Povečanje letne dotacije prispevka za manjšino
V preteklih dneh smo v javnosti brali izjave državnega sekretarja pri predsedstvu slovenske vlade Vojka Volka, ki je povedal, da zamude pri delih in še neuresničen projekt novega večnamenskega športnega centra na Stadionu 1. maj v Trstu pogojujejo višanje letne postavke italijanske države za slovensko manjšino v Italiji. Na izjave so se odzvali predstavniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, med temi je medijem poslalo svoje stališče tudi deželno tajništvo stranke Slovenska skupnost.
Končno je nekdo Slovencem v Italiji povedal, zakaj še ni prišlo do povečanja letne dotacije prispevka italijanske vlade za manjšino za dodatna 2 milijona evrov, za kar sta se že lani dogovorila italijanska predsednica vlade Giorgia Meloni in slovenski predsednik vlade Robert Golob. Krivda je torej izključno na strani tistih, ki po odobritvi prispevka 2,5 milijona evrov pred sedmimi leti še vedno niso naredili ničesar na Stadionu 1. maja. Sedaj nosijo tudi odgovornost za blokado dodatnih sredstev za naše organizacije.
Po mnenju stranke Slovenska skupnost je razlaga predsednice Slovenske kulturno-gospodarske zveze, da je to le napačna interpretacija slovenske vlade, povsem neresna, saj gre žal za kričeče dejstvo, da po sedmih letih ostaja 2,5 milijona evrov na Stadionu 1. maja v celoti neizkoriščenih.
Državni sekretar RS Vojko Vovk je bil namreč dovolj jasen in mu gre torej zahvala, da je odgovornim v manjšini za to stanje postavil ogledalo. Nespodobno pa je, po mnenju SSk, stališče senatorke Tatjane Rojc, ki si je drznila nasprotovati povišanju sredstev za manjšino s povsem nesprejemljivo razlago, da bi z odpovedjo tem sredstvom manjšina rešila socialno in gospodarsko stanje v državi. V resnici je slovensko senatorko strašila bojazen, da bi utegnila naši manjšini povišati dotacije za društva prav “naslednjica fašistične stranke”, kot predsednico vlade Giorgio Meloni nekateri še vedno nazivajo. V resnici nobena dosedanja levosredinska vlada takih poviškov ni nikoli doslej niti vzela v poštev.
Slovenska skupnost meni, da si je treba v manjšini naliti čistega vina in da je treba na glas povedati, če poklicani in odgovorni svojega dela ne opravljajo. Pometanje lastnih odgovornosti pod preprogo, po mnenju stranke lipove vejice, ne pelje nikamor in manjšini lahko samo škodi.