Naj še živi festival v Števerjanu!

Piše: DD Fotografije: DD

Praznik narodno-zabavne glasbe

Med borovci v Števerjanu je bilo prejšnji konec tedna veselo in praznično. V soboto, 6. julija, je številno občinstvo razveselil festivalski večer z glasbo v živo: tokratni gost, ki je prisotne navdušil s kakovostnim nastopom, je bil ansambel Slovenski zvoki. K uspehu briškega večera je svoje prispeval bife z izvrstno hrano in vrhunskimi vini. Glavni dogodek pa je seveda bil tekmovalni del 52. Festivala narodno-zabavne glasbe Števerjan 2024 v nedeljo, 7. julija popoldne, ko je na oder stopilo in se na njem pomerilo osem ansamblov. Strokovno komisijo so sestavljali Marijana Mlinar, Hanzi Kežar, Patrick Quaggiato, Nikolaj Pintar (kot predstavnik društva), Jani Rednak, Mike Orešar in Igor Podpečan, komisijo za besedilo pa Costanza Frandolic, Marija Kostnapfel in Martina Valentinčič (kot predstavnica društva). Obema komisijama je predsedoval predsednik SKPD Frančišek B. Sedej Matija Corsi.

Vzdušje med borovci se je v nedeljo razživelo kmalu potem, ko je na oder stopil letošnji napovedovalski par: ob Primožu Forteju je prvič stala Stefania Beretta, domačinka, steber krajevnega društva, prikupna in duhovita, sproščena in iskriva, drugačna od vseh dosedanjih napovedovalk, z živahnim, čvrstim števerjanskim značajem (in naglasom!). S priznanim igralcem se je takoj ujela in z domiselnimi situacijskimi dovtipi sta odlično povezovala in speljala večer, ki ga je kronala svečana razglasitev zmagovalcev. Prvo nagrado 52. festivala v vrednosti 1.400 evrov je prejel Ansambel Gašperja Mirnika, mlad sestav z Ljubečne pri Celju, ki deluje dobro leto in pol. Isti ansambel, ki je že nastopil v Števerjanu, je za skladbo Muzika avtorja Damjana Pasariča prejel tudi nagrado za melodijo v vrednosti 200 evrov. Drugo nagrado v vrednosti 800 evrov in nagrado za debitanta v vrednosti 200 evrov je prejel Ansambel Zaplet, ki z zelo raznolikim repertoarjem deluje tri leta. Tretjo nagrado v vrednosti 500 evrov je osvojil ansambel Briški kvintet iz Gorenjega Cerovega. Nagrado za besedilo v vrednosti 200 evrov, ki jo podeli strokovna komisija za besedilo na podlagi najboljšega besedila izvirne skladbe, sta prejela avtorja Gregor Rožič in Zmago Glavaš za besedilo Na tej zemlji istrski v izvedbi ansambla Istrski fantje. Ta ansambel, ki od leta 2022 združuje šest fantov z izolskega in koprskega podeželja, je za izvedbo skladbe iz zakladnice osvojil tudi nagrado občinstva v vrednosti 500 evrov. Poleg omenjenih so nastopili še Ansambel Direkt iz okolice Ilirske Bistrice, ki je nastal aprila 2021 in ga sestavlja pet članov, starih od 18 do 23 let. Z Gorice pri Raztezu v občini Krško je prišel Ansambel Občutek: ta deluje od leta 2019, sestavljajo ga štirje zagnani člani, ki posvečajo veliko pozornosti štiriglasnemu moškemu petju. Iz Rogatca je prišel ansambel Grešni muzikanti, ki pod tem imenom ustvarja leto dni, in se tokrat prvič preizkusil na festivalu. Z Grosuplja je prišel petčlanski Ansambel Kvinta, ki deluje dobrih šest let.

Če sta na lanskem festivalu imela glavna govora predsednica društva Ilaria Bergnach in županja Franca Padovan, pa sta letos pred mikrofon stopila dva moška. Kot predsednik krajevnega društva F. B. Sedej, ki organizira festival, je prvič prinesel dobrodošlico Matija Corsi. Ponosen je na to, da je v društvu, ki letos praznuje 70. obletnico ustanovitve, dejaven že od otroštva. To je sredina, ki povezuje ljudi, “raznolika skupnost, ki jo sestavljajo člani z različnimi kompetencami, okusi, pogledi in interesi”. O števerjanskih festivalih je dejal, da so posebno doživetje za ansamble in poslušalce. Tekmovanje je za skupine izjemna priložnost, da si “naredijo kosti”. Mnogo ansamblov, ki so zasloveli, je svojo pot začelo prav na takih odrih. Zato jih je pozval, naj ne zanemarjajo festivalov, dragocenih priložnosti, “ko se lahko povežemo, negujemo in ohranjamo skupne vrednote in tradicije”. Tudi števerjanska prireditev naj bo “navdih za vse nas, da ohranimo in negujemo svojo nesnovno jezikovno in kulturno dediščino ter jo ponosno posredujemo prihodnjim generacijam”.

Navzoče – med njimi so sedeli tudi goriški prefekt Raffaele Ricciardi, goriški občinski odbornik Maurizio Del Negro, župan Občine Brda Franc Mužič, doberdobski župan Peter Ferfoglia, predsednik SSO Walter Bandelj in drugi predstavniki krajevnih uprav in ustanov – je prisrčno pozdravil tudi novi števerjanski župan Marjan Drufovka. Slovenska kultura, glasba in jezik so za Števerjance pomemben vir identitete in samozavesti. Med borovci se je pričelo veliko prijateljskih in ljubezenskih zgodb, “ta drevesa rastejo iz zemlje, z enako skrbjo razpredajo svoje korenine in silijo navzgor, v nebo, k luči. Utrjujejo svoja debla in se bohotijo v svojih krošnjah, rastejo in se razvijajo. Ta drevesa se svojih korenin zavedajo.” Ljudje smo “družbena in družabna bitja, potrebujemo drug drugega, da rastemo in se razvijamo, da se vzajemno bogatimo in dopolnjujemo. Združeni smo močnejši.” Drufovka je ponosen na mlade, ki aktivno sodelujejo pri organizaciji dogodkov v vasi. Pozval jih je, naj v srcu nosijo svojo vas, in jim namenil besede o koreninah in pogumu, ki jih je papež še isti dan zjutraj izrekel v Trstu. Potrebna je skrb za vsako drevo, da ohranimo raznolikost gozda.

Festivalski večer, ki se je v veseli družbi nadaljeval ob kioskih med borovci in na glavnem vaškem trgu, je potekal v neposrednem prenosu po Radiu Trst A in na njegovem portalu, video prenos pa na platformi Raiplay; posnetki so dosegljivi tudi na kanalih družbenih omrežij društva Sedej. Festivalski večer bodo predvajali na kanalu 810, Rai, Slovenski program, v nedeljo, 14. julija, ob 20.50 in v četrtek, 18. julija, ob isti uri.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme