Potujoča knjižnica za tkanje vezi
“Potujoča knjižnica je ena izmed tistih dobrobiti, ki jih jemljemo morda kot samoumevne ali so komu celo neznane, hkrati pa nas postavljajo med najbolj privilegirane in razvite narode na svetu,” so bile besede ministrice za kulturo Republike Slovenije Aste Vrečko na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka. Med osnovne dobrine, ki jih ljudje potrebujemo vsakdan, je uvrstila tudi dostop do kulture, kar v najbolj oddaljenih vasicah omogoča le potujoča knjižnica.
Dogodka, ki je potekal na prvi šolski dan za učence v Sloveniji, se je udeležil tudi podpredsednik vlade in minister Matej Arčon. “Skrb za ohranjanje in krepljenje slovenske narodnostne in kulturne identitete med pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji je odgovorna naloga naše države,” je pred pozdravom ministra povedala povezovalka slovesnega dogodka v atriju novogoriške knjižnice. Nalogo je Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu skrbno izpolnil tudi z delnim financiranjem nabave novega bibliobusa, ki redno obišče otroke iz osnovnih šol in vrtcev v Doberdobu, Špetru in Bračanu. “Približno 500 otrok bo deležnih te storitve in to je za nas dragoceno,” je povedal Arčon ter izrazil veliko zadovoljstvo ob novi pridobitvi.
Številne prisotne sta pozdravila tudi župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel in župan Občine Brda Franc Mužič. “Kultura je tista, ki nas povezuje, ki nas združuje, ki ustvarja prijateljstva,” je povedal novogoriški prvi mož ter dodal: “Nekoč so rekli, da je pero močnejše od meča. Če je tako, potem je knjiga prav gotovo močnejša od bombe.” Briški župan pa je posebej poudaril zasluge direktorice Goriške knjižnice Irene Škvarč, ki je po njegovih besedah znala že predčasno nagovoriti župane in jim predstaviti pomen potujoče knjižnice, potem pa pripraviti dobro finančno strategijo, ki ni preveč bremenila občinskih proračunov.
Direktorica Škvarč je na dogodku obnovila zgodbo goriške potujoče knjižnice, ki se je začela že leta 1966, ko so knjižničarji nosili knjige po zaselkih v prilagojenih potovalnih kovčkih. Povedala je, da bibliobus danes obiskuje 1800 članov na 85 postajališčih sredi vasi ali ob šolah in vrtcih, obišče pa tudi domove za ostarele, podjetja in “skupine, ki so pomaknjene na stran družbe, in prav ti so velikokrat najzvestejši obiskovalci”. V svojem govoru je posebej poudarila pomen, ki ga ima potujoča knjižnica za skupnosti, ki jih obišče, v katerih je prihod bibliobusa včasih edini kulturni trenutek v vasi. Tkanje vezi med ljudmi, ki ga omogoča prihod bibliobusa, je podčrtal tudi predsednik sekcije za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije Matjaž Stibilj.
Dogodek so z glasbo obogatili goriški kantavtor Matija Bolčina in učenki Glasbene šole Nova Gorica Angela in Paula Vezjak, sledil pa je slavnostni prerez traku s slovensko trobojnico in prvi ogled novega bibliobusa.