Poletni tabori tržaških in kraških članov SZSO
Tudi slovenski skavti in skavtinje tržaškega in kraškega stega SZSO so uspešno speljali poletne tabore.
Volčiči in volkuljice v Aličini čudežni deželi in svetu indijanskih plemen
Tržaški krdeli Polne lune iz Svetega Ivana in Rdeče rože iz Doline sta taborili od 23. do 28. julija v Lokavcu pri Ajdovščini. Sedem volčičev in volkuljic, to so otroci od 8. do 10. leta, je teden dni živelo v pravljičnem svetu indijanskih plemen. “Okrepili so svoje ročne spretnosti, preizkusili so se v najrazličnejših igrah in premagali lovce bizonov,” je povedal Peter Akela, Neustavljivi lev, ki je tabor vodil z voditeljico Petro.
Krdeli belih in sivih tačk pa sta taborili od 1. do 7. avgusta v župnišču v Trbižu. Kar 18 volčičev in volkuljic se je z zgodbo Alice v čudežni deželi učilo sprejemanja drugačnosti. “Otroci so od doma prinesli košček blaga, ki so ga sešili k drugim: vsak je s svojim edinstvenim delčkom pripomogel k izdelavi pisane skupinske odeje,” je povedala voditeljica Neža.
V čudežni deželi so v družbi Brukalifa, Čaromačke in Bele kraljice izdelali zastavo in barvane kroje. S športnimi igrami so najmlajši člani organizacije spoznavali Jezusove čudeže, tj. kako je Jezus hodil po vodi, lovil ribe in ozdravil hromega. Hudobija Rdeče kraljice pa se je na koncu izkazala kot izraz osamljenosti: “Rdeča kraljica je želela, da bi bili vsi enaki, saj se je zaradi svoje drugačnosti počutila osamljeno. Povedali smo ji, da jo sprejmemo tako, kot je, saj smo prav zaradi naših razlik še lepši,” je še povedala Neža, Pravljična panda.
Kraški in tržaški četi na skupnem taboru
Letos sta četi kraškega in tržaškega stega taborili v bližini Bukovice pri Škofji Loki. Od 20. julija do 1. avgusta je 50 izvidnikov in vodnic bilo res vedno pripravljenih na izzive sveta Avatar.
Načelnica Mira Tavčar in drugih devet voditeljev se je odločilo, da se bodo na letošnjem taboru posvetili še predvsem pionirstvu: postavili so kar tri jambore in uspešno uresničili zahtevnejše načrte raznoraznih zgradb. Med dejavnostmi so skavte in skavtinje dveh čet spodbujali k bratstvu, pri čemer je letošnji pravljični okvir imel ključno vlogo: “Iskali smo recept za mir na svetu, ki se je na koncu pokazal v ravnovesju štirih skupin – elementov vode, ognja, zraku in zemlje,” sta povedala Mira in Boštjan, Iskrivi galeb in Zgledni jelen.
Roverji in popotnice so prehodili pot ob Soči, drugi pa v okolici Milana
Kraški Hud klan je letos potoval ob reki Soči pod vodstvom voditeljic Petre Pahor, Nade Tavčar in Neže Petaros od 7. do 13. avgusta. “Potovalni tabor smo začeli pri izviru Soče. Privoščili smo si rafting, nato pa se napotili v Žabče pri Tolminu, šli mimo Kanala, zadnjo noč pa prespali v Gradišču pri Soči,” je povedala klanovka Ajda, Zanesljiva srna. Ob hoji se je 14 roverjev in popotnic posvetilo obravnavi knjige Popotovanje k sreči Roberta Badna Powlla.
Tržaški klan Izpod Socerba je letos prehodil Il sentiero del viandante – Potepuhovo pot ob jezeru Como. Za pot in logistiko so poskrbeli roverji in popotnice, voditelji pa so pripravili program in duhovnost. Ob hoji se klan posveča tudi poti osebne rasti: klanovci so vsak dan imeli priložnost, da razmislijo, na kateri točki svoje poti so v odnosu do samih sebe, do skupnosti in do vere. Naporno pot so poplačali osvežitev v jezerih, druženje z vaščani in večerni sladoled. Ob koncu tabora so si tržaški skavti in skavtinje ogledali še skavtsko bazo Kelly, v kateri so se v fašističnem času kljub prepovedi na skrivaj srečevali skavti in skavtinje Aquile randagie. “Baza sicer ni bila na ogled, saj so takrat taborile razne skupine volčičev in volkuljic ter izvidnikov in vodnic. Bili smo že na tem, da odidemo, ko smo naleteli na skrbnika. Imeli smo še enkratni vodeni ogled – kakšna sreča,” je povedala Alexa Gherbassi, ki je vodila letošnjo skupino s Kristino Vizintin in Sašo Marsetti. Tabor so sklenili z jasno postavljenimi cilji na poti osebne rasti in z razmislekom o tem, kakšno sled puščajo za sabo.