaradi negativnega vpliva, ki ga lahko ima pretirana uporaba mobilnih telefonov na naravni kognitivni razvoj otrok. Odzivi na odločitev so bili številni in seveda nasprotujoči.

Nekateri se strinjajo, da mobilni telefoni in druge tehnološke naprave stalno odvračajo pozornost dijakov, poleg tega pa “preveč” pomagajo pri domačih nalogah in drugih šolskih dejavnostih, ko bi moral dijak razmišljati s svojo glavo. Drugi menijo, da je naloga šole prav to, da nauči dijake učinkovite in pravilne uporabe tehnologije, ter da bo prepoved spodbudila še večjo zasvojenost.

Prepoved uporabe mobilnih telefonov v šolah pa v resnici ni taka “novica”. Od nekdaj (vsaj odkar sem jaz obiskovala šolo) je bilo prepovedano uporabljati telefone in to nam je bilo enostavno rečeno, nismo potrebovali nobenega “zakona”. Seveda, včasih smo jih tudi mi vzeli iz žepa, čeprav moram pojasniti, da so se ti komaj začeli uveljavljati, ko sem jaz obiskovala osnovno in srednjo šolo. Današnji rod dijakov pa se je “rodil s telefončkom v rokah”, lahko rečemo, da dejansko ne pozna druge resničnosti. Verjamem, da je zato situacija zanje morda težavna. Kljub temu pa menim, da ima prepoved uporabe več prednosti kot slabosti. Vsi točno vemo, da dijaki danes vsak dan uporabljajo telefonček in tudi umetno inteligenco za pisanje domačih in šolskih nalog. Toda stanje morda nekoliko uhaja izpod nadzora.

Ali bodo “bodoči odrasli” sploh znali napisati uradno pismo ali prošnjo brez uporabe umetne inteligence in telefona? Če vprašam “mojega prijatelja” ChatGPT (oz. umetno inteligenco) kaj meni o tem, mi enostavno odgovori: “Telefonov in umetne inteligence je res vedno več v vsakdanjem življenju, kar lahko vpliva na sposobnost samostojnega razmišljanja in reševanja problemov. Včasih je lahko težko ohranjati pozornost in kritično mišljenje, ko imamo ves čas dostop do informacij prek telefonov. Prepoved rabe telefonov v šolah bi lahko pomagala učencem, da se bolj osredotočijo na učenje in razvijajo svoje sposobnosti brez nenehnih motenj. Poleg tega lahko spodbudi uporabo tradicionalnih metod učenja in osebne interakcije, kar je lahko zelo koristno za razvoj socialnih veščin in analitičnega mišljenja. Seveda pa je pomembno, da se v izobraževalnem procesu poišče ravnotežje, ki omogoča tudi vključevanje tehnologije na način, ki podpira in ne ovira učenja. Pomembno je, da učenci razumejo, kako in kdaj je smiselno uporabljati tehnologijo, da lahko kar najbolje izkoristijo svoje učne priložnosti.”

Preberi tudi

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme