Moč in umetnost podzavesti

Piše: Kat

Gorica Odprtje razstave v galeriji Ars

V Gorici je na sporedu tretja izvedba skupinske razstave z naslovom La perenne attesa – Frammenti di un inconscio condiviso, pri kateri sodeluje lepo število umetnikov. Razstava likovnih del, fotografij in drugih izdelkov je vključena v niz dogodkov, ki nastajajo v pričakovanju EPK 2025.

Odprtje razstave je bilo v petek, 14. junija, v galeriji Ars na Travniku. Navzoče so pozdravili Franka Žgavec, Franco Spano’, predsednik društva Prologo, ki je poskrbelo za organizacijo dogodka, in Livio Caruso. Dela italijanskih, slovenskih umetnikov in ustvarjalcev iz drugih krajev sveta bodo stene galerije krasila do 28. junija, nato se bo razstava preselila: od 12. do 27. julija bo v prostorih nekdanje umobolnice v parku Basaglia v Gorici, jeseni, od 14. septembra do 12. oktobra, bo v kavarni Caffè Bordo na Trgu Evrope v Novi Gorici, od 23. do 30. oktobra v samostanu na Kostanjevici, sočasno, od 12. do 26. oktobra, pa bodo nekatera umetniška dela razstavljena tudi v Rimu v knjigarni Lithos-Punto Einaudi.

V galeriji Ars so razstavljena dela umetnikov iz italijanskih dežel FJK, Veneta, Lacija in Umbrije, prisotna pa so tudi umetniška pričevanja iz Slovenije in Belorusije. Gre za mednarodno priznane umetnike, kot so Daniele Bredeon, Livio Caruso DDS, Antonio Colmari, Gigo De Brea, Loredana Franco, Pranvera Gilaj, Francesco Imbimbo, Gianfranco Lunardo, Elvira “Vera” Mauri, Agnese Melchiorri, Patrizia Palenga, Andrea Paolucci, Laura Priami, Nika Šimac, Cristina Suligoi, Giuliana Susterini in Renata Tabanelli. Izobešena so tudi dela umetnika albanskega rodu Lina Delije, Maurizia Gerinija in Flavia Riza. Tudi letos so organizatorji razstave izdali ličen katalog, za katerega je poskrbel Livio Caruso DDS v sodelovanju z umetnikoma Marcom Menatom in Silvio Klainscek. Globoke misli, primeren uvod v ogled razstave, je na odprtju prebral goriški pesnik in pisatelj Alberto Princis.

Na razstavi so predstavljena dela akademsko šolanih, pa tudi ljubiteljskih umetnikov. Tudi glede na uporabljeno tehniko in umetniški slog so izredno raznolika, tema pa jim je skupna – organizatorji so se namreč osredotočili na “neskončno čakanje in skupno podzavest”, tematiki, ki sta zelo aktualni glede na krizno stanje, ki ga človeštvo doživlja – na človeške odnose vplivajo namreč izredne razmere, vojne, beg in eksodus, krhke geografske in tudi psihološke meje ter vse bolj razširjeno trpljenje.

Kot so razložili organizatorji, taki dogodki povzročajo nepričakovane, nepoznane potrebe, v posameznikih občutke zapuščenosti, željo po fizičnem in psihičnem pobegu. Človeštvo je na preizkušnji predvsem glede osebnega duševnega prostora, zavestnega in podzavestnega, v pozitivnem, predvsem pa v negativnem smislu, umetnost in lepota pa sta zdravilo za mnoge od teh težav.

Prelistaj tiskano izdajo tednika Novi glas.

Oglej si zbirko tiskanih izdaj našega tednika.

Tiskane izdaje

Prireditve

Vreme