Praznujmo skupaj … ob dnevu državnosti, vedno
Domovinski dan – praznujmo skupaj je bil 21. junija naslov slovesnosti ob dnevu državnosti, ko so se v Števerjanu, kot je ustaljena navada, spomnili na čas slovenskega osamosvajanja leta 1990/91. V naslovu petkovega večera je bila posebej poudarjena beseda skupaj, je uvodoma obrazložila voditeljica Martina Valentinčič, med drugim novopečena podžupanja, ker “pri nacionalnih podvigih slovenskega osamosvajanja smo bili namreč vselej uspešni takrat, ko smo bili kot narod skupaj”.
Večer je sicer prvič potekal v Sedejevem domu v Števerjanu, pred tem je obeleževanje praznika vsako leto v juniju potekalo na dvorišču domačina Marjana Terpina, ki je v devetdesetih letih kot politični akter Slovencev v Italiji posebej prispeval k osamosvojitvi. Terpina se je v uvodnem govoru spomnil novoizvoljeni števerjanski župan Marjan Drufovka, ki je ob tej priložnosti prvič nagovoril prisotne v novi vlogi. Omenil je, kako so v Števerjanu podrobno spremljali in intenzivno doživljali dogajanje v času osamosvojitve in kasnejšega vstopa v Evropsko unijo ter padec meje.
Svojo misel pa je potem nadaljeval nekoliko drugače. “Premalo smo ponosni na svoj jezik,” je povedal Drufovka in se navezal na primere, ko v naših krajih prejemamo vabila izključno v italijanskem jeziku za dogodek v matici. “Zavedati se moramo, da smo Slovenci enakopravni člani združene Evrope,” je nadaljeval ter pri tem omenil prepoznavnost slovenske reprezentance v različnih športnih panogah. “V Števerjanu pa je drugače,” je svojo misel zaključil župan, saj v briški vasi skrbijo za “pestro kulturno dogajanje, ki ima velike zasluge pri ohranjanju kulturne dediščine”.
Slavnosti govornik večera je bil Janez Podobnik, politični akter v matici, ki je v začetnem pozdravu izrazil veselje, da je “med dobrimi ljudmi, med Števerjanci”, ter se spomnil prijatelja Marjana Terpina in takratnega župana Hadrijana Corsija. “Zgodovina nas vedno znova uči, da v rojstvu držav ni nobene romantike,” je povedal Podobnik in se tako spomnil na težke trenutke in vojaške podvige osamosvojitvenih časov. “Danes mlajša generacija sploh ne zna pojasniti, zakaj in kako je nastala samostojna država Slovenija,” so bile besede Podobnika. “Ni prišlo samo do prekinitve povezave s SFRJ, to je bil pravi prelom.” Podobnik je v govoru pojasnil, da “slovenska država ni nastala po naključju, v ključnem trenutku smo Slovenci vedeli, kaj naj počnemo s seboj”.
Na petkovem večeru je nastopil domači MePZ Sedej, ki je pod taktirko Patricka Quaggiata pel o domovini in domu. Z glasbo se je prestavila tudi gostujoča skupina De Niro As orchestra veteranskega društva Moris z generalom Tonetom Krkovičem na čelu, ki je s slovenskimi in tujimi skladbami opevala lepote domačega kraja in domovine, ob tem pa tudi vojne grozote. Večer se je sklenil s prijetnim druženjem ob kapljici števerjanskega občinskega vina.