Slovenska vas na Okusih ob meji

Piše: Giulia Černic

Od četrtka, 26. septembra, do nedelje, 29. septembra, bodo v Gorici spet Okusi ob meji. Kot po ustaljeni navadi bo na Ulici Crispi prisotna tudi Zveza slovenske katoliške prosvete. V Slovenski vasi bodo društva Hrast iz Doberdoba, Sabotin iz Štmavra in Sedej iz Števerjana v sodelovanju z Vinoteko Števerjanski griči ponujala lokalne dobrote. Ob bogati kulinarični ponudbi bodo organizatorji poskrbeli tudi za raznolik glasbeni program in aktivnosti za otroke. Dogajanje bo uvedlo odprtje v četrtek ob 19.30, sooblikovali ga bodo učenci SCGV Emil Komel. Petkov večer bo popestril DJ Boskin, sobotni pa skupina The MAFF. V nedeljo bodo že popoldne peli in igrali Rujni muzikanti.

Zakaj Slovenska vas? “Vedno bolj smo prepričani o pomenu ponujanja možnosti našim društvom, da se predstavijo na tako velikem dogodku, kjer ustvarimo kotiček, v katerem ponujamo dobrote iz naših krajev, od Števerjana do Doberdoba, in se tako predstavimo širši javnosti s pridelki naše zemlje.” Tako je prisotnost na največjem kulinaričnem dogodku v okolici utemeljil predsednik Zveze slovenske katoliške prosvete Miloš Čotar na srečanju z mediji.

“Slovenska vas se tako imenuje, ker želi biti kraj druženja” – je še povedal Čotar – “kjer se lahko nekoliko ustaviš, upočasniš svoj življenjski tempo in si vzameš čas za prijatelja, da se z njim usedeš in pokramljaš, kot bi storil na trgu v vasi.” Tudi s tem namenom so si organizatorji letos prizadevali, da od goriške občinske uprave dobijo dovoljenje za glasbo v živo, saj je to pomemben del kulture Slovencev v Italiji, brez katerega bi bila predstavitev skupnosti nepopolna. Pod šotorom bo tako zadonela glasba v spoštovanju vseh varnostnih predpisov, med katere spada prepoved plesa.

Priprave na veliki dogodek je usklajevala delovna skupina, ki jo je vodila podpredsednica Zveze slovenske katoliške prosvete Ilaria Bergnach. Ob ožjem organizacijskem odboru pa je pri pripravi prizorišča sodelovalo veliko število prostovoljcev iz vrst različnih v zvezo včlanjenih društev. “Slovensko vas vsako leto sami izpeljemo, tudi ker imamo za to usposobljene ljudi, saj skrbimo za redno usposabljanje na različnih področjih, kot je varna montaža šotorov in pagod, varnost na velikih dogodkih ter ponujanje hrane in pijače po predpisih,” je prepričan predsednik Čotar.

Na štiridnevnem dogodku bo v Slovenski vasi streglo in za goste skrbelo nad sto prostovoljcev, ki se temu posvečajo predvsem z namenom zbiranja finančnih sredstev, ki jih potem uporabijo za delovanje na kulturnem področju, saj je to glavno poslanstvo vseh sodelujočih društev in same Zveze slovenske katoliške prosvete. To posebej poudarja Claudio Peric, predstavnik društva Hrast, ki že vrsto let sodeluje na Okusih ob meji.

Poleg že omenjene glasbe, ki je bila lani iz varnostnih razlogov prepovedana, ter otroškega kotička, ki bo letos prvič ponujal različne aktivnosti za otroke, so organizatorji napovedali tudi novo razporeditev stojnic, kar bo Slovensko vas še bolj približalo izgledu vaškega jedra in posamezne pagode še bolj združilo v celoto. Ulico Crispi bodo tudi letos poživile barve slovenske trobojnice z danes že prepoznavnim logotipom Slovenske vasi in številnimi okrasnimi elementi, s katerimi želijo organizatorji pritegniti pozornost mimoidočih in se jim tako predstaviti.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme