Peter Stres: politična biografija dr. Antona Gregorčiča
Monografija o dr. Antonu Gregorčiču, ki jo je izdala Goriška Mohorjeva družba ob podpori Krožka Anton Gregorčič – Študijskega centra za družbeno-politična vprašanja, je nekakšen poskus opisa politične biografije dr. Antona Gregorčiča, izrazite osebnosti, ki je bil v ospredju političnega dogajanja na Goriškem vse od leta 1885 do začetka prve svetovne vojne. Politik, kakršen je bil Gregorčič, je znal odločilno pripomoči k splošni rasti dežele in njenega glavnega mesta. Bil je deželni in državni poslanec in namestnik goriškega deželnega glavarja. To plodno politično dogajanje je na prelomu stoletja krojilo uspeh in sijaj goriškega prostora, kakršnega mesto ni kasneje nikoli več doseglo. Največja Gregorčičeva zasluga pa velja pri postavitvi slovenskega šolstva v Gorici, ki se je v tedanjih razmerah lahko razvijalo le v zasebni lasti, pri čemer je poskrbel tudi z gradnjo številnih šolskih domov.
Dr. Anton Gregorčič, doma iz Vrsnega pri Kobaridu, duhovnik in doktor teologije (bil je tudi prijatelj in sodelavec pesnika Simona Gregorčiča), je s svojo politično pragmatičnostjo in izrazito treznostjo prinesel v slovenski prostor bogato izkušnjo, ki pa je ni mogoče uokviriti v nobeno ideološko shemo. Z veliko mero preračunljivosti je uveljavljal slovenske narodnostne interese na tem koncu cesarstva in s tem spodbujal celosten razvoj dežele.
Avtor te obsežne monografije zgodovinar Peter Stres se v svoji študiji vestno drži virov in nam tako na veliko bolj stvaren način poda sliko politika, ki je deloval v goriški narodnostno mešani deželi in ki je dobro vedel, da se mora dogovarjati s pretežno italijanskim meščanstvom, z dunajsko centralno oblastjo in z mestnimi slovenskimi silami, če želi uveljavljati slovenske narodnostne pravice. V tem obsežnem raziskovalnem delu nam avtor istočasno poda vpogled v zgodovinsko dogajanje v Gorici na prelomu med 19. in 20. stoletjem.
Antonu Gregorčiču gre torej nedvomno velika zasluga, da je bistveno pripomogel k zastavljanju slovenskega narodnostnega programa, še večja pa, da se je z veliko življenjsko predanostjo in ljubeznijo posvetil vprašanju šolstva, ki je bilo v zanj osrednjega pomena. Njegova doslednost in vztrajnost na tem področju sta dali Gorici bogato slovensko šolsko infrastrukturo, njegova prizadevanja na Dunaju, v dogovoru z vsemi ostalimi slovenskimi političnimi silami, pa so od osrednjih avstrijskih oblasti dosegla zgodovinsko ustanovitev prve slovenske državne gimnazije, katere prav letos obeležujemo 100. obletnico.
Predstavitev bo v Konferenčni dvorani Pokrajinskih muzejev na Goriškem gradu, Grajsko naselje 13, v četrtek, 13. junija 2013, ob 18. uri.
Ob prisotnosti avtorja bosta o delu govorila podpredsednica Pokrajine Gorica gospa Mara Černic in urednik knjige prof. Peter Černic
Pokrovitelj predstavitve je Pokrajina Gorica, ki je predstavitev knjige o dr. Antonu Gregorčiču vključila v niz pobud z naslovom: La Provincia di Gorizia e Gradisca: autonomia e Governo 1861 / 1914. Letture di un territorio.
Monografijo je izdala Goriška Mohorjeva družba, predstavili jo bodo 13. junija v Gorici