Šport in stiske mladih, predavanje psihologa Iztoka Spetiča
Pri najstnikih so vedno bolj razširjene težave, kot so neustrezna raven discipline in samodiscipline, vedenjske motnje, nizka sposobnost koncentracije in osredotočenosti na vadbene vsebine, vse tja do neustreznega vedenja, ki se lahko v skrajnih primerih prelevi v vrstniško nasilje. Zaradi teh težav in vedno bolj razširjenih primerov mladostniške stiske so se pri Amaterskem košarkarskem krožku Bor povezali z nekaterimi področnimi strokovnjaki in sklenili, da organizirajo niz srečanj, ki so bila zanimiva predvsem za športne pedagoge, starše odraščajočih tekmovalcev in seveda tudi za same tekmovalce. Srečanja, ki so potekala v dvorani KD Slavko Škamperle na Stadionu 1. maja v Trstu, niso bila namenjana le ožjemu krogu Borovega članstva, ampak tudi športnim delavcem vseh športnih društev, predvsem s področja ekipnih športov.
Glavni predavatelj je bil psiholog in psihoterapevt Iztok Spetič, ki se je na srečanjih iz niza z naslovom “Šport, stiske mladih in nove tehnologije: kaj lahko storimo?” osredotočil predvsem na nevarnosti, ki jih lahko za odraščajoče najstnike predstavljajo sodobne tehnologije, in na pasti spleta ter družbenih omrežij. Na srečanju, ki je bilo na sporedu v sredo, 18. septembra, se je psiholog posvetil tematiki medvrstniških dinamik in pojavov nasilja, do katerih pride predvsem zaradi neodgovorne uporabe spleta. To je prostor, kjer si namreč mladostniki upajo marsikaj, česar si v resničnem življenju ne bi upali, kjer si ne morejo pridobiti socialnih, fizično-motoričnih, analitičnih in ustvarjalnih kompetenc. Večkrat nasilno obnašanje v virtualnem svetu prenesejo v realno življenje, v odnose z vrstniki.
Psiholog Iztok Spetič je prepričan, da mladi potrebujejo jasna pravila glede uporabe spleta, predvsem pa pozitiven zgled, tako doma kot v športnem okolju. Starši, vzgojitelji in trenerji jim lahko pomagajo pri spoznavanju oz. percepciji čustev. Nuditi jim morajo možnost, da prepoznajo določeno emocijo in se vanjo vživijo. Bistveno je, da mladi o čustvih govorijo, predvsem pa da jih doživijo, saj če bodo čustva skrivali in o njih ne bodo govorili, se bodo ta krepila in nadzor nad njimi bo vedno težji. Pri tem velja povedati, da starši, vzgojitelji in trenerji večkrat potrebujejo podporo pri soočanju s stisko, ki jo doživljajo mladi, predvsem pa z nasiljem, do katerega lahko pride v domačem okolju ali telovadnici. V ta namen sodeluje s košarkarskim klubom Bor tudi zunanji svetovalec dr. Alessandro Maria Curcio, ki je odgovoren za spoštovanje normative in spodbujanje vključujoče kulture ter okolja. Njegova naloga je zagotoviti spoštovanje pravic vseh športnikov, pri tem pa se sklicuje na zakonski odlok št. 39 iz leta 2001.