Strasten pisatelj in športnik raznolikih zanimanj
Trst / Tadej Golob gost SPDT
Tadej Golob je gotovo eden najbolj vsestranskih slovenskih piscev. Svojo pot je začel kot novinar in kolumnist, zaslovel je kot mojster intervjujev in se kmalu uveljavil tudi kot avtor biografij – med drugimi je popisal življenje Gorana Dragića, Milene Zupančič, Petra Čeferina … Je tudi uspešen avtor leposlovja za odrasle in mladino. Danes ga večina pozna po seriji kriminalk o Tarasu Birsi, ki velja za eno najuspešnejših v slovenskem prostoru in je doživela tudi televizijsko predelavo.
V četrtek, 13. junija 2024, je Tadej Golob obiskal tržaški Narodni dom, kjer je bil v sklopu pobud ob praznovanju 120-letnice gost Slovenskega planinskega društva Trst. Številno publiko je v imenu društva uvodoma pozdravila Jasmin Rudež, ki je poudarila, da izbira kraja ni bila naključna, saj je imelo SPDT nekoč sedež prav v Narodnem domu. Gotovo pa je bila tudi izbira predavatelja vse prej kot naključna: poleg pisateljevanja je namreč Golobova največja strast šport, zlasti alpinizem. To se odraža tudi v obeh njegovih zadnjih knjigah (izdala ju je Založba Goga): Oj, Triglav, moj dom je šesta kriminalka iz že omenjene serije, v njej inšpektor Birsa raziskuje umor v slovenskem visokogorju. Štirijezični kolesarski vodnik Pikčasta Slovenija pa vsem kolesarskim navdušencem ponuja izbor številnih krožnih poti po Sloveniji in zamejstvu z najmanj tisoč višinskih metrov vzpona (in spusta). Obe knjigi sta bili na četrtkovem večeru tudi na voljo za nakup, avtor pa je kupljene izvode z veseljem obogatil s svojim podpisom.
“Za slovenskega pisatelja sem precej nenavaden. Imam zelo raznolika zanimanja,” je o sebi povedal Golob. V mladosti je bil prepričan, da so vse knjige, kar jih je bilo vredno napisati, že nastale, podobno kot je v otroštvu mislil, da je vsak kotiček Zemlje že raziskan. Prvo prepričanje je postavil na laž kot uspešen pisatelj, drugo pa kot alpinist, ki je preplezal tudi marsikatero prvenstveno smer. Že Golobov pisateljski debi je bil tesno povezan z alpinizmom: leta 2000 je popisal odpravo na Everest, v sklopu katere je Davo Karničar prvi na svetu smučal z najvišje gore sveta.
Golobova športna strast pa se ni začela pri gorništvu, ampak pri nogometu: kot najstnik si je goreče želel postati profesionalni nogometaš, vendar ga družina pri tem ni ravno spodbujala, poleg tega je imel na igrišču težave zaradi kratkovidnosti, ki si jo je pridelal, ker je že od nekdaj rad veliko bral. Sledila je usmeritev k plezanju. Poslušalce je presenetil s priznanjem, da je bil na začetku prepričan, da bo trpel za vrtoglavico, vendar se je kljub temu odpravil v plezališče in nazadnje spoznal, da ga višina ne moti.
V pogovoru, ki ga je vodila urednica in režiserka deželnega sedeža RAI Loredana Gec, se je Tadej Golob izkazal za izjemno zanimivega sogovornika, ki ima na zalogi kopico anekdot z najrazličnejših področij. Na vprašanje, ali lahko kdaj pričakujemo tudi njegovo avtobiografijo, je odgovoril, da jo ves čas po malem piše. Zvesti bralci lahko v njegovih knjigah res prepoznavajo avtobiografske elemente, predvsem v liku Tarasa Birse – v predzadnji od doslej izdanih kriminalk, Koma, je Golob svojemu junaku naprtil hudo nesrečo v gorah, ki jo je sam doživel. Oba, fiktivni inšpektor in resnični pisatelj, sta s pomočjo dolge in naporne rehabilitacije presenetljivo dobro okrevala.
Neutrudni Tadej Golob je priznal še, da se je s precejšnjo težavo naučil zavračati ponudbe, in najbrž tudi zato redno dela več projektov hkrati. Poslušalcem je zaupal, da je pravkar začel pisati sedmo kriminalko, omenil pa je tudi, da trenutno piše biografski strip o slepem maratoncu Sandiju Novaku, ki bo letos izšel pri Mladinski knjigi. Kot zanimivost naj dodamo, da risbe za to delo pripravlja mladi tržaški umetnik Jurij Devetak.