Teden Erasmus Plus na zavodu Žiga Zois, skupaj so spoznavali ekološki turizem
Minuli teden je na Državnem tehniškem zavodu Žiga Zois v Trstu potekal projekt Erasmus Plus, v okviru katerega je zavod gostil partnersko šolo Paul Painlevé iz Pariza. Tržaški in pariški dijaki so raziskovali ekologijo in ekološko potovanje v sklopu projekta z naslovom MobiEco for all!. Ob poglabljanju tem s področja ekologije so obiskali mesto Trst, Benetke in nekaj turističnih točk v Sloveniji.
V petek, 18. oktobra, so se mladi dijaki predstavili novinarjem in zadnji dan tedenske izmenjave sklenili s posebnim programom. Pripravili so številne aktivnosti, prav tako pa tudi tekmovanja v izraznih tehnikah. Več o projektu nam je povedala koordinatorka in profesorica angleščine Katerina Jeretin Ferluga. “Projekt se je začel januarja 2024, pripravljali smo ga že prej, trajal pa bo dve leti, to se pravi, da se bo sklenil 31. decembra 2025. Finančna sredstva smo prejeli iz programa Evropske unije Erasmus+. Skupaj z dijaki iz Pariza raziskujemo ekološko potovanje, primerno za vse, velik poudarek pa dajemo ekologiji in turizmu,” je najprej pojasnila profesorica.
Francoski dijaki so do Trsta prišli z avtobusom, saj trenutno še ni direktne železniške povezave iz Francije v Italijo. Avtobus so tako v duhu ekologije uporabljali tudi za notranje premike. “Projekt Erasmus ti dovoli še dodaten dan za potovanje, če potuješ na ekološki način.” Pri projektu so sodelovali dijaki Žige Zoisa iz 3. razreda smeri gradnje, okolje in prostor ter iz 4. razreda smeri uprava, finance in marketing. Pariška šola Paul Painlevé pa je poklicni licej turistične smeri in marketinga. “Sodelovali smo, ker smo s to šolo v bistvu že prej sodelovali v sklopu drugega projekta z naslovom eTwinning, ki pa vedno deluje pod okriljem projekta Erasmus+. Z njihovo profesorico angleščine sva ugotovili, da naši dijaki zelo dobro sodelujejo, tako da sva se odločili, da bova to naše sodelovanje nadgradili in se preizkusili v pomembnejših projektih. Prej smo se z dijaki srečevali samo po spletu, končno pa smo se lahko spoznali in videli v živo.” Našli so skupne točke, osredotočili so se na raziskovanje ekologije, turizma in njegovo ekološko plat ter vpliva le-tega na okolje.
Skupaj so raziskovali tudi spremembe turizma v prihodnosti in kako se je turizem v letih spremenil. “Z našimi dijaki smo raziskovali, kako so potovali in kako so preživljali počitnice njihovi dedje in babice, kaj se je v letih spremenilo in če so bile metode potovanja drugačne.” Povezovalna nit med šolama je tudi voda, je še poudarila profesorica Jeretin Ferluga, saj je Trst obmorsko mesto, prav tako so si dijaki ogledali Benetke in Postojnsko jamo. “Ti kraji bodo verjetno v prihodnosti močno prizadeti zaradi klimatskih sprememb. Skupaj spremljamo, s kakšno frekvenco se trenutno pojavljajo visoke vode. Če to primerjamo s preteklostjo, so ti pojavi bili redkejši.”
Zoisovci bodo odpotovali v Pariz prihodnje leto, meseca marca, in takrat raziskovali bolj kulturno plat, nam je pojasnila koordinatorka izmenjave. Dijaki imajo ob tem posebno nalogo, da raziskujejo ekološko potovanje, torej so zelo vpleteni v organizacijo potovanja. Skupaj preučijo najbolj ekološki in najprimernejši način premikanja, primerjajo potovanje z vlakom in avtobusom. “Raziskujemo, kaj sploh pomeni potovati ekološko. Če odpotujemo z vlakom, rabimo več časa in več denarja, verjetno pa onesnažujemo manj.”
Kot že rečeno, so dijaki obiskali Trst, Benetke in Postojnsko jamo. Zadnji dan izmenjave so si ogledali muzej Antarktike v Trstu, v večernih urah pa sklenili teden z družabnostjo. Med tednom so se udeležili številnih aktivnosti na temo športa, Evropske unije, besedišča itd. in jih tudi pripravili. Dijaki so se porazdelili po dvojicah, vsaka dvojica je imela tudi poseben dnevnik, v katerega je vsak pisal občutke in izkušnje, ki jih je doživel v tem tednu. Do marca bodo dijaki še naprej ohranjali stike, se srečevali po spletu in pripravljali nove aktivnosti. V programu imajo raziskavo o Evropski uniji, kajti cilj in smisel projekta nista samo spoznavanje novih dijakov in prijateljev, ampak tudi evropske realnosti, nam je še povedala prof. Jeretin.
Na srečanju z dijaki so nam nekateri zaupali svoje misli in občutke ob zaključku tedna. Joseph iz Pariza nam je povedal, da je bilo v Benetkah preveč gneče, kar mu ni bilo posebno všeč, zelo lepo pa mu je bilo na miramarskem gradu. Dijak tržaške šole Mark pa nam je priznal, da je bilo komuniciranje včasih težavno, zaradi tega so se posluževali tehnoloških pripomočkov za prevajanje. Spoznali smo tudi dvojico Kim Axelle in Chiaro, pariško in tržaško dijakinjo, ki sta postali pravi prijateljici in bosta ostali še naprej v stiku. Kim Axell nam je zaupala, da bo svoji kolegici Chiari, ko bo prišla v Pariz, podarila pain au chocolat, saj ji je Chiara v Trstu častila sladoled.