Šola je energija

Piše: Ema Terpin

V teh dneh se v zraku sliši klic: Šola! in vriskanje radovednih učencev. Navadno na dan, ko se septembra spet prične pouk, opazimo po mestu prizor: malčka v pisani majici in kratkih hlačah, ki nosi na hrbtu preveliko torbo zanj. No, danes so nekateri prodajalci že bolj napredni in ponujajo otrokom, oziroma njihovim staršem, torbo kot kovček, da jo vlečejo za ročaj. Prav tako so torbe večje od otrok.

Podoba malega učenca, ki se sooča s prvim branjem, pisanjem in računanjem, je zelo dinamična. Otroci sprožajo veliko energije, se zabavajo ob prejemanju znanja, so radovedni in navdušeni, saj se igrajo s prijatelji in prek igre prejemajo nove informacije. Na to me spominja fotografija prvega dne pouka, ko sva se z bratcem, ki je mlajši, nasmihala v kamero in se veselila odhoda v šolo, starejši brat, ki pa je že spoznal muke in težave učenja, pa je bil že slabše volje. Saj z leti se znanje in napor stopnjujeta. Učitelji skušajo otrokom podati več informacij v krajšem času, kar zahteva od otrok več pozornosti in več resnosti.

Pouk se začenja tudi za starejše otroke, ki se podajo v razrede nižje srednje šole, in mladostnike, ki so že naveličani te šole, šole, šole. Taka bi bila stereotipna podoba. V resnici pa je drugače. Mogoče mladostniki godrnjajo, ko je treba spet v učilnico, po drugi strani pa se končno spet srečajo s sošolci in prijatelji in so spet vsak dan skupaj. Njihovo pritoževanje pa ima podlago. V višjih letnikih je znanje že bolj poglobljeno in vključuje dijaka v proces učenja in razumevanja. To je naslednja stopnja od navadnega pomnjenja informacij, da jih znamo uporabiti, kar se nadalje razvija še v analizo in vrednotenje.

Napor ob študiju se zato veča: več je domačnih nalog, prebiranja knjig, pisanja esejev in včasih zmanjka čas za prijatelje in za žur. In od tu to tipično mladostniško pritoževanje.

Ob naporu pa se veča tudi zavedanje, kako je znanje pomembno predvsem v današnji družbi, ko je vse dostopno na internetu, a nam internet ne reši vstopnega testa za univerzo. In v višjih letnikih dijaki dojamejo, da je šola energija za prihodnost. Ker s svojim znanjem vlagamo vase in investiramo v prihodnje čase.

Lahko bi rekli, da se šolanje nadaljuje v čas univerze, jaz sem namreč študentka, ampak tu smo že na meji med mladostjo in odraslostjo. Energija še vedno je, prav tako pa tudi pritoževanje. Tu pa je prihodnost že na dlani, zato je vsak izpit in prebrana obvezna literatura dodatna motivacija.

Šola je bogata izkušnja za nas mlade, saj nam omogoča dostop do znanja in razvija naše miselne procese, preskoke in zanimanja. Meni je omogočila, da sem bolje spoznala sebe in tudi spletla odnose, prijateljske vezi, ki so me okrepile in prinesle zaupanje vase. Zato želim vsem šolajočim ob vrnitvi med šolske klopi, da bi znali ovrednotiti znanje, da bi razvijali svoje sposobnosti ter poskrbeli tudi za dobro voljo in spodbujanje med sošolci. Dovolila bi si torej reči, da je šola nekaj magičnega: od tebe zahteva velike energije, a ti jo magično povrne za prihodnost.

Preberi tudi

Prelomen trenutek za EU

Uvodnik

Vprašljivi molk

Uvodnik

Vprašljivi molk

28.02.2024
Ob šolskem solsticiju

Uvodnik

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme