Novi učbeniki naj omogočijo uspešno delo v slovenskih razredih v Italiji
Slovenska šola v Italiji je prava posebnost, saj se vsi predmeti (razen italijanščine in tujih jezikov) poučujejo v slovenščini, učitelji in profesorji pa sledijo italijanskim učnim načrtom. Zaradi tega se pojavljajo težave že med pripravo na opravljanje poklica in priznavanje diplom, šolniki pa so v škripcih tudi v razredu zaradi pomanjkanja primernega gradiva, prilagojenega prej omenjenim značilnostim.
V zadnjih letih učitelji in profesorji posvečajo svoj prosti čas tudi pripravam učbenikov in priročnikov, ki tako njim kot kolegom potem omogočijo uspešno delo v razredu. Tako sta nastala tudi kompleta učbenikov, ki jih je Večstopenjska šola Gorica v sodelovanju z Narodno in študijsko knjižnico prejšnji teden predstavila v Trgovskem domu. Prisotni so lahko prelistali priročnike za matematiko za vse tri razrede nižje srednje šole ter posodobljen ponatis učbenikov za zgodovino in zemljepis v prvih treh razredih osnovne šole.
“Jaz nisem protagonist tega večera,” je v uvodnem pozdravu povedal ravnatelj Davide Clodig, čeprav so mu številni prisotni pripisali velike zasluge za to, da so novi učbeniki nastali. V svojem imenu in v imenu vseh šolnikov se mu je javno zahvalila ravnateljica Sonja Klanjšček. Prisotne je spomnila, da Clodig vodi dvojezično šolo v Špetru, kar je po mnenju doberdobske ravnateljice zelo zahtevno delo, ob tem pa skrbi tudi za največjo šolo v zamejstvu, in sicer goriško večstopenjsko šolo. Ob vsem tem se je lotil tudi vodenja projekta izdaje novih učbenikov, za kar se mu “tako ravnatelji kot učitelji in profesorji zelo zelo zahvaljujemo”.
Clodig je podčrtal, da so učbeniki sad sodelovanja z ravnateljico VŠ Doberdob Sonjo Klanjšček in kolegico VŠ Josipa Pangerca iz Doline Lučko Križmančič. Omenil pa je tudi številne učitelje in profesorje, ki so sodelovali pri zbiranju gradiva, sestavi učbenikov in posodobitvah za ponatis. Posebej se je zahvalil Petru Černicu in Igorju Giacominiju iz Urada za slovenske šole na Deželnem šolskem uradu, s katerima je na začetku tesno sodeloval. Povedal je, da so učbeniki nastali, ker je uradu uspelo sprostiti vsoto denarja, ki je bila več let blokirana. “Deželni šolski urad ne more sam izdajati knjig,” je pojasnil, to pa je omogočeno šolam, ki so se po toliko časa lahko poslužile omenjenih sredstev.
PRIROČNIKI MATEMATIKE
Pobudo za matematične priročnike je prof. David Croselli dal že pred štirimi leti, ko je začel poučevati na Nižji srednji šoli Ivana Trinka, saj je takrat pogrešal dober in popoln učbenik, ki je vedno pomembna oporna točka za vse pedagoge, še posebej na začetku. Takratnemu vodstvu je predlagal prevod italijanskega učbenika, prošnji pa je ugodil šele ravnatelj Clodig, ko je prevzel vodstvo goriških šol.
Croselli je tako sestavil delovno skupino, pridružili sta se mu profesorici Lara Masten in Petra Kobau. V prostem času, ob rednem delu v razredu, so zbirali gradivo, pisali teorijo in nagradili vadnico, ki jo je pred leti pripravila prof. Daniela Ferfoglia. Vključili so tudi nekaj vaj, za katere so navdih črpali iz vsakdanjega življenja na šoli. “Učenci imajo radi te učbenike, ker jim nudijo konkretno oporo,” pravi Croselli. “Če so kdaj odsotni, lahko teorijo preberejo v učbeniku, prav tako lahko kaj ponovijo, če v razredu niso vsega razumeli.”
Po predlogu Crosellija so priročnike za matematiko pripravili z uporabo programskega jezika Latex. Z istim programom je s kolegicama zasnoval tudi grafično podobo učbenika. Za naslovnico je pripravil grafično sliko s kvadrati in pravokotniki, ki kot geometrijski liki spominjajo na matematiko, obrobne črte pa interpretiral tudi kot poti, ki povezujejo vse slovenske šole v Italiji.
Prof. Kobau je med delom predlagala, da bi v elektronsko obliko matematičnih priročnikov dodali tudi povezavo do spletnega programa za dinamično geometrijo Geogebra, a žal je za to zmanjkalo časa. “Upam, da je to le začetek,” je povedal David Croselli in tako nakazal možnost, da bi učbenike v prihodnje nadgradili in sestavili nove tudi za druge predmete.
“Izziv je bil večji, kot smo si mi mislili,” je priznal Croselli, ki pa verjame, da je bil storjen velik korak, čeprav so se na začetku “vrgli v neznano”. Z opravljenim delom so zelo zadovoljni. Vedo, da je to komaj prvi natis, ki ima verjetno še kakšno napako ali pomanjkljivost, zato vse kolege vabijo, da se lotijo uporabljati novonastale učbenike in predlagajo morebitne popravke ali nove poglede.
UČBENIKI ZGODOVINE IN ZEMLJEPISA
Ravnateljica Lučka Križmančič je vodila pripravo učbenikov za zgodovino in zemljepis v osnovnih šolah, gradivo so letos v drugo ponatisnili. Zamisel se je pravzaprav porodila že pred veliko leti, ko so učitelji začeli zbirati učne liste in podobno gradivo, ki ga redno pripravljajo za poučevanje v slovenščini po italijanskih učnih načrtih.
Prva dva učbenika za zgodovino in zemljepis na osnovnih šolah slonita na pravljicah in zgodbah naših dedov, tretji učbenik pa ima tudi brana besedila, kar olajša delo z učenci s posebnimi potrebami. Njim primerna je tudi izbrana pisava.
Prisotni šolniki so ob koncu izrazili potrebo po učbenikih tudi za naravoslovje in tehnologijo, ravnatelji pa so jim zagotovili, da imajo že pripravljen prednostni seznam; potrebam bodo počasi ugodili in še naprej podpirali pobude šolnikov. “Tako na univerzi v Kopru kot na univerzi v Trstu imamo sicer majhno število študentk, ki pa so res obetavne in lahko marsikaj pričakujemo od njih,” so bile besede ravnateljice Lučke Križmančič.