Srečanje SDGZ na temo priložnosti in perspektiv po GO! 2025

Piše: Giulia Černic

času, ko se v Gorici in Novi Gorici vse pripravlja na Evropsko prestolnico kulture (EPK), se nekateri sprašujejo, kaj bo ta izjemna priložnost pustila po 31. decembru 2025. Na to vprašanje je želelo Slovensko deželno gospodarsko združenje odgovoriti z dogodkom, ki se je odvijal v torek, 12. novembra, v Veliki dvorani goriškega sedeža Univerze v Trstu. Z namenom iskanja čim bolj raznolikih odgovorov je zainteresirani javnosti ponudilo tri različna srečanja, prek katerih so gostje goriško stvarnost podrobneje predstavili z univerzitetnega, institucionalnega in podjetniškega zornega kota.

Na prvem srečanju, ki ga je vodil profesor Roberto Louvin z Univerze v Trstu, so sodelovali profesorici Saša Dobričič in Erika Uršič (Univerza v Novi Gorici) ter profesor Moreno Zago (Univerza v Trstu). Zanimiv je bil poseg prof. Dobričič, ki je predstavila rezultate raziskave, izvedene med goriškimi in novogoriškimi študenti. Percepcija študentov je, da je čezmejno mesto priložnost in med razlogi navajajo multikulturnost ter raznolikost prostora. Goriški študenti pa pogrešajo priložnosti za neformalno druženje ter za to primeren prostor. Tu primanjkuje tudi športnih dejavnosti, študentje imajo težave z javnim prevozom in iskanjem nastanitve. Izpostavili so tudi nedostopnost kulturne ponudbe.

O času po Evropski prestolnici kulture je prof. Zago razmišljal na podlagi podatkov iz izkušenj preteklih EPK. Zatrdil je, da so mesta, ki so se odločila za trajne infrastrukturne investicije, kot so muzeji, parki, javni prevoz ipd., ohranila ali celo povečala svojo vidljivost in privlačnost. Prav tako je bil trajni učinek občutiti v mestih, kjer so v času EPK razvili dolgoročno strategijo in priložnost naziva izkoristili za odskočno desko. Na dolgoročno atraktivnost je vplivala tudi visoka kulturna ponudba po zaključeni EPK. Zago je prepričan, da je treba ustvariti trajno strukturo, ki bi tudi po koncu Evropske prestolnice kulture skrbela za čezmejno ponudbo.

Drugo srečanje je bilo namenjeno krajevnim institucijam. Sodelovali so Pierluigi Medeot v imenu Trgovinske zbornice za Goriško in Tržaško, Tanja Kožuh iz Primorskega tehnološkega parka, Bogdan Česnik za razvojno agencijo ROD iz Ajdovščine ter Enzo Benedetti v imenu EZTS GO. Srečanje je moderiral Igor Devetak, odgovorni urednik Primorskega dnevnika.

Benedetti je predstavil nekaj povprečnih vrednosti rasti turizma v času in po EPK. Po njegovih besedah je povprečna ekonomska rast 16-%, povečanje turizma znaša med 12 % in 20 % med letom EPK, povprečna vrednost v naslednjih petih letih pa je + 10 %. Rasti, ki so bile izračunane na podlagi EPK iz obdobja zadnjih desetih let, seveda zajamejo tako zelo dobre kot manj dobre primere. Predstavniki ostalih goriških ustanov so na srečanju povedali, da te niso neposredno vključene v projekte bid booka. Kljub temu pa se s čezmejnimi projekti ukvarjajo že vrsto let, krepko pred kandidaturo Nove Gorice in Gorice za EPK.

Popoldan je sklenilo srečanje podjetniške narave, na katerem so sodelovali Daniele Gulic za podjetje Skyproxima, Tanja Harej za podjetje Pipistrel, Paolo Vezil za tovarno Valmet in Mojca Gruzovin Benčič za podjetje Gostol-Gopan.

Vsi gosti so opevali velike prednosti in priložnosti, ki ji prinaša EPK, predstavnica podjetja Pipistrel pa je prisotne postavila tudi pred negativna dejstva. Italijanska regulativa v zvezi z napotitvijo, ki ne upošteva evropskih standardov, je za čezmejna podjetja velika ovira, saj dodatna birokracija zavlačuje postopke in zahteva bolj zapleteno administrativno delo. Ob tem je velika muka za čezmejne firme tudi dvojno obdavčevanje, pri čemer so po mnenju gostje prav tako problem italijanski zakoni, ki ne spoštujejo evropskih standardov.

V prvih vrstah so debatam sledili številni ugledni gostje, kot so generalni konzul v Trstu Gregor Šuc, goriški prefekt Raffaele Ricciardi, kvestor Luigi Di Ruscio ter Jan Sitar z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Pred začetkom debat so prisotne pozdravili profesor Diego Abenante v imenu tržaške univerze, Stojan Pelko kot programski direktor EPK, župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel, goriška odbornica Sarah Filisetti ter namestnik direktorja EZTS GO Tomaž Konrad. Pred zbrane je stopil tudi župan Občine Šempeter – Vrtojba Milan Turk, ki je jasno izjavil: “Povezanost tega prostora se bo uresničila, ko se bodo Goričani resnično počutili doma v Novi Gorici in Šempetru ter obratno, takrat bo prostor res čezmejni.” Za to bo verjetno treba še kaj storiti.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme