Mladinski dom ima kaj pokazati!
Gorica / Občni zbor društva
Redni občni zbor društva Mladinski dom v ponedeljek, 6. maja, v prostorih goriškega Alojzijevišča je bil lepa priložnost za pregled opravljene dejavnosti ter za razgovor o sedanjih in prihodnjih izzivih združenja, ki na Goriškem opravlja pomembno vzgojno nalogo.
Predsednica Tamara Kosič je v svojem poročilu ugotovila, da kot mati in delavka na družbeno-verskem področju opaža, da so naše družine v vedno večjih težavah. Družinski ritmi – in ritmi otrok – so natrpani, veliko je vsakodnevnih obveznosti “in tako se zgodi, da pozabimo na zdrave medsebojne odnose in delimo z otroki le to, kar imamo v tistem trenutku na razpolago”. In vendar imamo v naši sredi nekaj dragocenega, “to je naša zdrava družba”, kraj, “kjer vemo, da so naši otroci na varnem”. Mladinski dom je po njenih besedah del te dragocene družbe, ki je nastal po potrebi nekaterih družin, da se otrokom poskrbi varno okolje, kjer lahko opravljajo domače naloge in rastejo v duhu zdravih vrednot. V tem duhu se pošolska dejavnost Mladinskega doma tudi razvija. Šolske sestre iz Zavoda Sv. Družine so namreč prosile omenjeno društvo, da bi prevzelo celoten njihov pošolski pouk; to naj bi steklo v naslednjem šolskem letu “s skupnimi močmi”. Da bo vse steklo, kot mora, bo sicer potrebnega še veliko dela, je dejala predsednica, pri MD pa so zadovoljni zaradi dobrega sodelovanja s sestrami in elana vpletenih. MD je zadovoljen tudi s triletnim projektom Spretno(ra)sti, ki je nastal v sodelovanju z izobraževalnim konzorcijem Slov.I.K. in ga uspešno vodi ravnateljica Ilaria Bergnach s pomočjo sodelavca Alessandra Pasija. Predavanja in tečaji so v prvih dveh letih poželi kar veliko zanimanja, zato je sam Slov.I.K. predlagal, da bi se projekt nadaljeval. V letošnjem letu potekata dva jubileja: 25-letnica Skupnosti družin Sončnica in 20-letnica Mladinskega doma, pod okriljem katere je MD nastal; zato že pripravljajo skupno jubilejno prireditev. Predsednica se je na koncu zahvalila ustanovam, s katerimi sodelujejo pri različnih projektih, v prvi vrsti Sončnici, skavtom in združenju Olympia, pa tudi vzgojiteljema Nataši in Mihi, ravnateljici Ilarii, tajnici Desiree in Maurotu, ki zvesto spremlja uprave posle.
Ravnateljica Ilaria je v podrobnejšem orisu dejavnosti v letu 2023 povedala, da je pošolski pouk skupno obiskovalo 47 otrok. Med letom so imeli nekaj dodatnih dejavnosti, kot npr. sodelovanje v žiriji, radijske oddaje Vsevedneži, kviz za osnovno šolo, pustno rajanje, delavnico na temo strpnosti s skavti, filmski forum, božično tržnico ipd. Poletnosti je lani obiskovalo – v sodelovanju s poletnim središčem Srečanja – 46 otrok. Pet tednov je trajalo dnevno središče Doživetja, en teden letovanje v Žabnicah, tri tedne priprava na šolo (Šola za šalo). Delovanje in ponudbo MD so predstavili na srednji šoli Trinko in osnovni šoli Abram, na licejskem polu pa projekt Spretno(ra)sti, pri katerem MD skrbi za modula javnega nastopanja in aktivnega državljanstva. V letu 2023 so v Gorici, Trstu in na Videmskem priredili več delavnic in predavanj. Z Ano Facchini so priredili tri srečanja o odrskem govoru in umetniški besedi, Matejka Grgič pa je predavala o slovenščini kot manjšinskem in sosedskem jeziku. Urška Bradaškja Morato je vodila delavnice z naslovom Ustvarjalni igralec. V sodelovanju z ZSŠDI so priredili delavnico za spikerje, ki so jo vodili Evgen Ban, Alida Bevk in Matejka Grgič. V sodelovanju z Akademijo Mirko Špacapan in Društvom mladih Slovencev v Italiji – DM+ so priredili več srečanj, pogovorov, delavnic in izletov.
V letu 2024 obiskuje pošolski pouk 36 gojencev, že prejemajo prijave za šol. l. 2024/25. Program za Poletnosti in Šolo za šalo je že pripravljen. Tudi tretja faza projekta Spretno(ra)sti je bila (in še bo) pestra.
Na občnem zboru so tudi predstavili in odobrili obračun za leto 2023 in proračun za leto 2024 ter poročilo nadzornega odbora. Delovanje je bogato, MD ima kaj pokazati, je na koncu dejal predsednik občnega zbora Bernard Spazzapan.