Srečanje glasbenih šol: sodelovanje naj se uspešno nadaljuje!
Pestro in prisrčno je bilo letošnje srečanje glasbenih šol v sklopu 21. Koroških kulturnih dnevov na Primorskem, ki je potekalo 24. oktobra v komorni dvorani Kulturnega centra Lojze Bratuž v Gorici. V prvi vrsti so sedeli ravnatelj Slovenske glasbene šole dežele Koroške Roman Verdel, ravnateljica in predsednica SCGV Emil Komel Alessandra Schettino in Franca Padovan, ravnatelj in predsednik Glasbene matice Manuel Figheli in Igor Švab.
Pozdrav njim, nastopajočim in njihovim mentorjem je prinesla prof. Schettino, nakar so – s skladbami različnih glasbenih zvrsti, obdobij in stilov – stopili na oder izbrani mladi glasbeniki iz treh šol: koroške pianistke Emma Pingist, Ronja Woschitz in Marie Benischke, kitaristka Mirjam Jank, saksofonist Jan Wakounig in harmonikar Rafael Tomi Oraže; Glasbeno matico so zastopali violinistka Sofia Marussig, kitarista Tomaž Florenin in Gabriel Možina, pianista Rok Marinič Podbršček in Goran Košuta; komelovce pa kitarista Filippo Panozzo in Leonardo Prestento, trio prečnih flavt Lucija Bandelj, Neža Drusany in Maja Komjanc, sopranistka Marta Pasi, violist Jakob Quinzi, baritonist Luca Raccaro in pianistka Maria Eva Contento; nekatere so pri klavirju spremljale Doris Wakounig, Eva Dolinšek in Ana Elizabeta Filipič.
Miloš Čotar, predsednik ZSKP, enega izmed treh organizatorjev koroških dnevov, se je prisotnim zahvalil za glasbeno srečanje, ki je popestrilo letošnje prireditve v naši deželi. Spomnil se je, da je še kot mlad kitarist večkrat bil na podobnih srečanjih na Koroškem, zato si naše ustanove prizadevajo, da bi ta oblika kulturne izmenjave še naprej potekala v prid mladih, ki se lahko med sabo spoznavajo in rastejo ob izkušnjah drugih. Verdel se je letošnjega srečanja zadnjič udeležil kot ravnatelj koroške šole: “35 let sem to srečanje spremljal, 27 kot ravnatelj.” V tem času se je zgodilo veliko stvari, je dejal, “to srečanje ima bogato zgodovino”. Koroški dnevi na Primorskem so se namreč začeli še v času Jugoslavije, nadaljevali med osamosvajanjem Slovenije, z njeno priključitvijo Evropski uniji itd. “Vse to je vplivalo na delovanje naših glasbenih šol.” Ugotovil je, da so povsod imeli podobne težave, zlasti ekonomske. Na Koroškem so oblasti večkrat rade ovirale delovanje, “vendar smo vedno opravljali naše poslanstvo”. Prepričan je, da so veliko prispevali h kulturi Slovencev izven Slovenije. Več rodov glasbenikov je Verdel pospremil na te koncerte, med njimi tudi Janjo Hinterregger, ki bo 1. januarja 2025 prevzela njegovo mesto. Iz teh šol so zrasli tudi profesionalni glasbeniki, ki so se uveljavili doma in po svetu. “Želim si, da bi se to sodelovanje nadaljevalo, spoznali smo se med sabo in probleme drugih, imamo podobno usodo. Če pomislimo na vse naše uspehe, je to pa res nekaj posebnega!” Prof. Verdel se je ob koncu s hvaležnostjo spomnil prof. Silvana Kerševana, ki ga je spoznal na prvem takem koncertu pred 35 leti, in ravnatelja GM prof. Bogdana Kralja, ki je več desetletij spremljal ta srečanja. Oktober je v začetku kulturne sezone, Goriško in Koroško ločuje kar nekaj kilometrov, “in vendar se izplača!”
Prof. Figheli se je zahvalil prirediteljem, pa tudi mladim za trud, ki ga vlagajo v študij glasbe, in njihovim mentorjem, “brez katerih bi ne bilo rezultatov”. Čestital je ravnatelju Verdelu za dolga in uspešna leta vodenja koroške šole ter mu zaželel še veliko plodnih let. Nato pa so se vsi nastopajoči, skupno s tremi ravnatelji, slikali na odru.