Srečanje Kuhinja korenin v knjigarni Ubik posvečeno slovenski kulturi

Piše: APE

Kuhinja korenin: kulinarične tradicije in zgodovinski recepti je bil naslov zanimivega srečanja, ki je potekalo v torek, 22. oktobra 2024, v prostorih knjigarne Ubik v Trstu. Slovensko deželno gospodarsko združenje je v sodelovanju s tržaško knjigarno Ubik in antikvariatom Drogheria 28 ter ob dragoceni prisotnosti Elene Cerkvenič Grill priredilo dogodek v sklopu pobude Trst, pristanišče okusov – Za mizo s skupnostmi. Niz dogodkov sta si zamislili knjigarni z namenom raziskovanja in spoznavanja kulinaričnih tradicij zgodovinskih manjšin našega mesta. Torkovo srečanje je bilo čisto posebno, saj je bilo posvečeno naši slovenski manjšini in njeni bogati kulinarični in vinski kulturi. Častni gosti večera, s katerimi se je pogovarjala časnikarka Katja Ferletič, so bili Vesna Guštin ter nekateri člani družine Devetak, ki upravljajo znano Lokando Devetak, Avguštin, Gabriella in Tjaša.

Prisotne je na srečanju najprej pozdravila Laura Terdossi, ki je spregovorila o pobudi, ki združuje in vrednoti vse kulture, ki se prepletajo v mestu, ter o njeni pomembnosti. Zbrane je nagovorila tudi kulturna delavka Elena Cerkvenič Grill, ki skrbi za celotno organizacijo dogodkov. Zahvalila se je vsem prisotnim in prisrčno pozdravila še ugledne goste večera, med katerimi so bili županja Občine Repentabor Tanja Kosmina, predsednica sekcije samostojnih poklicev SDGZ Maja Vrtovec ter Generalni konzul RS v Trstu Gregor Šuc.

“Pogovarjali se bomo o tradicijah, o preteklosti, o sedanjosti, predvsem pa o kulinaričnih dobrotah. Vsi naši gosti se že več let trudijo, da bi širili našo kulturo, naše enogastronomske tradicije in običaje,” je uvodoma povedala Katja Ferletič. Sledil je sproščen, prijeten in zanimiv pogovor o kraških in lokalnih dobrotah, domači zemlji, tradiciji, običajih, družini in še marsikateri zanimivosti. Vesna Guštin, poznavalka kraške kulinarike, glasbenica, avtorica številnih knjig ter izvedenka za Kraško ohcet, je najprej poudarila, da je navezanost na zemljo, predvsem pa na domačo zemljo izredno pomembna stvar. Dandanes, opaža, se mladi spet posvečajo obdelovanju zemlje in pridelovanju pridelkov.

“Prepričana sem, da tisti, ki tako živijo, so gotovo zadovoljni in srečni s to izbiro.” Poudarila je, da je prav tako pomembno prenašati novim generacijam svojo kulturo in zgodovino ter tradicijo, predvsem kulinarično. Gostja je spregovorila tudi o Kraški ohceti, za katero se zanima vedno več mladih in se tudi vključuje v organizacijo. Nazadnje je Vesna Guštin še pojasnila, kako so številne tradicionalne domače jedi povezane z določenim praznovanjem, kot so fancli z dušo tipična jed na Proseku in Kontovelu ob praznovanju sv. Martina.

Avguštin Uštili Devetak je prav tako spregovoril o navezanosti na zemljo in izrazil željo, da bi mladi v prihodnosti ne le živeli z zemljo, ampak jo tudi doživljali. “Moramo pomagati naši mladini, da bo lahko delo z zemljo njihov vir zaslužka. Če tega ne bomo storili, bomo izgubili vse.” Poudarek je bil tudi na zgodovinskem spominu ter pomembnosti ohranjanja domačega narečja. Beseda je nato tekla o izdelkih, ki jih ponujajo v Lokandi Devetak, in njihovi kakovosti. “To morajo biti izdelki vrhunske kakovosti, največ jih pridobivamo od lokalnih pridelovalcev. Kar se tiče vina, pa dajemo prednost malim vinogradnikom,” je sklenil Uštili.

Gabriella Cottali, Avguštinova žena in šefinja Lokande Devetak, je najprej pojasnila, da jo je o naši kuhinji poučila tašča, saj se je kot “tujka”, doma iz Brescie, morala najprej naučiti osnov. Gabriella, ki se je v letih naučila slovenščino in postala prava izvedenka v domači kuhinji, je poslušalcem spregovorila o dobrotah, ki jih ponujajo v lokandi, o drugih domačih jedeh ter o trajnostni kuhinji (cucina sostenibile). “Odkar sem začela kuhati, sem imela jasno idejo, da bom vedno kuhala čisto in naravno. Ko pripravljam neko jed oz. krožnik, v njem ne sme biti več kot pet sestavin. Ta mora biti nekaj naravnega in preprostega s čistimi sestavinami.” Spregovorila je tudi o gibanju “slow food”. “To je filozofija ohranjanja tradicionalnih jedi, da ne pozabimo na posebne domače tradicionalne sestavine.”

Na prijetnem večeru je spregovorila tudi Tjaša, tretja od štirih hčera Avguština in Gabrielle. Predstavila je ostale sestre, in sicer Saro, ki se doma ukvarja z didaktično kmetijo in obdelovanjem zemlje, Tatjano, ki skupaj z očetom skrbi za računovodstvo, ter najmlajšo Mihaelo, ki mami pomaga v kuhinji pri pripravljanju odličnih jedi. Tjaša pa je sommelierka in skupaj z Avguštinom spremlja goste ob kosilih in večerjah. Vse štiri sestre so zelo angažirane, našle so svoje mesto in so zelo zadovoljne, je poudarila Tjaša. Zbranim je še razkrila, da so med pandemijo, ko je bila lokanda zaprta, na podstrešju našli družinsko kroniko in takrat so spoznale, kakšna zgodba stoji za njihovo družino. Iz najdenega gradiva se je rodila tudi knjiga La locanda ai margini d’Europa, katere nastanek je družina zaupala avtorju Enricu Marii Miliču.

Na zadnje vprašanje moderatorke večera Katje Ferletič, katera sestavina ne sme manjkati v življenju oz. v kuhinji, so gostje odgovorili: brez dvoma ljubezen do družine in do tega, kar počneš, ter malo moke in soli.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme