Trideset let poglabljanj v skrivnosti koralnih napevov

Piše: Rossana Paliaga

Mednarodni seminar gregorijanskega petja

Srednjeveška opatija v Rožacu je že trideset let sedež referenčnega mednarodnega seminarja gregorijanskega petja Verbum Resonans. Za deželno zborovsko zvezo Usci je bila investicija v tovrstni projekt pred tremi desetletji drzna in hkrati daljnovidna, saj se je poseben poskus spremenil v uveljavljeno dejavnost z mednarodnim obsegom.

Na pobudo takratnega predsednika zborovske zveze Santeja Fornasierja je tečaj začel svojo pot z deželnim značajem. Za uspeh projekta, ki se ukvarja s tako specifičnim in bolj redko izvajanim repertoarjem, je potrebna kakovost, ki jo je zagotovilo vodenje lani preminulega priznanega raziskovalca Nina Albarose. Udeleženci so se približali iz zanimanja ali radovednosti. Čar kompleksnega in sugestivnega repertoarja jih je prevzel, da so v naslednjih letih postopoma poglobili svoje znanje, kakovost poučevanja pa je začela privabljati tečajnike tudi iz drugih dežel in držav. Od samega začetka so bili tečaji odprti vsem, saj je bilo ob poglabljanju potrebno tudi uvajanje v glasbeni svet, ki je po drugem vatikanskem koncilu v veliki večini primerov postal področje strokovnjakov, raziskovalcev ali menihov.

Uveljavljena formula zadnjih let predvideva tečaje na več ravneh, sodelovanje najbolj znamenitih raziskovalcev, koncerte gostujočih skupin in tečajnikov. Osnovni program dopolnjujejo lekcije vokalne tehnike in liturgije. Okvir ima pomembno vlogo, saj je bivanje v tihem okolju srednjeveškega samostana sredi zelenih gričev del doživetja.

Letos se je za seminar odločilo 37 udeležencev, ki so prišli iz Italije, Poljske, Portugalske, Belgije, Litve in Mehike. Med njimi je bilo lepo število mladih, ki so se prvič soočili s tem repertoarjem. Tečaje na treh postopnih nivojih so vodili nekdanji učenci Nina Albarose in danes uveljavljeni mojstri Bruna Caruso, Michał Sławecki in Carmen Petcu, medtem ko je vokalistka Francesca Provezza sodelovala pri oblikovanju specifičnega zborovskega zvoka. Najbolj izkušeni tečajniki so se tokrat lahko izpopolnjevali s profesorjem Albertom Turcom, ki je največji živeči poznavalec modalnosti in rezidenčni raziskovalec v samem središču moderne gregorijanske semiologije v francoskem samostanu Solesmes. Tema predavanja so bile najbolj arhaične oblike gregorijanskih koralov.

Urniki tečajev so zelo intenzivni, zvečer pa imajo udeleženci možnost prisluhniti koncertom, ki raziskujejo posebne vidike gregorijanskega petja in njegovega razvoja, včasih tudi v polifonskem smislu. Letos je gostovala videmska skupina Schola Aquileiensis, ki je zapela skladbe iz čedajskih kodeksov. Zbor seminarja pa je s solisti nastopil nekaj dni kasneje z izborom skladb na temo upanja.

Ob tridesetletnici je bila zgodovina seminarjev Verbum Resonans deležna posebne počastitve z uvodno okroglo mizo, razstavo, publikacijo in spletnim vrednotenjem dokumentov. Na okrogli mizi so o zgodovini, razvoju, ciljih in sredstvih tečajev spregovorili nekdanji koordinator Franco Colussi, sedanja umetniška vodja in docentka Bruna Caruso, dolgoletni sodelavec za vokalno tehniko Paolo Loss, tečajnika Giovanni Zanetti in Carla Nadalet. Tajnik zveze Pier Filippo Rendina je postavil na dvorišču opatije fotografsko razstavo, ki dokumentira delovanje docentov in tečajnikov v tridesetih letih, ko so v teh učilnicah poučevali znameniti mojstri, kot so na primer Giacomo Baroffio, Alexander Schweitzer, Johannes Berchmans Göschl. Ob tridesetletnici je izšla tudi priložnostna publikacija, v kateri so zbrani vsi članki o seminarjih z zanimivimi razmišljanji na temo poučevanja in izvajanja gregorijanskih koralov. Vsi članki, fotografije in tudi posnetki koncertov bodo odslej dostopni na spletni strani www.uscifvg.it.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme